2013 Türkiye Yol Yarışı Şampiyonu – Dağ Kaplanı Nazım Bakırcı

21/06/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Ulusal Şampiyonaların bu ay sonuna kadar tamamlanması gerekliliği ile son hafta yarış takviminde değişiklik yaparak Çorum’dan Niğde’ye alınan Türkiye Şampiyonalarında bugün yol yarışı kategorisinde mücadele sergilendi. 127 kilometrelik şampiyona parkurunun galibi, 27 yaşındaki Dağ Kaplanı lakaplı Toprku Şeker Spor sporcusu Nazım Bakırcı kariyerinin ilk şampiyonluğunu 92 kilometrelik kaçış performansını zafere dönüştürerek ilan etti. İkinciliği yine Torku Şeker Spor’dan, Nazım Bakırcı ile kaçış performansını finişe taşıyan ve dün 2013 Türkiye Zamana Karşı Şampiyonu olan Bekir Bakir Akirşan aldı. İlk dördün takımı Torku Şeker Spor, üçüncülüğü ana grup önünde sprint finişini alan Miraç Kal ile aldı. Türkiye dördüncüsü ise Secaittin Dazkırlı oldu.

 

 

Niğde’den start alan 2013 Türkiye Yol Yarışı Şampiyona mücadelesi, 127 kilometresini Aksaray kavşağından yeniden Niğde’ye dönüş yaparak tamamladı. Yarışın seyrinde, ilk 30 kilometre grup halinde ilerlendi. 30.kilometreden sonra kaçış denemeleri gelmeye başladı ve günün şampiyonluğa uzanan kaçış grubu 35.kilometrede başladı. 4 kişilik kaçış grubunda; Nazım Bakırcı, Bekir Baki Akirşan, Mustafa Sayar ve İlhan Çelik olmak üzere Torku Şeker Spor takımı sporcuları yer aldı.

 

Kaçış grubu ana gruba zaman farkını 2 dakikanın üzerine çıkardı. Ancak İlhan Çelik lastik patlattı ve teknik araç desteği aldı. Tekerlek değişimi ile zaman kaybı sonrası ana gruba dahil oldu. Kaçış grubunun ikinci kaybı, bu sene 2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Şampiyonluğu ile destan yazan Mustafa Sayar’dı. Sayar’ın mide problemine yenik düştüğü finişe 50 kilometre kala yavaşlayarak ana grubu bekledi. Son 50 kilometre beraber çalışan Nazım Bakırcı ve Bekir Baki Akirşan, ana grubun zaman farkını kapatmasına fırsat vermedi. İkili birlikte finişe gelerek, 2013 Türkiye Yol Şampiyonu Dağ Kaplanı Nazım Bakırcı liderliğinde tamamlandı.

 

27 yaşındaki sporcumuz Nazım, bu yıl Torku Şeker Spor’un Tour of Turkey şampiyonluğunda etkin çalışan isimlerindendi. Tour of Turkey’den hemen sonra Azerbaycan Turuna da start alan Nazım, yüksek ateşine rağmen Azerbaycan’da turun en aktif isimlerindendi. Sergiy Grechyn’in kazandığı 2013 Tour d’Azerbaycan galibiyetinin Torku Şeker’e kazandırılmasında ateş düşürücüler ve yoğun sıvı kaybının sebep olduğu dehydrasyona karşı da mücadele verip Grechyn’i birinciliğe taşıyan Dağ Kaplanı bu kez Niğde’de kendi Şampiyonluk tarihini yazdı.

 

Nazım Bakırcı şampiyona sonrası, “Gerçekten çok mutluyum. Bugün bu şampiyonluğu sadece ben değil, tüm takım arkadaşlarımın katkısı ile aldık. Takım arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, Şampiyonalar sırasında bize destek olmak üzere bizimle olan kulüp idarecilerimizden Mehmet Çınar’ın desteği, Takım Menajerimiz Mehmet Şafakçı ve beni destekleyen Torku Şeker Spor’a çok teşekkür ederim. Şampiyonluk ünvanımı takıma kazandırmış olmaktan ayrıca onur duyuyorum. Gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı yarışlarda bizleri yalnız bırakmayan ve moral veren Cyclingtr.com’a da ayrıca teşekkür ederim.” dedi.

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın