1 Uluslararası İstanbul Spor Filmleri Festivali

22/06/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Bu yıl 23-25 Eylül tarihleri arasında İstanbul’ da spor adına farklı bir ilk daha gerçekleşecek. Dünya çapında bir organizasyon olan “Ficts Film Festivali” ülkemizde ilk kez spor filmleri festivali, “I. İstanbul Spor Filmleri Festivali”  adı altında gerçekleştiriyor. Festival çerçevesinde birçok farklı etkinlikler gerçekleşirken, kısa metrajlı ve belgesel film yarışmalarının yanında aynı günlerde spor fuarı organizasyonun da yapılacak olması, birçok sporseveri oldukça memnun edeceği kesin.

 

Dünya çapında bir spor, sinema ve televizyon şampiyonası olan  “Ficts Film Festivali”, farklı kategorilerdeki spor konulu belgesel filmler, animasyon filmleri, reklam filmleri, olimpiyat tanıtımları, uzun-kısa metraj sinema filmleri ve birçok ulusal ve uluslararası yapım izleyiciyle buluşturacak. Uluslararası Spor Filmleri Federasyonu FICTS bünyesinde Türkiye’nin de yer aldığı 108 üye ülke yer almakta. Her yıl bu ülkelerden 15’inde yapılan film festivallerinde dereceye giren filmler Milano’ da düzenlenen “Dünya Finaline” katılmaya hak kazanıyor.

 

 

Festivalin koordinatörlüğünü, Can SARAÇOĞLU’ nun yaptığı organizasyon, dünyada çapında önemli bir festival. Geçtiğimiz yıl “Uluslararası Spor Filmleri Federasyonu” FICST e yapılan resmi adaylık başvurusunun kabul edilmesinin ardından 23-24-25 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul’ da düzenlenmesine karar verilen organizasyon amacı; “Spor imajındaki kaliteyi arttırmak, olimpizmin önemini vurgulamak, spor alanındaki televizyon yayıncılığında yaratıcı çalışmaların bir araya gelmesini ve işbirliğinin kurulmasını sağlamak, çeşitli konferans, seminer ve çalıştaylar ile spor ve medya ilişkisini kuvvetlendirmek.” olarak vurgulanmakta.

 

 

Festival komitesinde yer alan kurum ve kuruluşlar gerçekleşecek olan organizayonun ciddiyeti ve büyüklüğü açısından çok önemli. Organizasyonda, FİCTS’ ile birlikte komitede yer alan kurum ve kuruluşlar arasında; “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü”, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi”, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi var. Bunların haricinde NTV, TechnoGym, Motto Proffesionel Servis gibi özel kuruluşlarda festivale destek veriyor.

 

 

Festival, film gösterimleri, sokak şenlikleri, konserler ve spor gösterilerinden oluşan geniş bir yelpazeye sahip. Spor Filmleri Festivalinde, pornografik olmamak kaydıyla tüm kategorilerde içerik ve konu serbest. Katılımcılar için “Film Festivali” başvuruları herkese açık ve ücretsiz. Festival sonunda kategorilerinde birinci olanlar, Milano’ ya hiçbir masraf yapmaksızın, festival komitesince götürülecek olması ise çok hoş bir uygulama.

 


“I İstanbul Spor Filmleri Festivali”,  “Olimpik oyunlar ve olimpik ruh temalı filmler, Belgesel Filmler, TV Şovu, Spor Programı, Talk Show ve Eğlence Programları, Spor Kulübü ve Federasyon Filmleri, Uzun Metraj Filmler, Spor Reklamcılığı, Animasyon ve Kısa Filmler, Sosyal Sorumluluk Filmleri” kategorilerinde oluşmakta. Başvuru formunu sitede yer alan “Festival” sekmesini tıklayarak, indirip doldurmak yeterli.

 

Spor adına farkındalık yaratmayı amaçlayan böylesine büyük ve faydalı bir organizasyonun ülkemizde de gerçekleşecek olması çok sevindirici.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın