WADA, Kurallarını Globalleştirme Çabasında. David Millar’da BOA Kurallarının Değişmesi Gerektiğine Destek Veriyor

30/11/2011  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

WADA kurallarının globalleşmesi çalışmalarında Birleşik Krallık-UK ile gerginlik yaşanıyor. Britanya Olimpiyat Komitesi(BOA)’nın güncel kuralları gereği doping sebebi ile ban cezası almış olan bir sporcunun ömür boyu Olimpiyat Oyunlarından men edilmesine karşı WADA’nın globalleşmek adına kurallarınızı değiştirin çağrısına Britanya’dan kuralların değişmeyeceği cevabının gelmesi üzerine hızla ilerleyen bir gerginlik süreci yaşanmaya başladı. Britanya’nın sert kanunları dünya geneli bazı ülkelerin sadece 6 aylık uzaklaştırma cezası yanında haksızlık ve dengesizlik olarak görülüyor.

 

 

34 yaşındaki İskoç Yol Bisikleti sporcusu David Millar’da 2004’de aldığı doping cezası sebebiyle Olimpiyatlara veda eden sporcular arasında bulunuyor. Millar, Olimpiyat hedefinin aklında olmadığını ancak mevcut Birleşik Krallık kanunlarındaki haksızlığı gelecekteki sporcular için düzeltilmesi gerektiğini düşünüyor. WADA ile gelişen bu olayları aslında 2012 Londra Olimpiyatları sonrası olacağını beklediğini söyleyen Millar, hızlı gelişmelerin bir anlamda sürpriz olduğunu ve gelecek için iyi olduğu görüşünde. Millar’ın basitçe verdiği örnekte “16 yaşındaki bir sporcuya bilgisi dahilinde verilecek bir doping maddesi sonrası alacağı ceza sebebiyle ömür boyu Olimpiyatlardan men etmek haksızlıktır” Bazı ülkelerin 6 aylık uzaklaştırma cezaları dikkate alındığında WADA kanunlarının globalleşmesi gerekliliğinin önemi de ortaya çıkıyor.

 

Aslında British Olympic Assosation(BOA) kurallarının katılığı CAS(Spor Tahkim Mahkemesi) ve WADA(Dünya Anti Doping Ajansı) kanunları geçerlidir. CAS ve WADA kanunlarının dünya genelindeki bağlayıcılığına ters düşen BOA kanunları her ne kadar kanun değişimine sıcak bakmasa da Britanya ve sporcuları için WADA kanunlarının globalleşmesinde fayda var. David Millar, bu konulardan yorulduğunu ve sıkıldığını, Olimpiyat hedefinin olmadığını ancak diğer sporcular ve gelecek nesil için haksızlık olarak gördüğü kanunların Globalleşmeye ayak uydurması taraftarı.

 

David Millar’ın Racing Trough The Dark kitabını okuyanlar bilir. Okuma fırsatı bulamayanlar için kısaca; Bisiklet sporunda yarış döngüsü, bilinmeyen gizli tutulan hırs dolu süreçte genç bir sporcunun profesyonelliğe ilk adım attığı yıllardaki sürecini duygusal, toy duygular, bilinçsizlikle kendisine öngörülen ve verilen doping maddeleriyle nasıl tanıştığını da detaylarıyla kaleme almış. Dopinge karşı direnen genç sporcunun profesyonel yarış dünyasında tutunma çabası ve uygulamak durumunda kalması, akabinde ldığı doping cezası. Doping cezası sürecindeki pişmanlığı, duyguları ve üzüntüleri ile detaylandırdığı kitabında okuyan herkesin WADA yasaklı maddeler listesine kendi isteğiyle defalarca baktıracak derecede ders verici bir kitap. Sonuç olarak David Millar’ın erken dönemde toyluk, bilinçsizlik ve küçük kuzunun sürüsüne dahil olduğu bir ortamda başına gelenleri anlatan kitabı yazması böylesi bir cezai durum ile cezasını çekmiş, dersini almış bir sporcunun Olimpiyatlara ömür boyu men cezası alması Britanya kanunlarının değişmesi gerektiğini düşündürüyor. Öte yandan diğer ülkelerin 6 aylık ceza vermeleri ile oluşan uçurum gibi farkın mevcudiyeti haksızlığa karşı kanunların globalletirilmesi yönünde taraftar topluyor.

 

BOA’nın WADA yaklaşımına ve kuralların globalleşmesine red cevabı verse de global düzeyde oluşan yasal hakların uçurum boyutundaki farkı CAS ve WADA kanunlarının esas kanun kabul edildiği gerçeğiyle bir zaman sonra yeniden şekillenmek durumunda. Son zamanlarda yaşanan bu gerginlik bu sürecin aslında sonu belli olan başlangıcı

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın