100 Yıllık Macera Turu Başlıyor… Katılım İçin Hazır Olun!

30/04/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 

100 Yıllık Macera 2012 Turu Basın Bildirgesi

 

Sevgili bisiklet severler;

Maceraya kayıtlarımız başladı. 15 Mayıs 2012 saat 18:00’e kadar açık olacak kayıt formumuza kaydolmadan önce aşağıdaki Tura Katılım Kuralları’nı okumayı lütfen ihmal etmeyin.

Daha önce duyurulduğu gibi 8, 9 ve 10 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan turumuzun rotası yine 115 sene önce Ahmet Tevfik Bey‘in izlediği rota olacak

 

 

 

 

Macera, hayalin gerçeğe koşusudur. Hamurunda heves ve inanç olan bu heyecan cesaret güdüsüyle hayata geçer. 1890’lı yılların son çeyreğinde İstanbul’dayız. Ahmet Tevfik Bey çevresindekilere bisiklete binmeyi öğretmeye çalışan bisiklet sporuna gönül vermiş bir genç olarak çıkar karşımıza. 1897 yılının Eylül ayında yine arkadaşlarından birine bisiklete binmeyi öğretir ve beraberce bisikletle Bursa’ya bir gezi yapmayı teklif eder. İki kafadar için böylece eğlenceli bir gezi başlar. Gezi boyunca izlenimlerini not eden Ahmet Tevfik İstanbul’a döndükten sonra kitabın baş kısmına, bisiklete nasıl binileceği konusunda bir bölüm ekleyerek bastırır. 1897 yılı için fevkalade bir macera olan bu kitap ne kadar ilgi gördü ve okundu bilinmez, ama günümüzde Türkiye”de bisiklet sporu ve 1897 yılının Bursa”sı hakkında çok değerli ip uçları veriyor. 

Hüdavendigar Vilayeti Dahilinde Velosipetle bir Cevelan, ismini taşıyan bu kitap bir kütüphanenin rafında yaklaşık yüz yıl kadar sessizce bekledikten sonra 2007 yılında günümüz diline uyarlanarak “Yüz Yıl Önce Bisikletle Bursa” ismiyle yayınlandı. Kitap bisiklet sporuna gönül verenler arasında ilgi uyandırdı. Çünkü, açıkça görülmektedir ki, bu kitap bisiklet sporuna gönül veren Ahmet Tevfik tarafından bisiklet sporunu tanıtmak ve sevdirmek amacıyla kaleme alınmıştır. İhtimal bu geziyi de örnek olsun diye yazmak gereği duymuştur. Çünkü bir bisiklet gezisine çıkmayı düşünenlerin almaları gereken tedbirler, bisikletlerin özellikleri, gezide karşılaşılabilecek olaylar, ayrıntılı olarak anlatılmıştır. 

 

Bütün bu detayları dikkatle değerlendiren Bursa Bisiklet Topluluğu 1897 yılında yapılan bu gezinin bir benzerini düzenleme kararı aldı. Kitaptaki bilgileri geliştirmek amacıyla Bursa kaynaklarında yapılan araştırmalar, ilk bisiklet yarışlarının Bursa’da yapıldığı gerçeğini ortaya çıkardı. Bisikletin Türkiye’ye ilk defa nasıl ve kim tarafından getirildiğini bilmiyoruz. Ama Meydan Larousse’de Türkiye’de ilk bisiklet yarışlarının 1910 tarihinde İstanbul Tepebaşında yapıldığı yazmaktadır. Bisiklet Federasyonu’nun web sayfasında ise “Osmanlılar dönemindeki ilk bisiklet yarışları Selanik’te yapılmıştır. Bu yarışlardan iyi gelir sağlandığını gören özel girişimciler ile bisiklet ithalatçılığıyla uğraşan Leon Efendi ve ortağı Papazyan, 1910-1912 yıllarda ilk bisiklet yarışlarını düzenlemişlerdir.” denilmektedir. Yaklaşık tarihli bu iki bilgiden sonra resmi bir kaynak olan 1325 Bursa Salnamesinden, 23 Temmuz 1325(1909) tarihinde düzenlenen Bursa Sergisi kapsamında “bisiklet koşuları” düzenlendiğini öğreniyoruz. Düzenlenecek geziye çok önemli bir anlam katan bu bilgi organizasyonun itici gücünü teşkil edecek niteliktedir. Çünkü Bursa’nın ve Türkiye’nin ilklerinden birini vurgulamanın yanı sıra Türkiye”de bisiklet tarihinin kilometre taşlarının tespiti yapılmıştır. 

Fransız Sirvac, “Celerifere” adını verdiği ilk bisikleti 1791 tarihlidir. Demek ki geçen zaman içinde evrimini tamamlayan bisiklet Türkiye”de yaklaşık 100 yıl sonra bisiklet yarışları düzenlenecek düzeyde tanınmaktadır. İkinci bir yüzyılda, Ahmet Tevfik Bey”in izinden giderek düzenlenmesi planlanan bisiklet gezisi yine Bisiklet Federasyonunun desteğiyle hayata geçirilmektedir 

Planlanan gezi, 1897’de İstanbul’dan yola çıkarak vapurla Mudanya’ya gelen iki bisikletli arkadaşın; Mudanya, Bursa, İnegöl ve Yenişehir’i gezerek tekrar Bursa’ya dönmeleri ile tamamlanan macerayı kitapta izlenen güzergahın izinden giderek gerçekleştirilecek üç günlük bir gezi olarak organize etmeyi amaçlamıştır.

 

 

TUR KURALLARI


1-Katılımcılar kask,eldiven ve gözlük takmak zorundadır 

2-Herhangi bir sağlık sorunu olan katılımcı mutlaka ön kayıtta bunu belirtmelidir aksi takdirde ,bu sebepten dolayı doğacak olumsuzluktan kendisi sorumlu olacaktır. 

3-En öndeki 001 nolu görevli arkadaşımız kesinlikle geçilmiyecektir.Bu kuralı ihlal eden katılımcı, Merkez Hakem Kurulunca görevlendirilen hakem tarafından turdan çıkarılacaktır. 

4-Herhangi bir nedenle geride kalan katılımcı en yakındakiyle veya verilecek acil tel.ile görevlilere haber vermelidir.

5-Öndeki katılımcıyla bir bisiklet boyu ara bırakılmalıdır. 

6-Bisiklet sürerken mp3 player,walkman,radyo vs.dinlenmesinden kaçınılacaktır. 

7-Durmak için uygun an kollanarak ve sesle uyararak durulmalıdır. 

8-Öndekiler arkadakileri düşünerek ani fren ve manevradan her zaman kaçınacaktır. 

9- Geçişlerde mutlaka yüksek sesle SOLDAYIM uyarısı yapılmalıdır. 

10-Etap sonundaki tur dışı ferdi gezilerde sorumluluk katılımcıya aittir. 

11-Sabah kalkış ve hareket saatine tüm katılımcılar uymak zorundadır. 

12-Kamp yerlerinde kesinlikle ateş yakılmıyacaktır. 

13-Tur tarihine kadar antrenman yapılması ve 3 günde 250 km.yi çıkaracak performansın yakalanmasını önemle rica ediyoruz. . Anlayışınız için çok teşekkürler,turda buluşmak üzere iyi pedallar…

 

 

 

Katılım formu ve detaylı bilgi için www.yuzyillikmacera.org linkine tıklayınız.

 

 

İLETİŞİM

Nilüfer Kent Konseyi
Barış Mah. F.S.M. Bulvarı Lozan Sok. İncir Parkı içi Nilüfer-Bursa 
Telefon : 0 224 452 32 00 – 452 32 01 
Faks : 0 224 452 32 03 

Aydın Bisiklet 
Telefon :             0 224 253 92 04       

Ertan Ayçetin 
Cep :             0542 243 51 18       
E-posta: ertanaycetin@gmail.com

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın