Sporcularda Et ve Clenbuterol Korkusu Başladı

21/12/2010  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

 

 

Profesyonel bisiklet yarışlarının iddialı ismi 2010 Fransa bisiklet turu şampiyonu Alberto Contador’un başına gelen olay, İspanya’nın konu ile ilgili detaylı araştırmalara girişmesi bu arada hala sonuclanamayan disiplin kurulu süreci yeni sansasyonlarla, gelişme ve eleştirilerle gündemini koruyor. Kanında az miktarda Clenbuterol bulunan Alberto Contador için disiplin kurulu süreci başlaması ve Contador’un yaptığı savunmaya konu et zehirlenmesi yaşadığı gerekçesi incelemeye alındı. Doping skandalı ilk açıklandığı günlerde Contador’un yapmış olduğu et gıda zehirlenmesi açıklamasına pek kimse inanmamıştı.

 

 

 

 


 

Spor camiasında özellikle body çalışan sporcuların kas gelişimini destekleyen bir madde olan Clenbuterol kullanmalarının yanısıra bu maddenin hayvan yetiştiricilerinin de ilgisini çekmiş olması yetiştirilen büyük baş hayvanların Clenbuterol maddesi ile yağ kütlesinin azaltılıp kas kütlesi oluşumu ve gelişmiş hayvan statüsünde fazla getiri sağlaması amacıyla kullanıldığı gerçeği Alberto Contador’un yaptığı savunmada tezini destekler nitelikte. Yetkili laboratuarlardan da böylesi bir sonucun çıkması WADA’da clenbuterol maddesinin doping sayılmasına yönelik açık olduğu düşüncelerini oluşturdu. Özellikle seviyenin hayvan eti tüketimi göz önüne alınarak kanda bulunma miktarının kabul edilebilir minimum seviyesinin WADA tarafından yükseltilmesi gerekliliği, yükseltilmez ise bu standartlarda bir çok sporcunun kanında bu tarz yanlış pozitif değerlerin ortaya çıkacağı düşündürüyor. Et ve Clenbuterol tüketimi kaygısı ile birçok sporcunun ihtiyacı olan proteini etten sağladıkları fakat Alberto Contador örneği sonrası sporcuların et tüketmekten korktukları gerçeğini de beraberinde getiriyor.

 

 

Kanında çıkan Clenbuterol seviyesnin azlığı ve laboratuar sonuclarının etteki clenbuterol mevcudiyetini destekler raporları sonrası henüz kesinleşmese de Alberto Contador’un ceza almayacağı tahmin ediliyor. Hayvan yetiştiricilerinin bilinçsizce kullanacakları kesilecek hayvanın kas gelişimini sağlamak amaçlı hayvana yüklenilen oransız clenbuterol miktarının sporcu besini ile vücuduna geçeileceği kuralların bu aşamada miktar standardının yükseltilmesi ihtiyacını gözler önüne seriyor. Aksi takdirde Alberto Contador gibi daha bir çok branştan bir çok sporcunun başı bu konuda ağrıyabilir. Konunun kesinleşmesi ve doping kurallarının bu tarz örneklerde esnetilmesi ümidiyle gelişmeler bekleniyor.

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın