21. Uluslararası Alanya Açık Su Yüzme Yarışında Kürsüyü Hollandalı Sporcular Domine Etti

27/06/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Geçtiğimiz günlerde Alanya’ da koşulan Avrupa Triatlon Şampiyonası’ ndan iki gün sonra 21 inci kez koşulan Alanya Açık Su Yüzme Yarışı genel klasmanda, hem elit erkekler hem de elit kadınlarda Hollandalı sporcular kürsüyü domine etti.

 

Organizasyonunu Alanya Belediyesi’ nin yaptığı yarışa ilgi, bu yıl beklenin altında kaldığı görüldü. Altı ayrı ülkeden (Türkiye, Rusya, Hollanda, Yunanistan, Danimarka, Almanya) toplam 66 sporcunun katıldığı yarışların kayıtları 18 haziran Salı günü saat 10’ da Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’ nde yapıldı. Saat 14’ de Damlataş Kleopatra Plajı’ ndan start alan yüzücüler, Alanya Kalesi’nin etrafını dolaştıktan sonra Alanya Belediye binasının önünde bulunan Galip Dere Plajı’ ndaki Avrupa Triatlon Şampiyonası için kurulmuş olan iskeleye çıkış yaparak 5km’ lik parkuru tamamladılar.

 

Finişe ilk sırda gelen ve elit kategoride yarışan Elmar Cornelis Van Der Stel, 5km’ lik parkuru 1:02:08’ lik zaman ile tamamlarken, onun yaklaşık bir buçuk dakika ardından gelen, Sebastiaan De Waal, 1:03:41’ lik zamanı ile ikinci, Menno Roolhaas ise 1:03:42 ile üçüncü oldu. İlk üç sporcu aynı zamanda elit erkekler kategorisinin de ilk üç sırasını paylaştılar.

 

Elit kadınlarda ilk sırayı alan Hollandalı Rachael Klamer,  1.03.47 zamanı ile birinci olurken, Kingma Maya 1.05.10 zamanı ile ikinci, Lilli Scippers ise 1.05.52 lik zamanı ile üçüncü oldu. Elit kadınlar yüzme şampiyonu Klamer, aynı zamanda 2011 yılında Uluslararası Alanya Triatlonu Şampiyonu olan başarılı bir triatlet.

 

50 erkek, 16 kadın sporcunun katıldığı yarışta dördüncü sırayı yine bir Hollandalı sporcu alırken, +45’ de ülkemizi temsil eden Karşıyaka Kulübü’ nün tecrübeli yüzücüsü Turgut Esen, 1:16:19’ luk zaman ile genel sıralamada ilk beşte yer aldı. Esen, yaş grubunda ise altın madalyaya ulaşarak başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

 

Karşıyakalı Master Yüzücüler soldan sağa; Turgut Esen, Ömer Şamlı, Azmi Tuncay, Lale Başarır, Günışığı Ceren Cansızoğlu, Serdar Aydinç,  altta Senem Ülker Karavelioğlu

 

Çekişmeli geçen kadınlar kategorisinde ise beş elit kadın sporcunun ardından altıncı sırada yarışı tamamlayan Senem Ülker Karavelioğlu ise 1:23:09’ luk zamanı ile +40 Kadınlarda altın madalyaya sahip olan bir diğer sporcumuz oldu.

 

Diğer yandan Hollanda’ dan yarışa katılan engelli yüzücü Reitze Bok, yarışı 1:23:28’ de tamamlayarak genel sırlamada sekizinci sırada yer alırken kendi yaş grubu olan +40’ da altın madalyaya ulaşarak sporseverleri kendine hayran bıraktı.

 

Dereceye giren sporculara madalya ve ödüllerini; Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Alanya Belediyesi Destek Hizmetleri ve Spor Müdürü Saim Kanlı, Eski Antalya Millet Vekili Cengiz Aydoğan verdi.

 

 

Günışığı Yorumlu-yorumu

 

Çipli ölçüm sistemi kullanılan Alanya Açık Su Yüzme Yarışı organizasyonunun baştan sona çok profesyonelce hazırlandığı söylenebilir. Kayıt yerinde çalışan görevlilerin güler yüzlü ve sempatik davranışları oldukça hoştu. Gerek çipli ölçüm sistemi, gerek görüş mesafesine uygun yerleştirilmiş dubalar, gerekse refakat eden tekneler, Alanya Açık Su Yüzme Yarışı’ nın özenli bir organizasyon olduğuna işaret ediyordu. Yarış sonunda derecelerin değerlendirme ve  ödül töreni makul sürelerde gerçekleşmesi ise ayrı bir önem taşıyan unsur olarak söylenebilir.

 

 

Bu haberin hazırlanmasında büyük katkı veren ve aynı zamanda yarışmacı olan Günışığı Ceren Cansızoğlu’ na teşekkür ederiz.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın