1.İnönü Zaferi Anma Bisiklet Turu

08/01/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

 

06.01.2012 tarihinde 92.yıl dönümünde 1.İnönü Zaferini Anma etkinlikleri çerçevesinde Eskişehir Bozüyük ve çevre illerden gelen 1000 kişiye yakın katılımcının oluşturduğu yürüyüş grubunun yanında,Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürülüğünün

sağladığı imkanlar çerçevesinde Eskişehir Bisiklet topluluğu (Esbike) üyelerinden ve bisiklet severlerden oluşan 30 kişilik farklı yaş kategorilerinden bisikletçiler.Eskişehir’den Bozüyük Metris Tepe dağının eteklerine otobüsle ulaştılar ve ardından 10km’lik zorlu tırmanışı bisikletleriyle soğuk havaya aldırış etmeden tırmandılar.

 

 

Etkinlik için günler öncesinden sosyal paylaşım sitelerinden duyurular yayınlandı ve üyelerin toplanması sağlandı havanın soğuk olması nedeniyle katılım biraz düşüktü ancak o ortamda bulunanlarda büyük zevk aldılar ve bu anı yaşadıkları için oldukça mutluydular.

 

 

 

 

Kimisi oğlunu elinden tutup gelmişti kendisinde 26 jant oğlunda 24 jant bisiklet ve ikiside aynı model olan baba oğul havanın soğuk olmasına aldırış etmeden çıkmak için çabalıyorlardı.Oğlu (Berkehan Uygur) yorulduğu zaman onun bisikletinide alıp yürüyerek çıktı ve zirveye kadar yaşı ufak olmasına rağmen otobüse binmeden çıkmayı göze alan Berkehan ve kendisi ile beraber Berkehana’da destek olan kahraman baba İbrahim Uyguru’u tebrik ediyoruz.

İlerleyen yaşına rağmen her etkinliğimize katılan 67 yaşında genç delikanlımız bisiklet sevdalısı dağa tutkunu Ahmet İşyapar amcamızıda unutmamak gerekir.Spor yaptıkça gençleşen ve gençlere taş söktüren Ahmet amca adeta sporun faydasını gördüğümüz ender insanlardan ilk katıldığında nefes nefese kalan sağlık sorunları yaşayan Ahmet amcamız etkinlikler sayesinde kendine geldi ve 10 yıl daha gençleşti diyebiliriz.

Herkes bizi profesyonel yarışıyor biz onlara yetişemeyiz diye katılmakta tereddüt etmekte ancak biz öyle yavaş gitmekteyizki en yeni katılımcıyı yada en yaşlı katılımcıyı sıranın başına yerleştirip onun hızına göre gitmeye çalışıyoruz büyük gruplarda hız sorunu olmakta kimisi hızlı kimis yavaş gidiyor kondisyon ve yaşla alakalı olarak bizler buna çareyi sık molalı ve hızlı yavaş grubu katılım sayısına göre ikiye bölerek belirlenen noktalarda beklemek şartıyla iki ana gruba ayırarak sağlıyoruz.Yani kimse ben geride kaldım beni beklemediler demiyor ve gezilerimiz eğlenceli oluyor her yaşa hitap edebiliyoruz.

 

 

Metris Tepeden aşağıya inişte çamurlu olan yolda epey çamur olduk ve hava dahada soğudu dağın eteklerinde tekrar bisikletlerimizi otobüse yüklemek için önce köy çeşmesinde yıkadık ardından araca yükledik.

 

 

1.İnönü Zaferi zorlu savaşlarımızdan biri ülkenin kaderini değiştiren gerçeklerimizden.Kars Sarıkamış gibi bu değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünen bir gencim ve bu amaçla bu etkinliklere büyük önem ve çaba harcamaktayız.

1.İnönü Zaferiyle şu gelişmeler gerçekleşmiş.

 

  • TBMM’nin kurmuş olduğu düzenli ordunun Batı Cephesi’ndeki ilk başarısıdır
  • TBMM Hükümeti’nin moralinin ve otoritesinin artmasını sağlamıştır. Böylece devlet mekanizması işlemeye başlamış, vergilerin düzenli olarak alınması ve askere alma işlemleri düzen içine girmiştir.
  • İsmet Paşa, albaylıktan tuğgeneralliğe yükselmiştir.
  • Bu zafer, yeni Türk devletinin iç durumunu kuvvetlendirmiş ve dıştaki itibarını arttırmıştır. Bunun sonucunda; Sovyet Rusya ile Moskova Antlaşması imzalanmıştır.
  • İtilaf Devletleri yeni durumu görüşmek üzere Londra Konferansı’nı düzenlemişler ve TBMM’yi konferansa davet etmişlerdir.
  • İstiklal Marşı kabul edilmiştir.(12 Mart 1921)
  • İtilaf devletlerin Yunanistan’a güveni azalmıştır.

 

Türk Kurtuluş Savaşı Dönemi Şeması

 

Mustafa Kemal Atatürk kazanılan bu zaferi şu sözlerle belirtmiş.

Yeni Türkiye Devleti’nin küçük, fakat millî ülkülü genç ordusu, en dar bir hesapla üç kat üstün düşmanı İnönü Meydan Muharebesi’nde mağlup etti.

Strateji sanatının en nazik icabatını isabetle uyguladı. İç hatların kullanılmasında harp tarihine parlak bir misal yazdı…(M.Kemal Atatürk) 

Vatanın her karış toprağında zaferler kazanılan başarılar dökülen kanların vermiş olduğu maneviyat bugünlere kadar gelmiş kahramanlık destanları ve çekilen zorluklar.Bizlerde bunları bu etkinliklerle bir kez daha anma ve yaşanmış o anları 

olayın gerçekleştiği yerden birkez daha hayal ederek yaşama fırsatı buluyoruz ve şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

 

 

Sportif faaliyetler ve anma etkinliklerine gereken önemi verdiğimiz sürece genç nesillerin eğitiminde önemli katkı sağlayacağını düşünen bir eğitimciyim.Gençler bisiklet sporunu çok seviyor ancak imkanları herzaman yarış seviyesinde olamıyor ve bisiklete şehirde sağda solda bilinçsizce kullanıyor bizler bu gençlerimizi gruba dahil ederek onlara bisiklet sürüşü hakkında bilgi aktarıyoruz ve aralarından yatkın olanlara elimizden geldiğince destek sağlayarak yarış seviyesine getiriyoruz.Olimpiyat için çabalıyoruz kim bilir bir gün bu gençler arasından bir şampiyon çıkabilir yeterki ellerinden tutulsun.Ayrıca bu gençlerimiz atasını töresini geçmişini tanıyarak daha sağlıklı bir gelişim gösterebilmekte ben ve ekibim bu alanda çalışmaya devam etmektedir.Umarız bu yolda başarılı olmaya devam ederiz.

2013 yılı Eskişehir Kültür başkenti olması nedeniyle bu yıl etkinliklerimiz daha sık ve yoğun olacak değerlerimizi tanıtmada ve sportif faaliyetlerde daha sıkı çalışacağız bizi takip etmeye devam edin.Herkese sağlıklı ve bol pedallı kazasız sürüşler dilerim.

 

Gökay KONUK

(Beden Eğitimi Öğretmeni)-(Bisiklet Antrenörü)

 

FOTOGRAF ALBÜMÜ

http://esbike.org/images/web/albumler/esbike/2013/METRISTEPE06012013/

YOUTUBE VİDEO

[View:http://youtu.be/0LKLL5AnViY:550:0][View:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0LKLL5AnViY:550:0]

ESBIKE SİTE HABER

http://www.esbike.org/index.php?option=com_content&view=article&id=339:1inonu-zaferini-metris-tepede-kutladik&catid=2:esbike&Itemid=40

 

 

KAYNAK:Wikipedia.org

FOTOGRAFLAR:Eda KONUK

VİDEO Gökay KONUK


 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın