1. Kademe Bisiklet Antrenörlük Kursu Tamamlandı – 2013 Yılı

07/02/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Hepinizin bildiği gibi son yıllarda bisikletin gelişimine bisiklet sporundan anlayan bilinçli kitleler oluşturulması için Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından açılan 1.Kademe Antrenörlük Kursunun 2013 yılı ayağı Kayseri’de Kadir Has Stadyumu basın salonunda 30 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti.

 

 

 

 

Kursa başvuru listesinde Kayseri Erciyes Üniversitesi BESYO öğrencileri ile 170 adayın olması bisiklet sporunun ülke genelinde tanınabirliğinin artmasının göstergesidir. Kayseri Gençlik Spor İl Müdürlüğü bisiklet branşı için bu yıl ilk adımını atarak Kayseri ilinde bisikletin gelişimini hızlandırmış bulunuyor.

Kayseri’de son yıllarda belediyenin sıkı çalışmaları sonucu tüm yolların yenilenmesi ve olabilecek her yola bisiklet yolunun eklenmesi mevcut halkı bisiklet kullanımına teşvik ediyor. Ayrıca şehrin 1040 rakıma sahip olması ve Erciyes Dağı gibi doğal güzelliğinin olması kışın kayak turizmine ek olarak oluşabilecek Kayseri Bisiklet Takımı içinde yaz sezonunda antrenmanlar ile gelişimine büyük katkı verecektir.

 

 

 

 

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Kayseri İl Temsilcisi Levent bey ve yapılan Antrenörlük kursu sonrası bilgi sahibi olan diğer Kayserili bisiklet severler kurs bitmeden organizasyonlar hakkında işbiliği ile araştırma ve planlamaya başladılar.2013 sezonu içerisinde Kayseri’de sürpriz bisiklet organizasyonu olmasına şaşmamak gerekiyor.

 

Kurs tüm hızıyla devam ederken Kayseri İl Müdürlüğünün katkılarıyla ve Kayseri İl Temsilcisi Levent beyin organizatörlüğü ile tüm katılımcılara stres atmaları ve biraz soluklanmaları için Erciyes Dağı Turu gerçekleştirildi. Kayseri’ye gelmişken kayak yapmanın ve dağ havasında sucuk ekmeğin tadını alan katılımcılar tüm yorgunluklarını karların üzerinde beraber vakit geçirerek üzerlerinden attılar.

 

 

 

Bir konuda açıkça bilgi vermek gerekir ki oda şudur; gelişmiş ülkelerde 1.Kademe Antrenörlük Belgesi için en az 2 yıl eğitim alınması gerekirken ülkemizde bu sadece Lise mezunu veya millilik belgesi olan sporculara 8 günlük sıkı bir eğitim ile veriliyor. Fakat bunun temel sebebi eğitim sisteminden kaynaklanan bir farklılık olduğunu öne sürmeliyiz. Çünkü hızlı gelişime rağmen hala yıllarca geride olan bisiklet dersleri birçok üniversitelerde, liselerde, ortaokullarda ders olarak verilmezken bisiklet hakkında bilgi sahibi olamadan diplomaları ile sporcu yetiştirmeye hak kazanabiliyor. Şu anki sisteme göre Anadolu Meslek Lisesinde okuyarak üniversiteye geçiş sınavında aldığı mesleki eğitime rağmen kendi branşının Mühendislik Fakültesine gidemeyen bir öğrenci gibi kendimizi bisiklet sporunda düşünebiliriz.

 

 

 

 

 

 

Ülkemizde verilen 8 günlük eğitim ile bisiklet sporunun içinde büyümüş, bu sporu yakından takip etmiş ve çeşitli müsabakalarda hem boy göstermiş hem de görev almış kişilere bu belgeyi alma şansı verilerek bisiklet sporunu bilen kişiler ile geliştirilmesi sağlanıyor. 

 

Dün tamamlanan 1.Kademe Antrenörlük Kursu ile daha bilgi sahibi bireyler bir an önce belgelerini alıp bildiklerini geliştirerek gelecek nesillere aktarmak için sabırsızlanıyorlar. Bugüne kadar edindikleri antrenman bilgilerine sporcu anatomisi, yönetim ve organizasyon gibi antrenman dışı bilgileri de ekleyerek aldıkları bu eğitimleri yapacakları araştırmalar ile geliştirip ülke sporuna katkıları tüm bisiklet toplumu tarafından bekleniyor. Ayrıca süregelen antrenman bilgilerinin teknik terimleri ve bisiklet sporunun oyun kuralları hakkında elde edilen bilgiler ile yapacakları işi uluslar arası anlamda ileriye taşımaları daha kolay olacaktır.

 

 

 

 

Öncelikle bu eğitimler ile bisiklet sporunu geliştirmeyi başaran Türkiye Bisiklet Federasyonumuza teşekkür ediyor ve eğitim alan tüm arkadaşlara bundan sonra yapacakları için şimdiden başarılar diliyoruz.

Not: Antrenörlük Belgesi almaya hak kazananlar yakın bir tarihte bu haber başlığımız altında link verilerek açıklanacaktır. 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın