11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası Sona Erdi

17/12/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Sinan Erdem kapalı yüzme havuzunda gerçekleşen “Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası” nın 11 incisi İstanbul’ da gerçekleşti. 162 ülkeden 950 yüzücünün katıldığı yarışlarda ülkemizden de 26 sporcu iştirak etti.

 

Ev sahipliği yaptığımız Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası’ nda Türk yüzücüler, 3 final, 4 yarı final yüzdü. Milli yüzücülerimiz 5 günde toplam 15 Türkiye rekoru kırarak önemli başarılar elde ettiler.

 

1500 metre serbestte Ediz Yıldırımer de 15.07.60’ lık derecesiyle Türkiye rekoru kırarken Ülkemize en başarılı sonucu 100 metre sırtüstünde 50.76 ile rekor kırarak Dünya 7.’si olan İskender Başlakov kazandırdı. Başlakov,  50 metre sırtüstünde de finale kalma başarısı gösterdi ve yarışı 23.49’luk Türkiye rekoruyla 8. bitirdi. Şampiyona Türkiye açısından tarihi bir yarışa da sahne oldu. Erkekler 4×100 metre serbest bayrakta Türk takımı ilk kez finale yükseldi ve Türkiye rekorunu geliştirerek, dünya 8.’si oldu. Arda Gürdal 100 metre serbestte, Buse Gürnaydın da 100 metre kurbağalamada yarı final yüzmeyi başaran sporcularımızdı.

 

Kadınlar 50 metre kurbağalama seçmelerinde 31.17′ lik derecesiyle Türkiye rekoru kıran Dilara Buse Günaydın, üç sporcuyla birlikte 17. sırayı paylaştı fakat yarı finale kalamadı. Buse, daha sonra üç sporcu arasında yapılan yedek belirleme yarışında 31.06′ lık derecesiyle birinci oldu ve Türkiye rekorunu geliştirmiş oldu. Erkekler 100 metre serbestte yarı final yüzen Kemal Arda Gürdal da finale kalamadı ve dünya 11’incisi oldu.

 

 

Beş gün boyunca süren yarışların son gününde Erkekler 4×100 metre karışık bayrak yarışı koşuldu. Birleşik Devletler bayrak takımının 3:21:03 ile birinciliği elde ettiği bayrak yarışında, ikinciliği Rusya, üçüncülüğü Avustralya bayrak takımları elde etti

 

Yarışların son gününde gerçekleşen Erkekler 100m finali ise en heyecanlı yarıştı. 1992 doğumlu Rus yüzücü Vladimir Morozov, 45.65’lik derecesi ile dünya şampiyonu olurken, Avustralya’dan Tommaso D’Orsogna, 46.80 ile ikinci, Rus Evgeny Lagunov ise 46:81’ lik zamanı ile üçüncü oldu.

 

Şampiyonaya damgasını vuran bir diğer yüzücü ise Birleşik Devletler sporcusu Ryan Lochte oldu. Başarılı sporcu kazandığı 6 altın, 1 gümüş, 1 bronzla ve de kırdığı iki dünya rekorunun yanında Türk çocuklarına hediye ettiği madalyalarıyla basınımızda geniş yer aldı. Lochte,  200 metre bireysel karışık finalinde 1.49.63’lük derecesiyle dünya rekoru kırarak, altın madalya kazandı. Lochte, aynı zamanda 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda dünya rekoru kıran ilk sporcuydu. Lochte son gün Erkekler 100 metre bireysel karışık finalinde Lochte, 51.21′ lik derecesiyle dünya şampiyonu oldu.

 

Erkekler 50 metre kelebek yarı finalinde Brezilyalı Nicholas Santos, 22.23’lük derecesiyle şampiyona rekoru kırarak, finale kaldı. Santos, sabah yapılan seçmelerde de 22.40 ile şampiyona rekorunu egale etmişti.

 

Erkekler 200 metre kurbağalama finalinde de son olimpiyat şampiyonu Macar Daniel Gyurta, 2.01.35’lik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak, altın madalya kazandı.

 

Birleşik Devletlerin son olimpiyat şampiyonu ABD’li Allison Schmitt ise Kadınlar 200 metre serbestte, altın madalya ulaştı. Schmitt, 1.53.59’luk derecesiyle dünya şampiyonu oldu.

 

Kadınlar 200 metre kurbağalama finalinde ise Danimarkalı Rikke Moeller Pedersen şampiyona rekoru kıran bir diğer başarılı sporcuydu.

 

Şampiyonanın son gün akşam seansında kadınlar 100 metre kelebek finalinde ise İtalyan İlaria Bianchi, 56.13’lük derecesiyle dünya şampiyonu oldu.

 

Son gün akşamki bir diğer final olan Kadınlar 50 metre serbest’ te Belaruslu Aliaksandra Herasimenia,  23.64’lük derecesiyle dünya şampiyonluğunu kaznadı.

 

Sinan Erdem Spor Salonu’ nda gerçekleşen 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’ nın son günü akşam seansında yapılan finaller öncesinde düzenlenen basın toplantısına TYF Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) Başkanı Dr. Julio Maglione, FINA Genel Direktörü Cornel Marculescu, TYF Başkan Vekili ve Organizasyon Komitesi Başkanı Onat Yıldırım ile FINA’nın sponsoru olan Japon firması Yakult’un genel müdürü Kiyoshi Hirona katıldı.

 

 

TYF Başkanı Bozdoğan, İstanbul’da çok güzel bir şampiyonaya imza attıklarını belirterek, ”Turnuvaya katılan ülke ve sporcu sayısı olarak rekor kırdık. Türk yüzmesi de bu şampiyonayla ivme kazandı. Yarışlarda dünya rekorlarının kırılması da şampiyonaya renk kattı. Milli sporcularımız 15 Türkiye rekoru kırdı ve tarihimizde bir ilk olarak 3 defa final ile 4 kez de yarı final yüzdü. Bir önceki şampiyonada yarı final bile yüzememiştik” diye konuştu.

 

Organizasyon olarak hedeflerini tutturduklarını aktaran Bozdoğan, Türk sporculardan daha fazla yarı final ve final yüzmelerini beklediğini, ancak Burcu Dolunay’ın hastalığından dolayı bu hedefi yakalayamadıklarını kaydetti.

 

Maglione: ”Türkiye unutulmaz bir şampiyona düzenledi”  FINA Başkanı Maglione de, oldukça çekişmeli yarışlara sahne olan güzel bir şampiyonaya tanıklık ettiklerini ve Türkiye’nin unutulmaz bir şampiyona düzenlediğini dile getirdi.

 

Maglione, çok başarılı bir şampiyonaya geride bırakmak üzere olduklarını söyleyerek, ”Türk hükümeti ve federasyonun katkılarıyla unutulmaz bir şampiyona düzenledik. Misafirperver bir metropolde akıllardan çıkmayacak günler yaşadık. Her şey harika gitti. Salonun altyapısı harikaydı. Türkiye’nin 2020 olimpiyatlarına adaylığı için en güzel dileklerimi ileteceğim” ifadelerini kullandı.

 

FINA Genel Direktörü Cornel Marculescu ise, bu şampiyonada Türk yetkililerle birlikte yüksek sayıda doping testi yaptıklarını ve bunun çok önemli olduğuna dikkati çekti. Bu arada, FINA ile Japon firması Yakult basın toplantısından sonra sponsorluk anlaşmalarını 2018 yılına kadar uzattı.

 

Kaynakça: trtspor.com.tr

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın