25. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması 30 Ağustos 2011

01/09/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Çanakkale Rotary Kulübü tarafındanbu yıl 25. kezgerçekleştirilen “ÇanakkaleBoğazı Yüzme Yarışması” RamazanBayramı’nın ilk gününe denk gelen 30Ağustos 2011 günügerçekleştirildi.

 

Hem “GenelKlasman” hem de“Erkekler Genel Kalsman”ında Türk sporcular BoranErdugan 42:01’lik derecesi  ile birinci, Barış Yıldız 42:31’lik derecesi ileikinci olurken, İsveçlisporcu Marco Pillioud 42:42’lik derecesi ile üçüncü oldu.

“Bayanlar Genel Klasman”da ise Türksporcu Göksu Hınçal 46:03’lük derecesi ile birinci olurken, Avustralyalıbayan yüzücüler Sally Hollis 46:08 ile ikinci, Katharine Bicshof 47:07’likderecesi ile yarışmayı üçüncü olaraktamamladı.

“Engelliler Klasmanı”, “Erkekler Kategorisi”nde Berk Kamanlı 56:18 ile“Bayanlar Klategorisi”nde 58:27’lik derecesi ile Çilem Çelik yarışmayıbaşarı ile tamamladı.

Geçtiğimiz yıl yerliyabancı toplam 414sporcunun katıldığıuluslararası bir yarış olma özelliğini taşıyan “ÇanakkaleBoğazı Yüzme Yarışması” buyıl Ramazan Bayramı’nın ilk günü ile çakışmış olmasına rağmen300 Türk, 185 yabancı sporcu kayıt yaptırmış ve toplam kayıtlı sporcu sayısı485’ i bulmuştu.

Türk, İngiliz, Avustralyalı, Fransız, Yeni Zelandalı, Rus, Filipinli,Amerikalı, Sri Lankalı, Güney Afrikalı, Hollandalı ve Kongolu sporculardanoluşan 432 katılımcı, Eceabat-Çanakkale arasındaki 6,5 km’lik parkuruyüzerek geçip bitiş çizgisine ulaştı.

Her yaştan sporcuların çok renkli bir görüntü yarattığı yarışmada, GenelKlasman, Erkekler Genel Klasman, Bayanlar Genel Klasman ve Engelliler GenelKlasman’larının yanında 14 yaşından, 71 yaş üstü kategoriye kadar 12 ayrıkategoride bay ve bayan sporcular yarıştılar.

Sporcular adeta festival havasında geçen “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması”için bir gün önce 29 Ağustos günü Çanakkale’ye gelerek akşamüstü hem Türkhem de yabancı sporcular için verilen “TeknikToplantı”ya katıldılar. Toplantıda boğazda ilk defa yüzecek olansporcular için gerekli olan teknik detaylar hakkında bilgiler anlatıldı.Ardından Truva Oteli’nde sporcular için bir kaynaşma ve moral buluşmasıözelliği taşıyan“Makarna Partisi” verildi.Ertesi gün için moral ve enerji toplayan yarışmacılar, sonrasında dinlenmeyeçekildiler.

Yarışma sabahı saat 09:30’da başlayan doktor kontrolü, kayıt, bone ve chipdağıtımı 11:15 sularına kadar tamamlandı. Sporcular, saat 11:30’dan sonraEceabat’a geçmek için temin edilen sınırlı sayıdaki otobüslere bindiler.Otobüs sayısının az olması birçok sporcunun arabalı vapura yürüyerekgitmesine sebep oldu.

Geçtiğimiz yıllarda yarışma başlamadan önce durdurulan boğaz ulaşımı,bayramın ilk günü olması sebebiyle yoğun trafik akışına engel olmamakamacıyla kesilmedi. Daha önceki senelerde yalnızca sporcuların bindiğiarabalı vapura, sporcuların yanında sivil vatandaş ve araçlar da alınıncayarışma startına sadece mayo, gözlük ve bone ile giden yüzücüler, sivilvatandaşların şaşkın bakışlarına maruz kaldılar. Eceabat’a geçen sporcularınbir kısmı yine yeterli araç olmaması sebebiyle start alınacak kumsala 4-5dakika kadar yürümek zorunda kaldılar.

Bu yıl, geçtiğimiz yılki havayla taban tabana ters, çok sakindi. Durgun verüzgarsız bir hava ve zayıf boğaz akıntısı tüm yarışmacıları sevindirdi.Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl sert poyraz ve şiddetli boğazakıntısında yüzen sporcuların üçte ikisi yarışmayı tamamlayamamıştı.

Saat 13:00’da verilen ilk startta yabancı sporcular suya girdi. 2 dakikaardından start alan Türk sporcuların suya girişi çok çekişmeli oldu. Zayıfboğaz akıntısına rağmen geçen yıldan kötü tecrübelere sahip sporculardanbirçoğu, daha emniyetli bir çizgi olan boğazın kuzeyine doğru geniş bir yayçizerek tekneler eşliğinde yüzmeyi tercih ederken, tarifeli arabalı vapurseferlerinin sporcuların hayli açığından da olsa devam ettiği gözlerdenkaçmadı.

Yarışmacıların birçoğu tekneler eşliğinde ve guruplar halinde varış yeriolan “Çimenlik Kalesi” mevkiine gelirken, bazı yarışmacıların da akıntınınzayıf olmasını fırsat bilerek daha doğrusal bir çizgideki rotayı izleyerekvarış noktasına gitmek istemesi yüzünden bitiş platformunu birkaç yüz metrekaçırarak aşağıya sürüklendikleri görüldü. Bitiş çizgisini kaçıran bazıyüzücüler son anda boğazın yukarısına doğru ters istikamette yüzerekdurumlarını düzeltipbitiş çizgisine ulaşabildiler.

Bitiş noktasında kumsaldan beton iskeleye çıkış için önceki yıllardakullanılan ahşap merdiven yerine eğimli bir rampa kullanılması ve ahşapzeminin kayganlaşması yorgun bazı sporcuların kaymasına sebebiyet verdi.Hatta engelli Berk Kamanlı kötü bir şekilde düşmenin eşiğinden döndü. Sudançıkan sporcuların çiplerini teslim etmelerinin hemen birkaç dakika ardındandev elektronik ekranda yarışma derece ve sıralamadaki yerlerinigörebilmeleri ise gerçekten çok önemli ve başarılı bir uygulamaydı.

Diğer yandan yarışma öncesi vazelin ya da güneş kremi sürmüş olanyüzücülerin önceden hazırlanmış olan duşlarda su akmaması sebebiylevücutlarındaki tuz ve yağ kalıntılarını atamamaları sporcular için sorunteşkil etti. Sonrasında ise duş sorununu çözmek için yangın musluğundançekilen hortumla yarışmacıların temizlenme sorununa çözüm bulundu.

 

Saat 15:30 sularından başlayan ödül törenine ise ilgi büyüktü. ÇanakkaleRotary Kulübü 2011-2012 Dönem Başkanı Emine Şengören Güzel, Çanakkale BoğazıYüzme Yarışması’nın 25 yıl önce hayata geçirilmesini sağlayan Roteryen ÖzerÖner,  Çanakkale Spor İl Müdürü Doğan Anşin ve Çimenlik Kalesi Komutanıdereceye giren sporculara madalyalarını takdim etti.

Geleneksel ve uluslararası özelliği ile oldukça dikkat çeken birorganizasyon olan “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması”nda emeği geçen tüm özelve tüzel kişilere böylesine önemli bir etkinliğe imza atarak spor ve sporcudostu olduklarını gösterdikleri için tüm sporseverler adına teşekkür ederiz.

Yarışma sonuçları için canakkalerotaryclub.org‘utıklayınız.

Daha ayrıntılı fotoğraflar en kısa zamanda sitemizin “Forumlar” kısmında “25.Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması Yeni Fotoğraflar” başlığındayayınlanacaktır.

Her zaman olduğu gibi yarışma esnasında fotoğraf makinemi çekim içinbıraktığım ve Cyclingtr’yi destekleyen tüm arkadaşlarıma gönülden teşekkürüborç biliyorum. Çanakkale’de yarışma fotoğraflarını çeken sevgili ErtunçÖnen ve ailesine de çok teşekkürler.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın