2011 Sezonunun Unutulmazları

10/12/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 

 

1. Johnny Hoogerland’in Tour de France’ın 9. etabında Fransız medya arabası tarafından dikenli tellere doğru sıkıştırılması sonucunda geçirdiği kazanın ardından gösterdiği muazzam azim örneği

Kazaların istila ettiği Tour de France 2011 9. etabının finişine 36km kala Johnny Hoogerland ve kaçış arkadaşlarından Juan Antonio Flecha’nın maruz kaldığı kazayı izlemiş olan herkes hatırlıyordur, zira pek unutulacak cinsten bir kaza değildi… Hollandalı ve İspanyol yarışçıların yanı sıra Thomas Voeckler, Luis Leon Sanchez ve Sandy Casar’ın da bulunduğu 5 kişilik kaçış grubu dar yolda yanlarından sıyrılmaya çalışan bir organizasyon aracı tarafından sıkıştırılmış, en önde bulunan Flecha’ya çarparak yolun kenarına itmiş ve Hoogerland’in yol kenarındaki dikenli tellerin üzerine düşmesine sebep olmuştu. İnanılmaz bir azim ve hırs örneği gösteren Hoogerland kol ve bacaklarındaki dikişlik yaralarına ve paramparça taytına rağmen finişe kadar devam etmişti. 

 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xju6jn_tour-de-france-2011-coche-de-prensa-choca-con-flecha-y-hoogerland_sport:550:0]

 

Etabın ardından Hoogerland “Hayatta olduğumuz için sevinebiliriz. Korkunçtu, kendimi arka arkaya saltolar atarken buldum. Aracın nereden geldiğini bilmiyorum, daha farkına bile varamadan Flecha önümde yerdeydi ve yapabileceğim hiçbir şey yoktu. Çitlerin üzerine yuvarlandıktan sonra bacaklarıma baktım ve ‘Bisiklet sporu böyle birşey mi?’ diye düşündüm. Kırmızı puantiyeli mayoyu kazandım ama günün geri kalan kısmı benim için oldukça acılı geçecek.”

 

 

Hoogerland 3 gün sonra kırmızı puantiyeli tırmanış mayosunu elinden kaçırsa da, Hollandalı ilk kez katıldığı Tour de France’ı tamamlama azminden vazgeçmedi. 12 etap sonra Champs- Élysées’deki finiş çizgisini geçerek Tur’u genel sıralamada 74. sırada bitiren Hoogerland mükemmel bir kararlılık, cesaret ve dayanıklılık örneği göstererek 2011 sezonunda hafızalara kazınan bir performans çıkarttı.

 

 

 

 

2. Philippe Gilbert’in Schleck kardeşleri geçerek Liège-Bastogne-Liège birinciliğini almasıyla Ardennes üçlü zaferini kazanması.


 

2011 sezonunun en başarılı yol bisikleti yarışçısı olarak görülen Philippe Gilbert, Liège-Bastogne-Liège zaferini kazanarak Ardennes üçlüsünün üçünde de zafer kazanan ikinci yarışçı olma ünvanını kazandı.

“Hayatımın en güzel haftası. Bunu başarabilmem gerçekten inanılmaz.”

 

 

 

3. Thomas Voeckler’in Tour de France’daki azimli performansı

 

 

 

32 yaşındaki Fransız yarışçı 9. etaptan 19. etaba kadar sarı mayosunu korumayı başarmıştı. Voeckler Turu genel sıralamada Cadel Evans’ın 3 dakika 20 saniye gerisinde, 4. sırada bitirmişti.

 

 

4. Leopard Trek yarışçılarının ve Tyler Farrar’ın Giro d’Italia’da Wouter Weylandt anısına finişe girmeleri

Giro d’Italia 3. etabında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden Wouter Weylandt’ın anısına Leopard Trek’ten takım arkadaşları ve Tyler Farrar 4. etabın finişinde kaybettikleri arkadaşlarını anmak için kol kola girmişlerdi.

 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xin5lx_giro-d-italia-stage-4_sport:550:0]

 

 


5. Vuelta a Espana 17. etabındaki Peña Cabarga tırmanış finişinin son kilometrelerinde Chris Froome ve Juan José Cobo arasında geçen mücadele

Finişe 1,5 kilometre kala Christopher Froome’un %19’luk eğimde başlattığı kaçış atağına tek cevap verebilen Kırmızı Mayo’nun sahibi Juan Jose Cobo (Geox-TMC) olmuştu. SKY takımının Vuelta’da keşfettiği mücevheri Christopher Froome muhteşem bir tırmanış performansı sergilemişti. Froome bir ara etabın liderliğini alsa da Cobo Kırmızı Mayo’nun hakkını vererek son kilometre kapısında Froome’u yakalamıştı fakat başa baş verilen mücadelenin zaferini Christopher Froome (SKY) kazanarak etap galibiyetini almıştı.

 

 


6. Jack Bobridge’in Chris Boardman’ın 4000m bireysel takipteki dünya rekorunu kırması

Avusturalyalı genç yetenek Jack Bobridge, Chris Boardman’ın 4km bireysel takipteki 15 senelik dünya rekorunu kırmıştı. Britanyalı bisikletçi Boardman’ın 1996 yılında imza attığı, 16 turdan oluşan parkurdaki rekoru 4 dakika 11.114 saniyeydi. Fakat Boardman o dönem henüz yasaklanmamış olan “superman” pozisyonu alarak bu rekora imza atmıştı.

 

 

Avusturalyalı yol bisikleti şampiyonu, aynı zamanda ülkesindeki en iyi pist bisikletçilerinden olan Bobridge, Boardman’ı  yarım saniyeden fazla bir farkla geride bırakarak 4:10.534 ile rekorun yeni sahibi olmuştu.

 

 

 

7. Danny Hart’ın sağanak yağmur ve kaygan çamurlu zemindeki muhteşem performansı ile  Champery, İsviçre’deki dünya downhill şampiyonasını kazanması

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=EqYgAX6D43Q:550:0]

 


 

8. Fabian Cancellara’nın E3 Prijs Vlaanderen-Harelbeke’deki mükemmel performansı ve ardından gelen zaferi

Cancellara için talihsizliklerle başlayan bir yarış… İki lastik patlaması ve bir bisiklet değişiminin ardından geride kaldıktan sonra takım arkadaşı Stuart O’Grady’nin kendisine yardım için beklemesi ve ardından muazzam performansıyla ve takım çalışmasıyla zaferi kazanması bu senenin unutulmazlarındandı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=ysB5R_qrQl8:550:0]

 

 

 


9. Matt Goss’un Milan-San Remo’daki sprint zaferi

Kuzey İtalya’nın tek günlük klasiği Milan-San Remo’nun 2011 sezonundaki finişi görmeye değer bir mücadeleye sahne olmuştu. 8 yarışçı arasında arka arkaya ataklarla girilen finiş sprintinin galibi Cancellara ve Gilbert gibi güçlü sprinterleri arkada bırakmayı başaran Avusturalyalı HTC-Highroad yarışçısı Matt Goss olmuştu.  

 

[View:http://www.wat.tv/video/eurosport/goss-comble-australie-3j1kp_2f1o7_.html:550:0]

 


 

10. Nick Nuyens’in Tour of Flanders’daki zaferi

Bu sene Tour of Flanders galibiyetini kazanarak kariyerinin en büyük başarısına imza atan Belçikalı bisikletçi Nick Nuyens (Saxo Bank), finiş sprintinde  Fabian Cancellara (Leopard Trek) ve Sylvain Chavanel’i (Quick Step) geride bırakmıştı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=j-XkDZH_40s:550:0]

 

 


 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın