26. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı Şampiyonu Alper Köksoy

03/09/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Organizasyonunu “Çanakkale Rotary Kulübü” nün gerçekleştirdiği ve bu yıl 26 ıncısı koşulan geleneksel “30 Ağustos Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı” “Genel Klasman” birinciliğini, 54:28’ lik zamanı ile Göztepe Triatlon Takımı sporcusu Alper Köksoy aldı.

 

 

Köksoy’ un 34 saniye arkasından gelen Karşıyaka Spor Kulübü yüzücülerinden Turgut Esen 55:02’ lik zamanı ile ikinci olurken, İstanbul Anadolu Spor kulübünden Efe Erduran ise 55.25’ lik zamanı ile üçüncü oldu.
İlk iki sırayı alan İzmir’ li sporcuların spor dostluğu ve rekabeti
birbirlerine ezeli rakip olan Göztepe ve Karşıyaka taraftarlarına örnek
olacak şekildeydi.

 

 

 

“Genel Klasman” Kadınlar kategorisinde ise ilk iki sırayı Avusturalyalı sporcular aldı. Jenny Whiteley, elde ettiği 1:03:43′ lik zamanı ile bu kategorinin birincisi oldu.

 

 

Whiteley’ in vatandaşı Nardee Brims, 1:05:39′ luk zamanı ile ikinci olurken, üçüncü sırayı elde ettiği 1:08:43‘ lük zamanı ile Güney Afrika Cumhuriyeti’ nden Christine Van Der Spuy aldı. Bu kategoride en iyi zamanı yapan Türk sporcu ise 1:10:42‘ lik finiş zamanı ile yarışı beşinci sırada tamamlayan Buse Aygün oldu.

 

 

Bu yılki “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı” “Engelliler” kategorisinde dört sporcu mücadele verdi. Bu kategoride yarışan Uğur Uçak elde ettiği 1:14:31’ lik zamanı ile birinci oldu.

 

 

Uçak’ ın hemen arkasından gelen 1:16:08’ lik zamanı ile Ali Uzun ikinci, 1:17:47’ lik zamanı ile Berk Kamanlı da üçüncü oldu.

 

 

Yarış

Sert atmosfer ve deniz koşullarında yarışan sporcuların büyük bir kısmının yarışma esnasında oldukça zorlandığı görüldü. Saatteki ortalama hızı 10-11 km’ yi bulan sert Poyraz ve buna bağlı şiddetli akıntı, iki yıl önce katılımcıların yarısına yakının diskalifiye olmasına neden olan hava şartlarını aratmadı. Geçtiğimiz yıl bir saatin altında yüzen sporcu sayısının 205 olduğu yarışta, bu yıl bir saatin altında sadece dokuz erkek sporcu olduğunun, kadın sporcuların ise elde ettiği en iyi zamanın da 1:03:43 olması, sporcuların rakiplerinden daha çok olumsuz ortam şartları ile mücadele ettiklerinin en önemli göstergesi oldu.
Dördü engelli yüzücü olan 333’ ü yerli ve 19 farklı ülkeden 167 yabancı sporcunun kayıt yaptırdığı yarışta, 456 yüzücü start alanına gitmesine rağmen olumsuz hava şartları yüzünden bazı sporcular start almadığı görüldü.  Çanakkale’ nin serin sularında yüzen 438 sporcudan 88’ i çeşitli sebeplerden ötürü yarışmayı tamamlayamadı.  Yerli yabancı 350 yüzücünün finiş noktasına ulaştığı yarışta alınan güvenlik tedbirleri sayesinde herhangi bir üzücü bir olay yaşanmazdı.

 

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi yarışmacıların yarış süresini ölçmek için çipli zaman ölçüm sistemi kullanıldı. Yarış kuralarında ise bir değişiklik yapılmazken, uygulamada iki küçük değişiklikte bulunuldu. Bunlardan ilki; kumsaldan start almak yerine, Eceabat iskelesinden suya atlayarak start almak şeklindeydi. Hatırlayacağınız gibi son birkaç yıldır sporcular, kitle startını Eceabat kumsalından yapmaktaydı. Daha eskiye gidildiğinde ise sporcularun, Eceabat arabalı vapur iskelesinden denize atlayarak yapılmaktaydı. Kısacası en eski start şekline dönüş yapılmış oldu. İkinci değişiklik ise verilen işaretle suya atlayan sporcuların arasındaki zaman farkını yok etmek için yapılan uygulama oldu. İskeleden atlayan sporcuların en öndeki  ile en arka sıra arasındaki zaman farkından doğan dezavantajı ortadan kaldırmak için iskelenin ucuna yerleştirilen manyetik okuyucudan geçen her sporcunun zamanı ayrı ayrı başlatıldı. Böylelikle ilk sırada yarışa başlayan sporcu ile en arkadan suya atlayan sporcu arasındaki zaman kaybı giderilmiş oldu.  Hatta Ön sıralarda çıkış yapan eski şampiyonlar Efe Erduran ve Dursun Saru, finiş noktasında ilk gelen yüzücüler olmasına rağmen, suya daha geç giren Alper Köksoy ve Turgut Esen’ in yarış zamanları toplamda her iki sporcudan daha iyi olduğu için ilk iki sırayı almaya hak kazandılar.

 

 

Diğer yandan,  yarışmaya kayıt olamayan Mustafa Uçmaz, Abdurrahman Esin ve Ulvi Aygün adlı üç sporcu organizasyondan bağımsız ve izinsiz bir şekilde boğazı geçme teşebbüsünde bulundular. Kendi imkanları Gelibolu’ dan suya giren ve boğazı geçmeye çalışan yüzücülerin bir süre sonra boğazda kayboldukları haberi duyuldu. Kendilerini tekne ile takip eden arkadaşlarının Sahil Güvenlik’ e haber vermesi üzerine arama kurtarma operasyonu başlatıldı. Kayıp gençlerin yaklaşık 3.5 saat sonra Lapseki açıklarında bulunduğu bilgisi ise herkesi rahatlattı. Öte yandan düşüncesizce yapılan izinsiz boğazı geçme teşebbüsünün aynı gün yazılı ve görsel medyayda haber olarak  “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı” nın önüne geçmesi ise birçok sporseveri oldukça şaşırttı.

 

Alper Köksoy

1983 doğumlu olan Alper Köksoy,  altı
yaşında başladığı yüzme yaşamını uzun yıllar devam etmiş. Üniversitesi
eğitimini Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda yapan Köksoy,  yüzmenin
yanı sıra triatlonla da ilgilenmeye başlamış. Geçtiğimiz yıllarda
Göztepe Triatlon Takımı’ nda çeşitli başarılara imza atmış olan Köksoy,
vatani görevi sebebiyle spora kısa bir ara vermek zorunda kalmış.
Askerlik dönüşü tekrar aktif spor hayatına geri dönen Köksoy, geçtiğimiz
yıl Türkiye Triatlon Federasyonu’ nunda yardımcı antrenörlük görevini
üstlenmiş.  Aynı zamanda İzmir Bornova Belediyesi’ nde de yüzme
antrenörlüğü görevini de yürüten Köksoy,  2012 yılında hem yüzme hem de
triatlon yarışlarına hazırlanmaya başlamış. Kısa zamanda eski formunu
kazanan Köksoy,  geçtiğimiz günlerde Isparta, Eğidrir’ de koşulan “Eğirdir
Triatlonu” nda +20 yaş grubunda birincilik elde etmiş olan başarlı bir sporcu.

 

 

Yarışma
sonrası Köksoy’ a yarış hakkında ne düşündüğünü sorduk. Köksoy, yarışın
hayli zorlu hava şartlarında koşulduğunu ve elde ettiği birinciliğini de
teröre şehit veren ailelere armağan ettiğini söyleyerek, sözlerini ” Asıl hedef
yarışım Uluslararası Alanya Triatlonu ve bu yarış için
hazırlıklarıma tüm gücümle devam ediyorum. şeklinde noktaladı.

 

 

 

Turgut Esen

1964
doğumlu olan Turgut Esen, Karşıyaka Spor Kulübü lisanslı yüzücüsü.
1973 yılından bu yana 39 yıldır aktif olarak yüzen Turgut Esen, uzun
mesafe yüzücüsü olarak önemli başarılara imza atmış başarılı bir sporcu.
2005 yılında Çanakkale’ de genel klasmanda biriciliği elde etmiş olan
Esen,  o yıl Alper Köksoy ile yine aynı kürsüyü paylamış. Esen’ in
birinci olduğu bu yarışta Köksoy üçüncü olmuş. Geçtiğimiz yıl ise
“Alanya Açık Su Yüzme Yarışı” nda yaş gruplarında yarışmış ve önemli bir
birincilik elde etmiş. Esen, bu yarışta elde etmiş olduğu birincilikle,
yaş grupları birinciliğindeki yabancı tekelini kıran tek Türk yüzücümüz
olmuş.

 

Efe Erduran

Türkiye rekortmeni Milli yüzücü.
Marmara Üniversitesi. Yüzme Antrenörlüğü Bölümü mezunu olan Erduran,
“Kıdemli Yüzme Antrenörü” belgesi sahibi. Halen birçok şampiyon yüzücüyü
antrene eden antrenör, aynı zamanda sayısız madalyalı, başarılı bir
uzun mesafe yüzücüsü. İstanbul Anadolu Spor Kulübü Yüzme Şubesi Yüzme
Mania grubu kurucularından olan Erduran, en son geçtiğimiz Temmuz
ayından İstanbul Boğazında koşulan 24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme
Yarışı’ nda yaş grubunda ikincilik elde etmiş başarılı bir sporcu.

 

 

 

OrganizasyonBu yıl, her yıl olduğu gibi kayıtları 1 Ağustos tarihinde açılan “26. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı” nın kayıt başvurularının geçmişte olduğu gibi günlerce açık kalmasının tam aksine, yurtdışındaki benzer özel yarışlarda olduğu gibi yarım gün içinde kontenjanın dolması üzerine başvurulara kapatıldı. Son yıllarda bu türden yarışlara git gide artan ilgiye rağmen başta sporcu  güvenliği ve organizasyon imkanları gibi sebeplerden dolayı kontenjanların hiç arttırılmadığı görülüyor. Bu durumun, kayıt yaptıramayan birçok sporcuyu hayal kırıklığına uğrattığı söylenebilir. Özelllikle ülkemizde son yıllarda gittikçe artan spor farkındalığı sebebiyle birçok amatör ve lisanslı sporcunun bu türden organizasyonları çokça önemsemesi ve de sosyal ve turistik bir aktivite olarak görmesi sonucunda oldukça rağbet gördüğü çok açık. Yetkililerin gelecek yıllarda kontenjan artırımı ve de yedek kayıt gibi seçenekler sunmasının birçok sporcuyu sevindireceğine kesin gözüyle bakılabilir.

 

 

Kayıtlar ile ilgili bir diğer konu ise kayıt ücretinin geçtiğimiz yıla göre iki kat arttırılmasına rağmen sporculara yarışma sonrası ikram elden yiyecek ve içeceklerin yerine sadece bir bardak su ikram edilmesi dikkatlerden kaçmadı. Aynı şekilde bir gece önce verilen brifingin 18 Mart Üniversitesi’ nde yapılmasının ardından makarna partisinin brifing verilen yerden oldukça uzakta belediye tesislerine alındığı görüldü.  Artan sponsor sayısı ve kayıt ücretine rağmen geçmişte beş yıldızlı otellerde gerçekleşen makarna partisinin belediye tesislerine kaydırılmasının ve makarna partisindeki içeceklerin ücretli olması ise ayrıca dikkat çekti. Sporculara yarışma sabahı verilen yarışma çantasında ise eskiden olduğu gibi hatıra değeri taşıyan havlunun halen verilemesine karşın lastik terlik yerine kağıt terlik verilmesi ise eksi’ lerden biri olarak sayılabilir. Diğer yandan Yarışma sabahı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ nın Çimenlik Kale’ sinde toplanan sporcuların arabalı vapur ile Eceabat’ a geçmesi için konan servis otobüslerinin sayısının az olması sebebiyle birçok sporcu arabalı vapura kadar olan 100 metrelik mesafeyi yürümek durumunda kaldı ama işin gerçeği bu türden bir servis taşımasına ihtiyaç olmadığıdır. Halka açık bir şekilde seferlerine devam eden arabalı vapura mayoları ile binen 500 kadar sporcu yolcuların şaşkın bakışlarına maruz kalırken oldukça renkli görüntüler sergilediler. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi sporcuların start’ ı sonarsında arabalı vapur seferlerinin açıktan da olsa devam ettiği ise yine gözlerden kaçmayan bir konuydu.

 

 

Diğer yandan oldukça tecrübeli organizasyon yetkilileri ve ekibinin yarışma için aldığı güvenlik tedbirleri sayesinde her hangi bir aksaklık ya da üzücü olay yaşanmasına engel oldu. Sorunsuz bir şekilde sonuçlanan yarışların ödül töreninde ise dikkat çeken tek şey İstkilal Marşı’ mızın enstrüman ya da herhangi bir kayıt cihazı eşliği olmaksızın katılımcıların gür sesi ile okunması oldu.

 

 

 

Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı HakkındaÜlkemizdeki en eski özel “Açık Deniz Yüzme Yarışı” olan Çanakkale Boğazı Yüzerek Geçme Yarışı’ nın geçmişi 1985 yıllarına uzanmakta. 1986-1987 dönemi Çanakkale Rotary Kulübü Başkanlığı yapan Roteryen Özer ÖNER’ in önderliğinde ilk kez 1985 yılında Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı gerçekleştirilmiş. Antik çağdaki Hero ve Leander efsanesinden ilham alan yarış, yalnızca 1999 yılında yaşanan “19 Ağustos” deprem felaketi sebebiyle koşulmamış olmakla beraber 25 yıldır süregelen ve geleneksel hal almış yerli ve yabancı birçok sporcuya ev sahipliği yapan adeta bir yüzme bayramı gibi gerçekleşen en eski yarışma olma özelliğini taşımakta.

 

 

Çanakkale Boğazı Yüzerek Geçme Yarışı’ na katılan sporcular; kadın, erkek ve genel klasman olarak sınıflandırılırken, 14 yaşından +70’e kadar olan tüm yaş guruplarından beşer yıl arayla gruplandırılmakta. Geleneksel olarak her yıl 30 Ağustos’ ta koşulan bu yarışın kayıtları, 1 Ağustos 25 Ağustos arası internet üstünden yarışın organizatörü olan Çanakkale Rotary Kulübüne kayıt yaptırarak gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl Çanakkale Rotary Kulübü’ nün banka hesabına yatırdıkları 30TL’ lik kayıt ücreti ve sonrasında beraberinde yarışa getirmeleri gereken yüzme ya da triatlon lisansı ve doktor raporu olan sporcular yarışma sabahı Avrupa yakasında bulunan Eceabat kumsalından start alıp yaklaşık 3.5 millik(yaklaşık 6.5km) lik boğaz geçişini Asya tarafındaki Çimenlik Kalesi kumsalına çıkarak tamamlıyorlar. Boğaz, yukarıdan aşağıya doğru akıntı eşliğinde yüzüldüğü için 6.5 km’ lik parkur normalden daha kısa sürede yüzülüyor. Boğaz akıntısına kapılıp bitişi kaçıran sporcuların güçlü akıntı yüzünden geri dönme imkanı olmaması yüzünden diskalifiye olduğu yarışmanın “Cut off” (durdurma) süresi ise 90 dakika. Bu süre içerisinde geçişi tamamlayamayan sporcular tekneler vasıtasıyla sudan toplanıyor. Rotaryen’ lerin gerçekleştirdiği bu organizasyon, özel bir yarış olmasına rağmen bitiş zamanı ölçümü çipli sistem ile gerçekleştiriliyor.

 

26. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı’ ndan Renkli Anlar

 

 

Yarışma sonuçları için tıklayınız

 

 

Fotoğraflar: Arzu AKHUN, Alpay AKHUN

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın