2013 Tour de France Rotası ve Etapları

28/06/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Bir “YüzYılın Yarışı” hikayesine damga vuracak 2013 Fransa Bisiklet Turu, 29 Haziran Cumartesi günü (Yarın) startını alıyor. Bu anlamlı asır dönümüne ev sahipliği yapacak Korsika adasının, ilk kez Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapmasına konu, Napolyon’un doğduğu toprakların seçilmiş olmasına dair detayı sizlerle paylaşmıştık. Asrın hikayesine start alacak takımlar ve takım kadrolarındaki sporcuların netleşme sürecini hep birlikte takip ettik. Ve nihayet, sabırsız bekleyiş bu Cumartesi günü alınacak büyük açılış startı ile 3 haftalık serüvenine başlıyor.

 

29 Haziran – 21 Temmuz tarihlerinde yol bisikletinin nabzını tutacak maceralara ve mücadeleye 21 etap, 3.404 kilometre boyuca tarihi tanıklık edeceğiz. Turun 100.mücadelesinde geçilecek rota ve parkurları, gün ve gün takip etmek, etaplarda tarihe geçecek isimleri daha bilinçli izleme şansı açısından 21 etabın profiline değinmek ve Tur’a hazırlanmak gerekiyor. Her yıl, Fransa Bisiklet Turu öncesi yapmış olduğumuz 21 etabın döküm ve incelemelerine göstermiş olduğunuz yakın ilgi için teşekkür ederiz.

 

 

 

29 Haziran 2013 Cumartesi – 1.Etap: Korsika adasında, Fransa Bisiklet Turunun ilk 3 etabının genel sıralama iddialılarınca muhakkak kontrolde tutulması gereken ve genel sıralama iddialıları için zorlu geçeceğine dair takım açıklamalarını takım kadroları seçiminde sportif direktörlerin yorumlarında yer aldığını paylaşmıştık. Sprinterler için dizayn edilmiş bu özel parkurlarda ilk günün şanslı olmanın ötesinde turun en hızlı sprinteri etap galibiyeti ile birlikte sarı mayoyu taşıyacak. Fransa Bisiklet Turu tarihinde en son bir sprinterin açılış etabı sonunda sarı mayoyu giyme şansı 1966 yılında(Alman sporcu Rudi Altig) olmuştu.

 

Porto-Vecchio / Bastia 213KM

 

22 Takım, 9 kişilik kadrosu ile toplam 198 sporcu, büyük açılışın 213 kilometrelik heyecanı ile yüz yılın yarışına start alacak. 1966 yılı Fransa Bisiklet Turundan beri ilk kez, bir sprinterin gün sonunda etap galibiyeti ile sarı mayoyu alması, yarışın köklü tarihini bir kez daha gözler önüne sermesi hedeflenerek seçilen sprint etabı konseptine yarışacak. Genel sıralama hedefinde olmayıp, etap galibiyetine odaklı takımlar, açılış etabında sarı mayo şansı için başarı odaklı mücadelelerine odaklı performans sergileyecek. Açılış etabının 45,5 kilometresinde bulunan kategori 4 tırmanış kapısında ilk geçen olmak ve gün sonunda kırmızı benekli tırmanış mayosunu almak isteyecek yeni nesil, kendine güvenen tırmanışçıları kaçış grubunda izleyeceğiz. Toplu sprint finişi beklentili ilk günün sprint mücadelesi ise ilk günden izleyicilere nefeslerini tutturacak. Fransa Bisiklet Turuna hazırlık olarak Criterium du Dauphine’e ev sahipliği yapan Korsika adasında, açılış etabı finişinin görüleceği Bastia, daha önce hiç bisiklet yarışına ev sahipliği yapmamıştı.

 

 

30 Haziran 2013 Pazar – 2.Etap: Her ne kadar ilk haftanın sprinterlere özel olduğu bir çok yerde söylense de takımların tedirgin olduğu ilk haftanın zorluğu nelerdir sorularına, cevabınızı bu etapta bulabilirsiniz. Cumartesi günü Cavendish ve Kittel gibi isimlerin etap galibiyeti ile almaları beklenen sarı mayoyu bugün korumaları mümkün olmayacak. İkinci gün Peter Sagan için kendini bir kez daha ispatlama zamanı olarak yorumlanabilir. Zira, 156 kilometrelik ikinci etabın tırmanış ve inişleri, ilk günlerden mücadeleyi hararetlendirecek. Tırmanışçıların etap galibiyetini kazanmaları, etabın son 12 kilometresi sebebiyle hayale yakın bir tahmin olur.

 

Bastia / Ajaccio 156KM

 

Tırmanışları:

 • Km 70.0 – Col de Bellagranajo – 4.6% ortalama eğimli 6,6 kilometrelik tırmanış – kategori 3
 • Km 85.0 – Col de la Serra – 6.9% ortalama eğimli 5,2 kilometrelik tırmanış – kategori 3
 • Km 95.5 – Col de Vizzavona (1 163 m) – 6.5% ortalama eğimli 4.6 kilometrelik tırmanış – kategori  2
 • Km 144.0 – Côte du Salario – 8.9%ortalama eğimli 1 kilometrelik tırmanış – kategori 3

 

Bastia’dan alınacak start sonrası, tırmanışçılardan oluşan kaçış grubunu izlememiz büyük olası. İniş ve çıkışları ile dağcıların kanını kaynatan profildeki tırmanış puanları ve ilk günlerin dinç bacaklarında belki de bir etap galibiyeti ümidi taşıyanların günü denebilir. Ancak, her ne kadar 4 tırmanış kapısı barındırsa da ikinci etabı kazanmak için sadece tırmanışçı olmak yeterli olmayacaktır. Muhtemel olarak kalabalık kaçış grubunun, tırmanışlarda ama özellikle inişlerde kaçış grubundan geri kalışlarını izleyeceğiz. İniş tekniğinin etap galibiyetine büyük oranda etki edeceği profilde özellikle son tırmanışın zirvesinden finişe 12 kilometre kala mesafe belirleyici olacak. Bir kilometrelik kısa ama sert tırmanış Cote du Salario’nun %8,9 ortalama eğimi hem zorlayıcı hemen de finişe yakınlığı bir çok takımın yarış senaryosunda kilit bölüm olacaktır. Geçen yılın Tourminatör lakaplı genç Slovağı Peter Sagan’ın özelliklerini taşıyan profilde, Sagan’a en büyük rakip iki yıl önceki performansı ile start alır ise Marcel Kittel olacaktır. Alman sporcunun son iki yıla kadar tırmanışlardaki dirayeti ve sprint yeteneği her ne kadar geçtiğimiz yıl gözlerden uzak olsa da, bir çok sprintere nazaran tırmanışlara dayanıklılığı fazlaydı. Kittel gibi isimler Sagan’dan fırsat bulabilirlerse bu etaptan şans yakalayabilirler.

 

Bir başka senaryo tahmininde ise, kaçış grubu ile zaman farkını açmayı tercih etmeyecek ana grubun kaçışa baskısı olabilir. Kaçış grubunda Sagan olmaz ise ve zaman farkı ana grup tarafından yeterince baskılanırsa sprint finişi de izleyebiliriz. Bir haftalık yarışlarda, bu profilde bu tahmin zayıf kalırken, Fransa Bisiklet Turu ve takımların ilk etaplara olan hassasiyetlerini ağız birliği ile vurgulamaları bu ikinci senaryonun da gerçekleşebileceği tahminini düşündürüyor.

 

1 Temmuz 2013 Pazartesi – 3.Etap:  Korsika adasında turun bu yıl ki son startı ve finişindeki sonucun önemi kuşkusuz sprinterler ve takımları için çok önemli. Bir taraftan genel sıralama iddialılarının ilk hafta endişelerine alışmaları, diğer taraftan asrın yarışında Korsika adasından sarı mayo ile ayrılma tesellisi büyük önem taşıyor.145,5 kilometrelik kısa ama sürprizlerle dolu olması beklenen mükemmel bir etap profili eşliğinde Korsika adasına veda edilecek. Bu etap ile 3 günün yorumlamasına baktığımızda, sıra dışı Fransa Bisiklet Turu ilk haftası olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sprinterlerin artık gözü kapalı kurguladığı banalleşmiş sprint profillerinden sonra, “Hey! Azıcık yaratıcı olun!” diyen ilk 3 gün profillerinden üçüncü etaba Ajaccio’dan start alınacak.

 

Ajaccio / Calvi 145.5KM

 

 

 • Km 12.0 – Col de San Bastiano –  4.6% ortalama eğimli 3,4 kilometrelik tırmanış – kategori 4
 • Km 58.0 – Col de San Martino – 5.4% ortalama eğimli 7,5 kilometrelik tırmanış – kategori 3
 • Km 75.0 – Côte de Porto 6.4% ortalama eğimli 2 kilometrelik tırmanış – kategori 3
 • Km 132.0 – Col de Marsolino (443 m) – 8.1% ortalama eğimli 3,3 kilometrelik tırmanış – kategori 2

 

Kısa ancak gerek tırmanışları, gerek parkur yapısı ve gerekse Korsika’ya veda mahiyetinde bol adrenalinli geçecek 3.etapta beklenmedik kazalar söz konusu olabilir. Öte yandan Tur zaferi odaklı olamayan Fransızlar için kendini gösterme şansı olarak yorumlanabilir. Sylvain Chavanel(Omega Pharma-QuicStep) ve Thomas Voeckler(Europcar) gibi isimler ilk akla gelenler. Açıkçası, Calvi finişine son tırmanış olan Col de Marsolino’nun 3,3 kilometrelik kısa tırmanışında Finişe 13 kilometre kala zirvesinin %8,1 ortalama eğimle geçilecek olması bu tecrübeli sporcuların tahminlerini kuvvetlendiriyor. Korsika’ya veda podyumunda Fransız sporcu olup, asrın yarışı kaydına geçmek istemeleri pek de şaşırtıcı gelmiyor!

 

2 Temmuz 2013 Salı – 4.Etap:  Korsika’dan 1 saatlik uçuş sonrası geceyi Nice’de geçirecek olan yarış kafilesinde, mücadele artık tedirgin eden Korsika sonrası psikolojik rahatlama atmosferi ile devam edecek. Ancak bu kez genel sıralama iddialılarının, iddiadaki gücünü ve yerini belli edecek bir aşama güne damgasını vuracak. Takım Zamana Karşı!

 

Nice / Nice 25KM

 

Nice’de gerçekleşecek 25 kilometrelik takım zamana karşı performansında, kaybedilen her saniye takımların genel sıralama iddiaları için zorlayıcı olacak. Esasen 21 etaplık mücadelenin genel sıralamadaki en büyük işaretçilerinden olan bu etapta motivasyon, takım gücü ve uyumunun verileri final için büyük önem taşıyor. Takımın finiş çizgisini geçecek 5 üyesinin dereceleri, etap galibiyetinin yanı sıra genel sıralamada oluşacak farklar ve takım yapısı ve gücü sebebiyle motivasyon kırıcı özelliğine sahip olacağını belirtmek de hata olmaz. SKY ve Omega Pharma QuickStep takımlarından gelecek yüksek performansın finişe etkisi karşısında Alberto Contador’un takımı Saxo Tinkoff’un zayıf kalma endişesi ile yüzleşme zamanı. Takımların startında 9’ar sporcunun, taktiksel ve gücün sonuna dek 25 kilometreye gömülecek performans heyecanına tanık olacağız. Profilin tek ara ölçüm kapısı, 13.kilometrede alacağımız veriler, parkurun hafif tırmanışının ilk yarıda geçilecek olmasından dolayı finiş dereceleri için büyük ölçüde ipucu veriyor olacak.

 

3 Temmuz 2013 Çarşamba – 5.Etap:  İlk haftanın sonuna yaklaşırken, 5.etap hem inişlerde sporculara nefes alacak fırsat verecek hem de sürprizlere açık olarak kaçış grubuna şans tanıyacak. Bir haftalık yarışlara kendini kilitlemiş sporcularda yavaş yavaş yorgunluk emarelerinin çıkışını da göreceğimizi tahmin ediyorum. Öte yandan beşinci etap sonunda genel sıralamada kaybedilen zamanlar ile kimlerin sarı mayo şansını kaybetmekte olduğunu konuşur duruma geçeceğiz.

 

Cagnes-sur-Mer / Marseille 228.5KM

 

Tırmanışları:

 • Km 22.0 – Côte de Châteauneuf-Grasse – 8.4% ortalama eğimli 1,4 kilometrelik tırmanış – kategori3
 • Km 93.0 – Col de l’Ange – 4.1% ortalama eğimli 1,6 kilometrelik tırmanış – kategori 4
 • Km 154.0 – Côte de la Roquebrussanne – 4.2% ortalama eğimli 3,5 kilometrelik tırmanış – kategori4
 • Km 198.0 – Côte des Bastides – 3.1% ortalama eğimli 5,7 kilometrelik tırmanış – kategori4

 

Beşinci etabın Cagnes sur Mer startı akabinde agresif atakların göstergesi etap profilinde kaçış grubunun şansı ilk tırmanış kapısının 22.kilometrede geçileceği, 1,4 kilometrelik tırmanış mesafesinin %8,4 ortalama eğimli Côte de Châteauneuf-Grasse yer alıyor. Bu kısa ancak grubun yorgun sprinterlerine ve önceki gün zamana karşı mücadele veren yorgun kas performanslarını izleyeceğiz. Bu etap için, kaçış grubunda genel sıralama iddiası taşımayan yada takım zamana karşıda tüm gücünü sergilemeyip beşinci etap için rezervinde enerji saklayan isimler kaçış yaparsa sürprizler yaşanabilir. Ancak bu teori için yine de, finişe doğru karşıdan esen rüzgarı karşılayacak sporcular toplu sprint finişi beklentisine odaklanabilir. Marseille finişine son ve kategorize edilmemiş Col de la Gineste’nin inişi sprint finişi vaad ediyor. Takımlar, önceki günün yorgunluğu sonrası beşinci etabı toplu ilerleme stratejisiyle start alırsa toplu sprint finişi izlenecek.

 

 

4 Temmuz 2013 Perşembe – 6.Etap:    Buram buram, sprint kokan etap profili ile altıncı etap, kısa ve düz profilinin finalinde toplu sprint finişi beklentisi taşıyor. Önceki yıllarda dağlık etaplara yavaş geçiş yapılarak ilk haftayı renklendiren rekabette, bu yıl daha karmaşık ve henüz ikinci etapta tırmanışların başladığı, tırmanış ve sprint karması ile sprinterlere kapı aralayan zorlu profiiler içerdiğini fark etmişsinizdir. Sprint finişi konseptinde ama yine de hatırı sayılır tırmanışların bulunduğu sprint etapları adeta Peter Sagan düşünülerek hazırlanmış gibi geçecek. Oysa altıncı etap nihayet, açılış etabındaki gibi düz denebilecek, tek tırmanış kapısı barındıran profili ile saf sprinterlere şans tanıyor.

 

Aix-en-Provence / Montpellier 176.5KM

 

 • Km 68.0 – Col de la Vayède 7% ortalama eğimli 700 metrelik tırmanış – kategori 4

 

5 Temmuz 2013 Cuma – 7.Etap:  Perşembe günü 6.etap finişine ev sahipliği yapan Montpellier, Cuma günü 7.etabın startına ev sahipliği yapacak. Albi’ye 205,5 kilometrelik etap, Pireneler öncesi geçiş etaplarından biri olarak asrın yarışına dahil edilmişti. Bu geçiş etabı niteliğindeki profilin ise tam anlamıyla dinlenme etabı olarak geçeceğini beklememek gerek. Genel sıralama iddialıları için kısmen önemli etaplardan biri olarak görülen yedinci etapta genel sıralama hedefindekilerin kontrolü elde tutmak isteyecekleri öneme sahip.

 

Montpellier / Albi 205.5KM

Tırmanışları:

 • Km 80.0 – Col des 13 Vents (600 m) – 5.6% ortalama eğimli 6,9 kilometrelik tırmanış – kategori3
 • Km 94.5 – Col de la Croix de Mounis (809 m) – 6.5% ortalama eğimli 6,7 kilometrelik tırmanış – kategori 2
 • Km 149.0 – Côte de la Quintaine – 4% ortalama eğimli 6,5 kilometrelik tırmanış – kategori 3
 • Km 171.0 – Côte de Teillet – 5% ortalama eğimli 2,6 kilometrelik tırmanış – kategori 4

 

Ortalama dağlık profili ile kaçışa uygun olan yedinci etapta rulörleri kaçış grubunda görebiliriz. Etap galibiyeti için ise kaçışın ana grup önünde 10 dakikanın üzerinde farkı açmasıyla mümkün olabileceğini söylemek yanlış olmaz. Özellikle Pireneler öncesi ilk adam domestik olmayan rulörler bu etabı değerlendirmek isteyebilir. Ana grup ve genel sıralama iddialıları da genel sıralamayı tehlikeye atmayacak isimlere etap galibiyeti şansı verebilir. Yine de zorlu tırmanışlar öncesi kaçış zaman farkını kontrol etmek isteyebilirler. Bu sene genel sıralama liderlerinin yıldız geçidi gibi olması, baskının ve kontrol arzunun her etapta hissedilir olacağı aşikardır.

 

6 Temmuz 2013 Cumartesi – 8.Etap: Turun sekizinci gününde Pirenelere ulaşacağız. Hafta sonu ekran keyifi için bisiklet severlerin randevu defterine çizgi atacağı iki büyük tırmanışı ile sekizinci etap, genel sıralama liderlerinin boy gösterme zamanının geldiğine işaret ediyor. Domestikler bu gün için eğimleri cilalayıp liderlerini zirvelere taşırken, kimin ne derece etkili takım kurduğunun bir başka bakış açısına… Pirenelerde tanıklık edeceğiz. 195 kilometrelik etap ve turun ilk zirve finişinin zorlu tırmanışlarındaki mücadele, profil tanıtımına konu yazımızda dahi heyecana sürüklüyor. Zira kategori dışı tırmanışı ile Col de pailheres ve zirve finişinin görüleceği Ax3 Domaines’in zorlu eğimleri, mücadelenin zorluğu ile gerilen yüz ifadeleri eşliğinde geçilecek.

 

Castres / Ax 3 Domaines 195KM

 

Tırmanışları:

 • Km 26.5 – Côte de Saint-Ferréol – 5.4% ortalama eğimli 2,2 kilometrelik tırmanış – kategori 4
 • Km 166.0 – Col de Pailhères (2 001 m) – 8% ortalama eğimli 15,3 kilometrelik tırmanış – kategori H
 • Km 193.5 – Ax 3 Domaines – 8.2% ortalama eğimli 7,8 kilometrelik tırmanış – kategori1

 

 

Kategori dışı tırmanış Col de Pailheres’in 15,3 kilometrelik tırmanışında olası kaçış grubu için sonun başlangıcı mahiyetinde. Aslen, gerçekten etap galibiyeti ve genel sıralama iddialısının erken kaçış grubu ile zafere ulaşmasının mucize olacağı türden imkansızlık kuşkusuz bu profil için sözlenebilecek yorumlardan biridir. Col de Pailheres’in özellikle son 3. ve ikinci kilometresi %10 ve üstü eğimle atak için kilit bölümlerden biri olabilir. Zirveye son kilometre ise %6 eğimle geçileceğinden, bu tırmanışın inişini leyhine çevirerek değerlendirmek isteyen genel sıralama iddialıları için son 29 kilometre risk almaya değer görülebilir.

 

 

Etap finişinin Pirene zirvesindeki finişi Ax 3 Domaines için, yarış akışı kuşkusuz bir kaç farkı versiyonda gelişebilir. Genel sıralama iddialılarından Col de Pailheres ile kendini gösterme macerasına girecek bir isim önderliğinde Ax 3 Domaines zirvesi görülebilir.

 

Ancak, bu olasılık erken kaçışla etabı almak kadar imkansız olacak. Zira bir GC iddialısı atak yaptığında diğer yıldız isimler de beraberinde gidebilir veya bu kaçış denemesi için öne adam yollayıp Ax 3 Domaines’de kaçış denemesini sonlandırabilir ve büyük olasıdır. Hal-i hazırda gerçekleşebilecek en yakın senaryo Col de Pailheres tırmanışında fazlalıkları tırmanışın eğimleri ile geride bırakan ön grubun içinde kalan favoriler ve kurmayları ile ilerlemeleridir.

 

Col de Pailheres inişinde, (kaza olmadıkça) domestikler ve favoriler arasında ara açılsa da Ax 3 Domaines tırmanışında yine birlikte tırmanılır ve finişe 5 kilometre kala eğimin en dik noktasında etap galibiyeti için ataklar gelir. Bu senaryoda hangi genel sıralama iddialısının bu aşamada önde ve enerjik kaldığı önemli olacak.

 

Diğer olasılık ise, Col de Pailheres inişinde favorilerin ön grubu oluşturmasıdır. Bu senaryo önceki yıllardan bolca şahit olduğumuz, ancak SKY’ın gelişi ile özlem duyduğumuz Pirene senaryosu. Bu yıl, yıldızlar geçidine dönen Fransa Bisiklet Turu için en şaheser zirve finişi senaryosu kuşkusuz bu olur. Yıldızlar inişte tempoyu arttırarak domestikleri geride bırakır, Ax 3 Domaines, sar favori düellosuna dönerse muazzam bir Cumartesi profili bisiklet severler ile buluşur.

 

Son senaryo için; geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde bu senaryo örneğini vermek zordu. Çünkü, bir türlü konsantre olamamış rakipler ve iyi organize olmuş takımlar karşısında liderleri zirveye taşıyan kurmayların gölgesinde kalmıştık. Oysa, bu yıl Fransa Bisiklet Turu… Asrın yarışında bir zirve finişi ile tarihe geçmek isteyen ve genel sıralama avantajına sahip olmak isteyen yıldızlar geçidinde, domestikler için zirvelere doğru artık rol düşmeyeceğini tahmin ediyorum.

 

 

 

7 Temmuz 2013 Pazar – 9.Etap: Bir gün öncesinin nefes kesici zirve finişi mücadelesi sonrası, dokuzuncu etabın zayıf kalacağını söylemek kesinlikle yanlış olacaktır. Dokuzuncu etap Pirenelerde, sekizinci etabın gölgesinde kalamayacak kadar iddialı tırmanışlar ve sıcak ile savaşın genel sıralamaya etkisini yansıtacak. Hızlı koşan erken yorulur imasıyla ard arda gelen zor etapların güç saklamak ve yerinde kullanma başarısı, zaferi getirecektir.  Ancak geç kalınması da umudun ve basının motivasyon düşücü etkileri ile tarihi mücadeledeki rekabete erken nokta konulmasına sebep olur. Herkes sınırlarını zorlayacak. Her ne kadar, ilk haftayı geride bırakacak olan etaba gelmiş olsak da, bir gün öncesindeki rekabet atmosferinden laktik asit savaşı ile günü geçirebilecek favorilerin bugün gerilerde kalmaya başladığını görebiliriz. 9.Etapta takım çalışması, domestikler ön planda liderlerini taşımaya çalışırken görülecek.

 

Saint-Girons / Bagnères-de-Bigorre 168.5KM

 

Tırmanışları:

 • Km 28.5 – Col de Portet d’Aspet (1 069 m) – 6.9% ortalama eğimli 5,4 kilometrelik tırmanış – kategori 2
 • Km 44.0 – Col de Menté (1 349 m) – 7.7% ortalama eğimli 7 kilometrelik tırmanış – kategori 1
 • Km 90.0 – Col de Peyresourde (1 569 m) – 7% ortalama eğimli 13,2 kilometrelik tırmanış – kategori1
 • Km 110.5 – Col de Val Louron-Azet (1 580 m) – 8.3% ortalama eğimli 7,4 kilometrelik tırmanış – kategori 1
 • Km 138.0 – La Hourquette d’Ancizan (1 564 m) – 7.5% ortalama eğimli 9,9 kilometrelik tırmanış – kategori 1

 

 

8 Temmuz 2013 Pazartesi – 1.Tatil Günü: Yeniden uçak transferi tecrübesine dahil olacak sporcular, dinlenmek üzere Saint Nazaire’e sevk edilecekler. Ve Pazartesi günü kafile Saint Nazaire’de Pirenelerin yorgunluğunu atıp ikinci haftaya enerji depolamaya çalışacak.

 

9 Temmuz 2013 Salı – 10.Etap: Bir klasik ilk hafta sonu, ilk tatil günü ardından Pirenelerin mücadelesi Sarı Mayoyu ilk haftadan üzerine geçirmekten memnun olmayan bir favori ile ikinci haftaya start alınacak. Sarı mayonun ağırlığı, kuşkusuz devrilen kilometreler ardından gelen dinlenme gününde basın mensupları ile yüzleşme gerekliliği ve dinlenme gününü dinlenememek üzere geride bırakma mutsuzluğu ile geçirilir. Elbette ki, bu durumdan en çok mutlu olanlar, tatil günü haberleri vasıtasıyla gazeteleri dünya çapında boy boy süsleyen haberlerin büyük patronları, sponsorlardır.

 

Saint-Gildas-des-Bois / Saint-Malo 197KM

 

 

10 Temmuz 2013 Çarşamba – 11.Etap: Yine genel sıralama için önemli etaplardan biri olarak geçilecek 11.etabın 33 kilometrelik profilinde bireysel zamana karşı performanslar sergilenecek. Pireneler ve Alpler arasında geçiş etaplarının en değerlisi denebilir. Pirenelerde tükenen bacak kaslarının bir günlük tatil süresince toparlanmasını ve zamana karşıya %100 hazır olmasını beklemek de hayalperestlik olur. Ancak zamana karşı tekniğin, konsantrasyonun ve performansının en üstünde olan isim etap galibiyetini alacak. Yanı sıra zamana karşı performansı, saniyelerin hesabını yapan takımlar ve favoriler için büyük önem taşıyor olacak.

 

Avranches / Mont-Saint-Michel 33KM

 

 

33 kilometrelik parkurun spesifik yapısı, 2 zaman ölçüm kapısı ile finiş zamanlamasına heyecanı arttıracak. İlk 9,5 kilometrenin iniş çıkışlı profili sonrasındaki bölümün 22. kilometrede ölçülecek zaman değerleri sürpriz dolu olacak. Son 11 kilometrenin ise tamamen düz olması, engebeli zamana karşı profillerini sevmeyen sporcular için şans tanıyor. Yine de her 10 kilometrenin değişik yapısı, gücün ve performansın profile yönelik bilinçli kullanımı, tekniğin 3 farklı parkur bölümünde uygulanışına dek tecrübe ve zamana karşıda uzmanlığa sahip olan ismin bu etaptan avantajlı çıkacağını gösteriyor.

 

11 Temmuz 2013 Perşembe – 12.Etap: Fransa Bisiklet Turu rotasında Lyon’a ulaşma hedefine aracılık eden 12.etap, Lyon hedefinde 218 kilometre gibi uzun ve düz profilde geçilecek. Bu etap ile yeni bir etap galibiyeti arayışına girecek olan Sprinterler ve etap galibiyeti odaklı sprint takımları Tours finişinde beklenen toplu sprint finişine odaklı olacak. 12 etap, genel sıralama iddialıları için ise dinlenme etabı olarak geçecektir. Toplu sprint beklentili etap için; Cavendish, Goss ve Greipel gibi güçlü sprinterlerin düellosuna tanık olacağız.

 

Fougères / Tours 218KM

 

 

12 Temmuz 2013 Cuma – 13.Etap: Açıkçası bir kaç günlük dinlenme etabı ile Alplere doğru ilerlemek üzere takip edilen rotada yeni bir geçiş, sprint etabı olarak yorumlayabiliriz. Giro d’italia’nın ardı arkasına gelen zorlu tırmanışlarından sonra Fransa Bisiklet Turunun Pirenelerindeki tırmanış keyifi sonrası tırmanışçıların sessiz bekleyişi de denebilir.

 

Tours / Saint-Amand-Montrond 173KM

 

 

Tours’dan alınacak start sonrası etabın rekabete hitap ettiği en önemli mayo, yeşil sprint mayosu olacak gibi görünüyor. Yeşil mayoyu 13.etapta kim taşıyor olacak ise, mayosunu korumak üzere en çok çalışan takım, en yakın sprint mayosu rakipleri ise en agresif takımlar olarak performans sergileyecek. Genel sıralama iddialıları ise, konumlarını koruyup dinlenirken, takımlarındaki sprinterler için rekabete dahil olabilecek. Zira liderlerin de ana grup önünde yer alıp zaman farklarını korumaları, özellikle sprint etaplarının olmazsa olmazı kaza risklerinden uzak kalmaları gerekiyor. Favorileri Lyon’a ulaştırmak, bu arada sprinterlere rekabet şansı tanımak üzere eklenmiş keyifli bir etap olacak.

 

13 Temmuz 2013 Cumartesi – 14.Etap: 7 tırmanış kapısı, 191 kilometrelik profili ile 14.etap rulörler için yeni bir şans. Rulörlerin şansını denemeleri için, takımdaki rulör fazlalığı ya da takımın liderini kaybedip genel sıralama şansını yitirmesi ile etap galibiyetine odaklanması bu etap için çalışacak rulör sayısını belirleyecek. Kağıt üzerinde, sprinterlerin mücadele için bu profilde şansı olmadığı aşikar. Ancak Peter Sagan gibi yetenekli isimlerin yeşil mayo için bu etapta aktif olacağını söylemek de yerinde olur. Yine de Cumartesi gününe konumlandırılmış Lyon finişi için rekabet izleyicilere sıra dışı seyir keyifi sunacak etaplardan biri.

 

Saint-Pourçain-sur-Sioule / Lyon 191KM

 

 

14 Temmuz 2013 Pazar – 15.Etap: 242,5 kilometrelik mesafesiyle 15.etap 2013 Fransa Bisiklet Turunun en uzun etabı olarak geçilecek. Turun ikinci zirve finişinin ise 14 Temmuz’a denk getirilmesi ve bugünün de Pazar gününe denk gelmesi, seyirci açısından büyük bir şans olsa da finişin görüleceği Mont Ventoux iddialılar için oldukça zorlayıcı olacak.

 

Givors / Mont Ventoux 242.5KM

 

 

Tırmanışları:

 • Km 20.5 – Côte d’Eyzin-Pinet – 4.9% ortalama eğimli 3,1 kilometrelik tırmanış – kategori 4
 • Km 26.5 – Côte de Primarette –  4.1% ortalama eğimli 2,6 kilometrelik tırmanış – kategori 4
 • Km 44.5 – Côte de Lens-Lestang – 3.8% ortalama eğimli 2,1 kilometrelik tırmanış – kategori 4
 • Km 143.0 – Côte de Bourdeaux – 5.7% ortalama eğimli 4,2 kilometrelik tırmanış – kategori 3
 • Km 242.5 – MONT VENTOUX (1 912 m) – 7.5% ortalama eğimli 20,8 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı

 

 

Mont Ventoux’un 20,8 kilometrelik zirve finişine tırmanışta, tırmanışın 5.kilometresinde %9,5 eğimin görülmesiyle zorlanmaya başlayanları göreceğiz. Bu efsane tırmanışta, tarihe tanık olmanın yanı sıra Mont Ventoux efsanesini yaşayacağız. Sonrasındaki 8 kilometrede silkelenecek isimler ile favorilerin mücadelesine sahne olacak Mont Ventoux finişine hazırlık senaryosu izlenecek. Finişe 2,8 kilometre kala yine %9,5 olacak eğim, önde kalmayı başaran ve hala bacaklarında güç tutmayı başarmış olan sürpriz galip atağı için kilit noktası olarak izlenecek. Alberto Contador, Mont Ventoux için, “2009 yılında zirvesine çıkmıştım. Çok zor olacak. Başı ve ilk bölümü kolay, orta bölümü ise kat kat artıyor ve son bölümde yine biraz rahatsınız. Heyecan verici.” yorumunu paylaşmıştı. 14.Temmuz’da bir zirve finişi için sınırların hayli zorlanacağını şimdiden söylemek yerinde olur. Artık zengin yıldız isimlerden genel sıralama rekabetine sınırlı sayıda isim kalmış olacak. Ve esas rekabet son dem için bugün ve son haftada devam edecek.

 

 

15 Temmuz 2013 Pazartesi – 2.Tatil Günü: Vaucluse’da sporcular Fransa Bisiklet Turunun ikinci ve son tatil gününe girecek. Son hafta ve Paris’in tarihi podyumu için rekabet şansı olanlar için gergin ve baskı dolu geçeceği tahmin edilen tatil gününde son hafta stratejileri gözden geçecek.

 

16 Temmuz 2013 Salı – 16.Etap: Son hafta Sarı mayo kaderini değiştirmek için ve takım renklerine katmak için son şans, tarihi şans anlamını taşıyor. 16.etabın 168 kilometrelik mesafesi ile üçüncü haftaya başlayan takımlardan Tur’a tutunmayı başaran isimler arasında tarihe geçecek isim olmak üzere mücadele sergilenecek. 16.Etabın güzergahı ile artık 18.etap heyecanına yaklaşılmış, Alp d’Huez beklentisi öncesi gerçekleşecek zamana karşı için genel sıralama iddialıları enerji saklamaya çalışarak 16.etabı geçirecektir. Bu etapta özellikle finişe yakın kategori 2 tırmanış Col de Manse’de punçörler şansını deneyebilir. Veya genel sıralamayı riske etmeyen isimlerin kaçışı etap galibiyetine dönüşebilir.

 

Vaison-la-Romaine / Gap 168KM

 

 

17 Temmuz 2013 Çarşamba – 17.Etap: Bireysel zamana karşı etabı ile son hafta yine genel sıralama iddialıları için hareketlenecek. Embrun’dan start alıp, Chorges’e çevrilecek pedallar %100 zamana karşı uzmanları için verilecek bir mücadele değil. İki kategori 2 tırmanışın yer aldığı bireysel zamana karşı parkurunda sarı mayo mücadelesinde büyük sürprizler ve büyük hayal kırıkları ile sona erecek güne dair söylenecek, konuşacak çok şey olacak.

 

Embrun / Chorges 32KM

 

Tırmanış ve Zaman Ölçüm Kapıları:

 • Km 6.5 – Côte de Puy-Sanières – 6% ortalama eğimli 6,4 kilometrelik tırmanış – kategori 2
 • Km 20.0 – Côte de Réallon – 6.3% ortalama eğimli 6,9 kilometrelik tırmanış – kategori 2

 

Alpe d’Huez öncesi, spesifik zamana karşı parkuru için favorilerin mücadelesi kuşkusuz nefes kesecek. Tırmanışı zamana karşı geçmek söz konusu olduğunda bu profil için iki ismin şansının yüksek olduğunu belirtebiliriz. Kuşkusuz ki bu isimlerden biri Chris Froome(SKY), diğeri de Fransa Bisiklet Turu zaferini üçleyip, üstelik tarihi bir galibiyeti kazanmayı arzuladığını söyleyen Alberto Contador(Saxo Tinkoff) olacak. Bu yıl büyük tur performansını şuan için göremediğimiz Joaquim Rodriguez(Katusha) ise alternatif favorilerden kabul edilebilir.

 

18 Temmuz 2013 Perşembe – 18.Etap: Son haftanın beklenen profili 18.etap ile Alpe d’Huez’in nefes kesici mücadelesine bir asırı tamamlayan Fransa Bisiklet Turunda bulunmaması hayal kırıklığı olurdu sözlerini ekleyerek, sonuç üzerine tahminlerde bulunacağımız güne geleceğiz. Üstelik bu yıla özel olarak, tarihte ilk defa Alpe d’Huez’in iki kez çıkılacak olması heyecanı körüklemeye şimdiden yetiyor. Herkes ve tüm favoriler bu önemli detayın genel sıralamada yaratabileceği şansın farkında ve tüm stratejilerin odaklandığı 18.etap için müthiş savaşlar verileceği beklentisi hakim.

 

Gap / Alpe-d’Huez 172.5KM

 

 

Tırmanışları:

 • Km 13.0 – Col de Manse – 6.2% ortalama eğimli 6,6 kilometrelik tırmanış – kategori 2
 • Km 45.0 – Rampe du Motty – 8% ortalama eğimli 2,4 kilometrelik tırmanış – kategori 3
 • Km 95.0 – Col d’Ornon (1 371 m) – 6.7% ortalama eğimli 5,1 kilometrelik tırmanış – kategori 2
 • Km 122.5 – Alpe d’Huez 1 – 8.4% ortalama eğimli 12,3 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı
 • Km 131.5 – Col de Sarenne – 7.8% ortalama eğimli 3 kilometrelik tırmanış – kategori 2
 • Km 172.5 – Alpe d’Huez 2 – 8.1% ortalama eğimli 13,8 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı

 

 

Alpe d’Huez 1 – 8.4% ortalama eğimli 12,3 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı tırmanışı ile Alpe d’Huez’in ilk tırmanışı gerçekleşecek. 

 


 

Alpe d’Huez 2 – 8.1% ortalama eğimli 13,8 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı ile zirve finişinin görüleceği ikinci tırmanış farklı tırmanış rotasından gerçekleşecek. Genel sıralama iddialılarının mental olarak kendilerini hazırladıkları bu çifte Alpe d’Huez adeta genel sıralama için vakit haybeden tüm favoriler için şans olarak görülebilir. Alberto Contador’un kendisine şeref zaferi olarak ayırdığı bu profilde şansının ne olacağı, Froome’un ise Contador’un tırmanış Vals’ine ne denli ayak uydurabileceği şimdilik merak konusu.

 

 

19 Temmuz 2013 Cuma – 19.Etap: Cuma gününe şifte Alpe d’Huez tırmanışı sonrası Cumartesi gününe hala genel sıralama mücadelesine güç kalırsa diye Fransa Bisiklet Turu özel sayı, asrın yarışına muazzam bir etap ile sınırlar zorlanacak. Col du Glandon’un etabın başındaki endamlı kategori dışı zirvesine yolculuk, ardından Col de la Madeleine’in kategori dışı tırmanışı ile dağılan isimler ve yeşil mayo için şansını kaybeden isimlerin bu güne dayanmalarına şaşırarak, 19.etap ile vedalarına tanık olabiliriz. Sıra dışı 19.etap ile yine kategori dışı tırmanış ve ilave 2 tane de kategori 1 tırmanışı ardından söylenecek son sözü olanlar, hala gücü kaldıysa söyleyecek. Kaotik bir zafer olmasaydı asrın yarışında tarihe geçecek en doğru isim olmasına şüphe kalabilirdi düşüncesiyle özel olarak seçilmiş rotaya sadece tanık olacağınız için sevineceğinize eminim.

 

Bourg-d’Oisans / Le Grand-Bornand 204.5KM

 

Tırmanışları:

 • Km 33.5 – Col du Glandon (1 924 m) – 5.1% ortalama eğimli 21,6 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı
 • Km 83.5 – Col de la Madeleine (2 000 m) – 7.9% ortalama eğimli 19,2 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı
 • Km 143.0 – Col de Tamié (907 m) – 6.2% ortalama eğimli 8,6 kilometrelik tırmanış – Kategori  2
 • Km 165.0 – Col de l’Épine – 7.3% ortalama eğimli 6,1 kilometrelik tırmanış – Kategori 1
 • Km 191.5 – Col de la Croix Fry (1 477 m) – 7% ortalama eğimli 11,3 kilometrelik tırmanış – Kategori  1

 

20 Temmuz 2013 Cumartesi – 20.Etap: Galibiyet için son bir şans neden olmasın? Bu yıl farklı, çok farklı ve son ana kadar heyecanlı… Yirminci etap, son haftaya dayanmış sprinterlere bir veda zaferini 20.etapta tanımıyor. Hayır tarihe geçecekseniz en zorunu tamamlamalısınız. Yeşil mayoyu alacaksanız bu asrı, bu parkurlarla tamamlamalısınız. Sarı Mayoyu bir yüzyılı tamamlayarak kazanacaksanız… En iyisi olmalısınız. Kısaca bu yıl Fransa Bisiklet Turunun yorumlara, tahminlere çok açık, acımasız zorluklarındaki parkur derlemesi sözel değil belki ama görsel olarak şimdilik bu öngörüleri yaratıyor.

 

Annecy / Annecy – Semnoz 125KM

 

Tırmanışları:

 • Km 12.5 – Côte du Puget – 5.9% ortalama eğimli 5,4 kilometrelik tırmanış – Kategori 2
 • Km 17.5 – Col de Leschaux – 6.1% ortalama eğimli 3,6 kilometrelik tırmanış – Kategori 3
 • Km 43.0 – Côte d’Aillon-le-Vieux – 4% ortalama eğimli 6 kilometrelik tırmanış – Kategori  3
 • Km 51.0 – Col des Prés (1 142 m) – 6.9% ortalama eğimli 3,4 kilometrelik tırmanış – Kategori 3
 • Km 78.5 – Mont Revard – 5.6% ortalama eğimli 15,9 kilometrelik tırmanış – Kategori  1 
 • Km 125.0 – Annecy-Semnoz – 8.5% ortalama eğimli 10,7 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı 

 

Yirminci etabın zirve finişi, Annecy-Semnoz’un kategori dışı tırmanışı son 10,7 kilometrelik tırmanışın detayı ile mücadele şansının son güne dek uzatılışını izleyeceğiz. Bu yıl favoriler için rekabet bitmek bilmeyecek.

 

21 Temmuz 2013 Pazar – 21.Etap: Bir yüzyılın son günü, Champs Elysees’de podyumu görecek olan isim henüz büyük bir merak konusu olsa da, tanık olacağımız 21 günün sonunda Paris’e kutlama ile girecek takım ve Sarı Mayo onuru için müthiş rekabetin bilinmezliğinde, tarihe tanıklık etmek isteyen bisiklet severler ile Tur’u takip edeceğiz. Sizin favoriniz kim?

 

Versailles / Paris Champs-Élysées 133.5KM

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın