USADA Raporu Meselesi: UCI, Dosya İncelemesi için Bağımsız Dış Komisyon Kuruyor

07/11/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Ekim 2012 Bisiklet sporunda temiz hareketin başlangıcı olacak olan USADA raporunun gündeme gelmesi ile 2012 sezon sonunda doping spekülesyonları yogunluğunu da beraberinde getirdi. UCI, USADA’nın geniş kapsamlı ve güçlü tezlerle hazırlanmış dosyanın incelenmesi için bağımsız bir dış komisyon kurulmasına 26 Ekim’de karar verdi. Konu bağımsız komisyonun, içeriği, misyonu ve kadrosunu şekillendirmesi konusunda UCI, bu bağımsız komisyonun 3 üyeden oluşan yönetim kadrosunun oluşması gerektiğine karar verdi. Bu üçüye sandalyesinin ilki kıdemli ve saygın bir avukatın, ikinci üye dosyanın para hareketlerini inceleyecek adli muhasebeci, üçüncü üye de tecrübeli bir spor yöneticisi olacak.

 

Bisiklet tarihine geçecek olan USADA’nın ağır dosyasını inceleyecek bu üç kişilik bağımsız dış kkomisyon üyeleri tayin edildikten sonra, geniş çaplı görev tanımlamaları belirlenecek. UCI’ın bugün yaptığı açıklamada, (ICAS) Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi Başkanı John Coates’in, bağımsız dış komisyon için önerileri ve görev alacak yetkililerin görüşülmesi için davet edildiği belirtildi. Coates, bu komisyonun görevleri, sandalye sayısı ve hatta bu isimlerin kimler olaağına yönelik tavsiyelerini UCI’a iletmişti. UCI’da Coates’in tavsiyelerine uygun olan isimlerle görüşmelere başladı. Detaylı inceleme sonunda tavsiye ve son kararın açıklanma tarihi olarak  en geç 1 Haziran 2013 tarihini belirleyen UCI’ın ivedilikle isimleri netleştirmesi bekleniyor. UCI Başkanı Pat McQuaid, “Bay Coates’in tavsiyelerini harfi harfine takip edeceğiz. Bu tavsiye mektubu için kendisine teşekkür ederim.”, “Bu
bağımsız komisyonun amacı USADA raporun bulgularını içine bakmak ve
sonuçta UCI bisiklet sporuna ve onun yönetim organı olarak UCI güveni
yeniden sağlayacak sonuç ve öneriler yapmaktır.” dedi.

 

Sarsılan imajın detayında, Texaslı Lance Armstrong’un eski UCI Başkanı Hein Verbruggen’e yaptığı yüklü ödemelerin büyük etkisi var. 1998 – 2005 yıllarında UCI Başkanlığı yapmış olan Hein Verbruggen’in tarihsel önemi ve yapılan ödemelerin dökümü, incelemenin ancak UCI yapısı dışında bir bağımsız komisyonun bu dosyayı inceleyip, bağımsız bir karar aklması ile inandırıcılığını sağlayacaktır. Bu anlamda, bağımsız dış komisyonun isimlerini UCI’nin seçemeyeceği de aşikardı. Güvenilirliğin sarsıldığı Uluslararası Bisiklet Birliğindense, Spor Tahkim Mahkemesi gibi, bu konuda yetkili bir üst mahkemenin isimleri iseçmesi, dosyaya inandırıcılığı sağlama açısından oldukça önemliydi.

 

UCI Başkanı Pat McQuaid, “ Bisiklet, hem katılımcılar, hem de izleyiciler için  parlak bir geleceğe sahip, dünyanın en popüler spor dallarından biridir. Bisiklet sporunun geleceğini şuanki jenerasyonda temiz yarışıp ve kazanan sporcular belirleyecek.”dedi.

 

Bisiklette doping temizliğinin yıl sonuna hadar sürmesi bekleniyordu. .Ancak, doping temizliğinin etkilerinin önümüzdeki sezon da hararetle devam edeceği görülüyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın