2010 Tour of Turkey’ de V.Etap ile Andre Grepiel Zaferi Üçledi

15/04/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Paylaş

 

© Mustafa Sezen Images  

 

 

 

 

V.Etap: 15 Nisan 2010 Perşembe günü Denizli-Pamukkale’den başlayarak Fethiye’de sona erdi. Beşinci etap da tıpkı dördüncü etap gibi, bu yıla özel olarak zorlu bir parkurdan seçildi. Toplam mesafe 221 km oldu. Etap profili ise 2 Dağların Kralı Primi ve 1 Sprint Prim noktasından oluşuyordu.

 

        Denizli-Fethiye etabını HTC-Columbia takımından Andre Greipel alarak Türkiye Turu’nda etap zaferini üçledi.

        98 sporcu 221 km’lik Denizli-Fethiye etabı için Denizli’den etaba başladı. Turun en uzun etabı olan bu etap öncesinde, turun iddialı iki takımı olan ISD-Neri ve Columbia’nın etap için strateji uygulayıp, kapışarak nihayetinde etabı birbirlerinden koparmaya çalışacaklarını tahmin etmek zor değildi. Yarış başlarken tüm tur takipçileri de bunun farkındaydı ve heyecanla bekliyorlardı. Genel takım klasmanında ISD-Neri’nin 2 sn arkasından Cofidis, onun da arkasından Columbia 1 dk 20 sn farkla yer alıyordu. Genel ferdi klasmanda ISD-Neri’den Giovanni Visconti 14:57:48 ile ilk sırada, Columbia’dan Tejay Van Garderen 14:58:04 (16 sn) ikinci sırada, Cofidis takımından David Moncoutie ise 14:58:15 (27 sn) farkla üçüncü sırada bulunuyordu. Takımların bu denli yakın zamanlamaları ve bu yıl turun kategori atlaması sebebiyle hiçkimse çok puan verecek olan bu seneki Türkiye Turu’ndan ciddi bir sorun olmadıkça vazgeçecek değildi. Sonuçta etap boyunca güzel bir kapışma izlendi. Bu her ne kadar en uzun etap olsa da her gün yaşanan zorlu mücadeleler nedeniyle oldukça yorgun olan yarışçılar için de başka bir hırs gösterisi oldu. 

        1600 metre ile turun en yüksek noktasına çıkış da bu etapta yaşandı. İlk kilometrelerden sonra Lampre’den Adriano Malori, Vorarlberg’den Chirstoph Sokoll, Galicia’dan De Segovia, Cofidis’den Remi Pauriol, Carmiooro’dan Aristide Ratti ve De Rosa’dan Sergio Lagana ana gruptan kaçtılar. Önce 4 dakika 59 saniyeye kadar çıkan fark 65. km’ye gelindiğinde 4:20’ye indi. Ana grubu ise ISD-Neri takımı tam kadro halinde çekiyordu. 

        32. km’de Kategori 1 derecesindeki “Dağların Kralı” tırmanma primini alacak bisikletçiler belli oldu. Cofidis’ten Remi Pauriol çizgiyi ilk geçen sporcuydu. Daha sonra onu Galicia takımından Jose De Segovia, Lampre takımından Malori, Vorarlberg takımından J. A. De Sokoll ve Carmiooro takımından Aristide Ratti takip ederek puan noktasını ilk geçen ve kaçan grup sporcularıydı. 

        95. km’deki Yusufça mevkiinde bulunan sprint primini ise Carmiooro takımından Aristide Ratti aldı. Sprint prim ikinciliğini Vorarberlg takımından Christoph Sokoll, üçüncülüğü ise De Rosa-Stac Plastic takımından Sergio Lagana elde etti.

        127. km’deki Rıfat Çalışkan’a ithaf edilen “Dağların Kralı” tırmanış primini Cofidis takımından Remi Pauriol çizgiyi ilk geçerek kazanan isim oldu. Ardından tırmanış primini ikinci olarak kazanan isim Vorarlberg’den Sokoll, üçüncülüğü De Rosa’dan Lagana, dördüncülüğü Galicia’dan De Segovia, beşinciliği de Lampre’den Malori elde etti. 

        Bitişe 60 km kala 20-25 km uzunluğunda iniş bölümü başladı. İniş zamanlamasını iyi değerlendiren ana grup sporcuları bitime 33 km kala zaman farkını 1 dakia 48 saniyeye kadar düşürdü. Ana grubu Skill Shimano takımının çektiği bu mesafelerde ana grup içerisindeki üç takım, Skill Shimano, HTC-Columbia ve ISD-Neri takımları hırslı ve stratejik ana grup liderliği ile kaçan 6 kişilik grup ile aralarındaki zaman farkını istikrarlı bir şekilde düşürmeyi başardı. 

        5. etapta bu kilometreler geçilirken Türkiye Turu’nun bu yıl zorlaştırılmış olması nedeniyle günden güne eklenen yorgunluklara ve bu 221 km’lik zorlu parkurun ağırlığına dayanamayan 3 bisikletçi daha yarış dışı kaldı.  

        Bitime 15 km kala kaçan grup ile ana grup arasındaki fark 1 dakikanın altına indi. Bu sıralarda Skil Shimano takımından Kenny Van Hummel’in lastiği patladı ve takım aracının hızlı müdahalesiyle yarışa dönse de zaman kaybı yaşadı. Bitime 10 km kala günün tırmanış kahramanı Cofidis takımından Remi Pauriol birden bire bitiş için erken bir sprint atağı yaptı. Onu Lampre takımından Malori ve Xacobeo – Galicia takımından J. A. De Segovia takip etti. Kaçan grubun bu zamansız sprint atağı ile ana gruptaki takımlar da müthiş bir tempo yaparak ön grupla aralarındaki farkı 25 saniyeye kadar indirmeyi başardı. Son 6 km kala etap birden hareketlendi. Columbia’lı bisikletçiler ana grubun başını çekerek atağı başlatınca Cofidis’in bisikletçisi Remi Pauriol yakalandı. Günün en iyi çalışan 3 takımı HTC-Columbia, ISD-Neri ve Lampre de bitişe doğru katlanan heyecanla stratejilerini korumaya çalışsa da zamansız sprint atakları strateji planlarını zorladı. HTC-Columbia sona doğru kaçış yapıp sprint bitirişi ile etabı almaya çalışan Colnago CSF-Inox takımı sporcusu Sacha Modola’ya cevap vermek üzere telsiz üzerinden haberleşse de telsizden gelen talimata uyarak bu sprinte hemen cevap vermek yerine son metrelere kadar enerjilerini sakladılar. Son 3 km’ye kadar sıra sıra dizilip Andre Greipel’i bitiş çizgisine taşımayı hedefleyen HTC-Columbia’da Andre Greipel 5. sırada bekleyerek rüzgardan olabildiğince korundu. Tempo tutarak diğer takımları silkelemeye çalışan HTC-Columbia takımı, ön sıraları zamanlamayı takip ederek terk ederlerken bitişe Andre Greipel’i taşıyan son sporcu Mark Renshaw oldu. Alman Andre Greipel gerçekten büyük bir sprinter olduğunu son metreler içerisinde yine ortaya koydu ve mükemmel bir bitiriş yaparak 6:09:18 ile Fethiye’ye ilk giren bisikletçi oldu. 

 

        Genel klasman birincisinin giydiği turkuaz forma ise Giovanni Visconti’de kalırken, etabın ilk 3’ü şu şekilde oluştu:

1.

Andre Greipel

Columbia

6.09.18

2.

Matia Gavazzi

Colnago

6.09.18

3.

Kenny Van Hummel

Shimano

6.09.18

        Yeşil sprint forması Andre Greipel’in oldu.

Kırmızı “Dağların Kralı” forması Remi Pauriol’ün oldu. Beyaz “Türkiye Güzellikleri” forması ise Giovanni Visconti’nin oldu.

 

 


VI.Etap: 16 Nisan 2010 Cuma günü Fethiye-Ölüdeniz’den başlayarak 194 km mesafe kat edilecek ve Finike’de bitecek.

        6. Etap 88,7. km’de “Kategori 2″ ve 127. km’de “Kategori 1″ olmak üzere iki dağ tırmanışı içeriyor. Etapların gün gün, ard arda gelen kategorili tırmanışları ile sporcuları oldukça zor ve direnç sergileyecekleri bir Türkiye Turu bekliyor. Tırmanışlar sonrası 167. km’de sprint noktası mevcut. Ve bunca yorgunluk sonrası etap bitişi büyük olasılıkla sprint atağı şeklinde olacak. Kaçış yapabilen ve direnci yüksek olan sporcular için idel bir etap (Bizce katılsaydı tam Mark Cavendish’e göre bir etaptı. Bu aynı zamanda Cavendish’in takım arkadaşı ve takım içinde teknik rakibi Andre Greipel’e uygun bir etap. Yarın Andre Greipel’i bitişte yine en önde görebiliriz).

        Yarışı televizyondan takip etmek isteyen bisiklet severler için yayın akışı, kanal ve saat bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın