Uluslararası Olimpiyat Komitesi(ICO) Lance Armstrong’un Sydney Olimpiyat Derecesi için Soruşturma Başlatıyor

01/11/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

USADA’nın hazırladığı ve UCI tarafından onaylanan Lance Armstrong ve tarihin en sofistike, geniş kapsamlı doping dosyasının etkileri devam ediyor. USADA dosyasını açıkladığında ICO (Uluslararası Olimpiyat Komitesi)’da, Lance Armstrong’un 2000 yılı Sydney Olimpiyatları, Zamana Karşı Bronz madalyası için kolları sıvadı. IOC sözcüsü Emmanuelle Moreau, USADA’nın raporunu inceleyeceklerini, yeterli kanıt bulunması halinde Olimpiyat derecesinin silinmesi için soruşturma başlatılması gerekliliğini söylemişti. Ancak soruşturmanın sadece Lance Armstrong ile sınırlı kalmayacağı da muhakak. Zira, Armstrong’un eski takım arkadaşı, USADA raporunda da adı geçen ve doping yaptığını itiraf eden Levi Leipheimer’da 2008 Pekin Olimpiyatlarında Bronz madalya kazanmıştı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=xM80MqBMYgQ:550:0]

 

Armstrong, USADA raporu sonrası hali hazırda 7 Fransa Bisiklet Turu galibiyetini kaybetti. 2000 Sydney Olimpiyat üçüncülüğü derecesini silebilmek için geniş kapsamlı araştırmanın şart olduğunu aynı hafta belirten Moreau’nun açıklamalarından sonra, bugün ICO’nun da soruşturmayı başlattığı netleşti. Raporun açıklanmasından sonra, Olimpiyat derecesinin silinmesi hakkında yorum yapmanın erken olduğu, inceleme sonrası yeterli kanıt varsa soruşturma başlatılacağına değinilmişti. 2000 Sydney Olimpiyatlarının 31,2 kilometrelik Zamana Karşı yarışında altın madalyayı (Hiçbir zaman pozitif doping sonucu vermeyen ve adı dopingle geçmeyen,
2000-2006 yıllarında Lance Armstrong ile aynı takımda US PostalTeam’de yarışan) Rus sporcu Viacheslav Ekimov , Gümüş madalyayı Jan Ullrich, Bronz Madalyayı Lance Armstrong kazanmıştı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın