Yüzücü Kulağı ve Klor Alerjisi

16/08/2013  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme, Sağlık

Yüzmek için yılın en güzel zamanlarını yaşadığımız şu günlerde aşırı sıcakların da etkisi ile çoğumuz adeta birer su kuşu olduk. Fakat hepimiz kendisini tatil yörelerine atabilenler kadar şanslı değiliz. Bazılarımız hala çalışma ofislerinde mesainin bitmesini ve mümkünse kendisini havuza atabilmek için saatleri saymakta. Suyla bu kadar haşır neşir olmak güzel tabii ki ama bazı handikapları da var. Özellikle havalandırması yetersiz kalan kapalı havuzlarda biriken klor kalıntıları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun yanısıra kulak yollarında biriken suların yarattığı sorunlar da yaz tatilinin ve yüzme keyfinizin sekteye uğramasına neden olabilir.

 

 

Yüzücü kulağı; dış kulak yolunda oluşan bir iltihap çeşididir. Yüzerken kulağa kaçan su çoğunlukla geri çıkar, kulak kurur ve problem oluşmaz. Fakat su bazen dış kulak yolunda hapsolur ve buradaki cildi yumuşatır. Nemli ortamda bakteri ve mantarlar beslenip çoğalır ve iltihaba sebep olabilirler. Başlangıçta uğultu ve kaşıntı olarak hissedilen bu durumda, kısa zamanda dış kulak yolu şişer, tıkanır ve akıntı oluşur. Kulak kepçesi ve önü çok hassaslaşır, ağrır, lenf bezleri de şişebilir. Bu durumda doktora görünmek gerekir. Kulağınızda su kaldığını hissettiğinizde koruyucu antiseptik damlalar kullanarak bu olumsuzlukları önleyebilirsiniz. Kulak damlaları suyu emip dış kulak yolunun kurumasına yardımcı olarak bakteri ve mantarları çoğalmadan öldürür. Asetik asit ihtiva eden beyaz sirke de kullanılabilir. Damlaların kulağın içine iyice yayılmasını sağlamak için kulağınızı iyice ovun. Daha sonra kuruması için aşağı yönde çevirin ve havalandırın. Yüzerken kulak tıkacı kullanmak ve boneyi kulaklarınızı kapatacak şekilde takmak koruyucu olacaktır. Kulak zarınız delik veya operasyon geçirmişseniz önce doktora danışıp ek önlemler almanız gerekecektir.

 

 

Havuz suyu dezenfeksiyonunda kullanılan klor oldukça etkili bir kimyasaldır. Malzemelerinizi, derinizi, saçlarınızı yıpratır. Klor gazı da solunum yollarına olumsuz etki edebilir. Klor alerjisi olan kişilerde ciltte kızarma, kaşınma, gözlerde batma, öksürük, hapşırık ve hırıltı görülebilir. Bu belirtiler birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Alerjisi olan sporcular havuzdan çıkar çıkmaz duş yapmalı, gerekiyorsa yüzme sonrası burun temizleyici spreyler kullanmalıdırlar. Mümkünse az klorlu veya klor dışında başka dezenfektanlarla (UV, ozon, iyon gibi) temizlenen havuzları veya açık suları tercih etmesinde yarar vardır.

 

 

Otuzumdan sonra gelişen klora alerjim de havuzda yüzmemek için aradığım bahane olmuştur. Klorlu suda yüzdüğüm zaman burnum tıkanır ve şişer. Sürekli hapşırırım, gece boyunca akıntım durmaz ve hiç rahat uyuyamam. İlaç kullanmayı sevmediğim için de bu duruma katlanırım. Sırf bu yüzden triatlon koşmayı bıraktım diyebilirim. Onun yerine artık macera yarışlarına katılıyorum. Yüzmem gerektiğinde açık sularda olduğumuzdan alerji konusunda sorun yaşamıyorum. Nefesli dalışla balık avlarken de kendimi kaybeder bazen 7-8 saat denizden çıkmadığım olur. Kışın kar yağarken bile balık sevdasına denize girerim. Eğer kulaklarımda veya solunum yollarımda bir sorun varsa dibe daldığımda basınca karşı kulaklarımı eşitlemekte zorlanırım. Ama tuzlu su solunum yolları için genelde en iyi ilaçtır. Zaten alerjiye karşı üretilmiş çoğu sprey deniz suyu içerir. Eğer denize ulaşamıyorsanız evde kendi yapacağınız tuzlu su çözeltilerini de güvenle kullanabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın