Yağ Yakım Nabzınızı Bulmak

28/02/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Sağlık

 

Kilo vermeye çalışırken birçok kişi yanlış ve gereksiz konular üzerinde yoğunlaşırken asıl üzerinde durulması gereken ilk konu “yağ yakım nabzında spor yapmaktır”.

Salt spor yapmak, hangi kategoride olursa olsun, bilinçsizce yapılmış olacağından aksine kilo almanıza veya vücudunuza ve kalbinize zarar vermenize bile sebep olabilir.

Unutmayın, herşey ancak doğru yapmayı bildiğinizde faydalı olabilir, buna sevgi de, spor da dahildir.

 

Birisi size mekik çekerek göbek yağlarınızdan kurtulabileceğinizi söylüyorsa bilgisine itibar etmeyin

 

Yağ Yakım Bölgeniz, vücudunuzun ilk yakıt olarak yağ yaktığı nabız aralığınızdır. Vücudunuzun yağı kullandığı üç bölge vardır: Zone 1 denilen 1.Bölge düşük yoğunluk, 2.Bölge orta yoğunluk, 3.Bölge ise yüksek yoğunluk olarak ayrılmıştır. Hefed yağ yakım alanlarında antrenman yaptığınızda verimli bir şekilde yağ ve kalori yakmış olacaksınız.

 

1.ADIM

 

220’den yaşınızı çıkararak maksimum nabız değerinizi bulun. Örneğin 20 yaşındaysanız, azami nabız değerini 200 bpm’dir. (Bpm = Beat Per Minute = Dakikadaki atış)

 

“Yağ yakarak” 3 aylık çalışmayla bu şekilde bir gelişim kaydedebilirsiniz

 

2.ADIM

 

Maksimum nabız değerinizi 0.60 ile çarparak  1. Bölge olarak da bilinen yağ yakım nabzınızın temelini bulun. Bu, sizin azami nabız değerinizin % 60’ıdır. Örneğin 20 yaşındaysanız, en yüksek nabız değeriniz 200’dür ve 200 ile 0.60’ı çarptığınızda 120 eder. Bu 120 bpm değeri de sizin yağ yakım alanınızın temelidir.

 

3.ADIM

 

2. Bölge olarak bilinen yağ yakım bölgenizin ortasını bulmak için en yüksek nabız değerinizi 0.70 ile çarpın. Bulacağınız rakam, en yüksek nabız değerinizin %70’idir. Eğer 20 yaşındaysanız, en yüksek nabzınız 200 olduğuna göre 200 x 0.70 hesabıyla ulaşacağınız 140 bpm sizin yağ yakım bölgenizin ortasıdır.

 

 

4.ADIM

 

3. Bölge olan yağ yakım bölgenizin tepe noktasını bulmak için en
yüksek nabız değerinizi 0.80 ile çarpın. Bulacağınız rakam, en yüksek
nabız değerinizin %80’idir. Eğer 20 yaşındaysanız, en yüksek nabzınız
200 olduğuna göre 200 x 0.80 hesabıyla ulaşacağınız 160 bpm sizin yağ
yakım bölgenizin tepe noktasıdır. Bu rakamın üzerine çıktığınızda artık yağ değil karbonhidrat yakıyor olacaksınız. Elbette 114-140-160 rakamları 20 yaşındaki biri için geçerlidir. Yaşınız kaç ise, o yaşa göre yukarıdaki hesaplamaları kendinize göre yapıp yağ yakım nabız aralığınızı belirleyebilirsiniz. Böylece bütün antrenmanlarınızda birincil enerji kaynağı olarak vücudunuzda depolanmış olan yağı kullanıyor olacaksınız.

 

Yağ yakmadan spor yaptığınızda spor hayatınız bu görünümde devam edebilir

 

Çoğunluğun yanlış bildiğinin aksine yüksek hızda bisiklete binmek, çok dik yokuşlarda bisiklete binmek, çok hızlı koşmak veya yüzmek, vücudunuzdaki yağı değil önce midenizdeki karbonhidratı hazmettirir. Eğer aynı antrenmanda uzun süre bu yüksek efora devam ederseniz bu sefer midenizdeki karbonhidrat kaynağı bittikten sonra kaslarınızdaki glikojen (şeker= yine karbonhidrat) depolarınızı kullanacak ve önceden depolanmış yağlarınızla spor yapmaya devam edersiniz. İşte bu yüzden sporu bilimsel bakışla ve bilinçli bir şekilde doğrularla yapmak kısa ve uzun vadede size verim sağlayacaktır.

 

İpuçları ve Uyarılar

 

Antrenmanınız süresince sabit olarak kalp atışınızı ölçen bir nabız ölçerli saat satın alabilir ve yağ yakım aralığınızı saatiniz aracılığıyla izleyebilir, kontrol altında tutabilirsiniz. Saatinize yağ yakım nabız aralığınızı girebilirsiniz. Böylece eğer yağ yakma alanının dışına çıkarsanız saat uyarı vererek size bilgi verecektir. Bu, sizin yoğunluğu artırmanıza ya da azaltmanıza olanak sağlar ki böylece bütün çalışmanız boyunca yağ yakmaya devam edebilirsiniz.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın