27. Çanakkale Yüzme Maratonu Gerçekleşti

03/09/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

30 Ağustos 2013 Cuma günü 27. Çanakkale Yüzme Maratonu  Çanakkale Rotary Kulübü sponsorluğunda ve Çanakkale Valiliği desteğinde gerçekleşti, ilki 1986’da düzenlenen yarış sadece 1999’da deprem dolayısıyla yapılamadı. Yarışmaya ayrılan 200 yabancı 450 yerli kontenjanına rağmen anca 500 kişilik bir kayıt oldu. Bu sporculardan ise sadece 317 si yarışmayı tamamlayabildi.Sporcular 14-18 den başlamak üzere 71+ ya kadar 12’şer kategoride mücadele ettiler. Yarışanlar arasında yerli ve yabancı ünlüler de bulunuyordu. Ünlü film yıldızı Bo Derek Amerika’dan yarışmaya katılan sporcuydu. Güzel oyuncu ilerleyen yaşına rağmen oldukça ilgi çekti. İşadamı, eski milli yüzücü Saadettin Saran da yarışmaya katılan ünlü sporcular arasındaydı. Saran bildiğiniz gibi son sezonda bir çok master yüzme yarışına katılıp, çeşitli branşlarda Türkiye Rekoru kırdı.

Genel klasmanda tanıdık bir isim ilk sıradaydı. 2001 ve 2009 dan sonra 3. kez yarışmayı kazanan Dursun Saru oldu. Saru 6482m lik mesafeyi 52:58 lik sürede geçti. Onu 53.15 ve 53.18 ile Can Şerifoğlu ve Adnan Arda Bayazıt takip etti. Genel klasman kürsüsünde dikkat çeken şey 2. ve 3. sporcuların yaş toplamının 35 yaşındaki abileri Dursun Saru’dan daha az olmasıydı. Bu da bu parkurda tecrübenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Geçen yıl da 46-50 kategorisindeki Turgut Esen genel klasmanda 2. liği almıştı.

 

 

Organizasyona gelecek olursak, 27 yıllık tarihiyle Türkiye’nin spor ve yüzme tarihinin en eski organizasyonlarından biri olmasına rağmen yıllar geçtikçe organizasyonun kalitesinin düşmesi bizleri oldukça üzmekte. 4 yıl öncesine rağmen benzer yarışlardan kayıt ücreti alınmamasına rağmen, son 4 yılda 30-40-60-100tl olarak kayıt ücretleri katlandı. Son yıl 100tl olan kayıt ücreti yüzünden bir çok sporcu organizasyonu protesto ederek kayıt yaptırmadı. Normalde kayıtlar açıldıktan sonra 3-4 saat içinde doluyorken bu yıl kayıtlar yarışmaya 2 gün kalaya kadar açıktı. Daha önceki senelerde Çanakkale merkezde yapılan makarna partisi bu sefer Çanakkale’nin 10km dışındaki bir kongre merkezinde yapıldı. Bu yere ulaşım için ne bir servis ayarlanmıştı ne de kayıt sayfasında bir duyuru bulunuyordu. Ayrıca önceki senelerde yarış 30 Ağustos günü öğlene doğru yapılır, kayıtlar ise aynı günün sabahı yapılırdı, bu sene bu kural değiştirilerek yarış kaydı yarıştan önceki gün brifing yerinde yapıldı. Sonrasında gelen sporcuların kayıtlarının ise alınmayacağı söylendi. Lisanslı sporculardan lisanslarına rağmen sağlık raporu şartı koşuldu, fakat ne bu kural ne de kaydın 1 gün öncesinde yapılacağı ne siteden ne de kayıt olanlara e-posta yoluyla bildirilmedi. Kayıt sırasında orada bulunan katılımcılardan Dr. Mustafa Can Koşay kaşesini yanında getirdiğinden oradaki sporcuların sağlık raporlarına yardımcı oldu, kendisine bir kere daha teşekkür ediyoruz, ayrıca kendisi 46-50 kategorisinde de 3. ve genel klasmanda da 17. olarak büyük bir başarı göstermiştir, kendisini tebrik ediyoruz.

 

 

Yarışmaya ise 3. duba damgasını vurdu. Daha önceki yıllarda da dubalar, balonlar konulmasına rağmen bu dubalar ve balonlar ne gözükmüştü ne de sporcular tarafından uyulmuştu, bu sene ise brifing de bu dubalara uymayan sporcuların diskalifiye edileceği bildirildi. Yarışma startından önce dubaları gören sporcular oldukça şaşırdılar, yerleştirilen dubaların parkurla uzaktan yakından alakası yoktu, sporcuların Eceabat-Çanakkale yönünde yüzmesi gerekirken, dubalar parkuru Gelibolu yönüne yönlendiriyordu. Dubaların boğazda hiç yüzmemiş kişiler tarafından yerleştirilmiş olması da işin bir diğer garip kısmıydı. Önceki senelerde 39 – 40dk lık süreler gördüğümüz parkurda dubalardan dolayı geçiş süreleri 50 – 55dk lara vardı.

 

 

Bir çok sporcunun dubalara uymadığı ama buna rağmen diskalifiye edilmedikleri de gözlendi. Dubaların parkuru uzatmasından dolayı 90dk da bitirilecek yarış 2 saati aştı. Sporcuların finişi kaçırıp ege tarafına düşmelerini engellemek için yerleştirilen dubalar işe yaramadı, bir çok sporcu yine finişi kaçırarak toplanmak zorunda kaldı. Çoğu sporcu da 90dk süresinin dolduğu söylenerek toplandı, fakat 90dk nın üstünde gelen sporcular da diskalifiye edilmedi. Bu sporcular arasında Boğazı 27. kez geçen Nazan Göğen de bulunuyordu. Yarışma sonrası durum konusunda organizatörlere şikayette bulunan Göğen ve diğer sporculara verilen cevap ise “Biz organizasyonu yıllardır alnımızın akıyla yapıyoruz, beğenmiyorsanız gelmeyin oldu.” Bu ülkede sporun gelişmesinin tek yolu, organizatörlerin, federasyonların başkanlarının ve yöneticilerinin sporculara saygı göstermesidir, çünkü onlarsız ne yarışlar düzenlenir ne de organizasyonlar.Yıllardır düzenlenen bu organizasyonun bu şekilde organize edilmesi ve kalitesinin düşmesi tüm sporcuları oldukça üzmekte. Dileriz önümüzdeki yıllarda bu organizasyon bu boğazı yüzerek geçmiş, yüzme bilgisi ve alt yapısı olan bir kişi danışman olur ya da daha iyi bir organizasyon şirketine teslim edilir.

 

 

Yurt içinde ve yurt dışında triatlon kosan sporcularımız da bu yarışmaya ilgi gösterdiler. Ufuz Biriz, Mustafa Kumbaracı, Duygun Yurteri, Fırat Dizman bunlardan bazilariydi, Duygun 25-30 kategorisinde 3. olarak kursu de gördü.

 

Organizasyon yarışın maliyeti olan 60.000 TL yi karşılamak için yarışçı katılımcı sayısı olan 650 kişiye göre 100tl katılım ücreti belirlemiş ve tüm masrafları katılımcılardan karşılamayı hedeflemiştir. İyi organizasyonlardan gördüğümüz üzere yarış maliyetleri sponsorlar tarafından karşılanmakta, katılımcı ücretleri ek gelir olarak düşünülmektedir. Yurt dışında yarışan biz sporcular 500-1000 TL civarı kayıt ücretleri öderken organizasyonların kaliteli olmasını beklemekteyiz. Fakat Çanakkale Rotary kulübü masrafları için sponsor aramak yerine tüm maliyetleri sporculardan elde etmeye çalışmış, bu da sporcuları organizasyondan soğutmuştur.

 

Her şeye rağmen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda şehitlerimizin anısına, onları bir kez daha anarak Avrupa yakasından Anadolu yakasına yüzmek hepimiz için büyük bir şerefti. Zafer Bayramınız kutlu olsun.

Yarışın tüm sonuçları için tıklayınız

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın