Travmalı Düşüşün Anatomisi

24/10/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Sağlık

 

Eminim ki bu sporu yapıp da önemli bir düşüş yaşamayan arkadaşım neredeyse yok gibidir. Çeşitli talihsizliklerden sonra düşmeler yaşanıyor, ama sanırım bu işin hep tıbbi yanlarıyla karşı karşıya kaldık. Profesyonel yarışlarda kemikleri kırılan sporcuların inanılmaz kısa sürelerde tekrar parkurlara döndüklerine şahit olduk. Acaba gerçekten o insanları bu kadar kısa bir sürede, geri döndüren güç neydi?

 

  – Acı eşikleri

  – Yüksek bedensel toparlanma seviyeleri

  – Konsantrasyon

 

Aslında bütün bu sorulara, bu yazı, bir düşme olayından yola çıkarak cevap vermeye yardımcı olabilmek için hazırlandı.

Yazı, hiç bir şekilde yaşanan kazaları kutsamak gibi bir amaç taşımamakla birlikte, bu sporu yaparken her birimizin yaşayabileceği bu süreçleri  ön plana çıkarmak gibi bir kaygı taşıyor.

 

 

Süreç:

Her şey güzel başladı, rüzgarın durumu iyi, hava sıcaklığı güzel. Her zamanki gibi çevirmeye başladınız, fakat o da ne..Birden yolunda gitmeyen bir şanssızlık oldu ve birdenbire kaza tanrısının gazabına uğradınız. Sert bir düşüş yaşadınız. Düşme şokunun hemen ardından kendinize geldiğinizde olayı idrak etmeye başladınız.

Evet, düştünüz.112 Ekibin gelişi, yardım etmeye çalışan yurdum insanları…

112 aracı hızla ilerliyor, bu sefer içeridesiniz, düşmenin sıcaklığı geçtikçe acılarınızın farkına varmaya başlıyorsunuz. Görevli arkadaşlar müdahaleye çalışıyorlar, sonra Acil servis, icapçılar, MR, tomografi, röntgen, tahliller.

 

 

Aşama-1:

Telefonunuz Kilitlenir: Gelişmeleri duyan arkadaşlarınız, dostlarınız sesinizi duymak için ilk etapta telefonlarına sarılırlar. Aynı anda 4-5 çağrının birden geldiği zamanlar olur. Telefonlara cevap verebilmek başlı başına bir çaba olduğu için,  cihazınızı kapatmayı ya da o anda yanınızda olanlara vermeyi tercih edersiniz.

 

 

 

Aşama-2:

Ziyaretçi Akını: Taburcu olduktan sonra esas olarak başlar. Bu aşamayla birlikte eviniz dolup dolup taşar, yaralarınızın seviyesine göre 1-2 hafta devam edebilir. Giderek seyrelen bir eğilim göstermekle birlikte, yorumlar da gelmeye başlar; “Artık jübileni yaptın”, “Bir daha bisiklete binemezsin artık”, “Sen sat o bisikleti”, “Koskoca adam oldun bak sebep olacak,bırak bu işleri” yorumlarının yanı sıra; “Abi ne zaman bineceğiz?”, “bir haftaya binersin”, “düştükçe daha çok isteyeceksin” gibi sizde “inadına bisiklet” dedirtebilecek yorumlara da şahit olursunuz.

Siz sessizce konuşmaları dinlerken, önünüzden bir sürü düşüş, yaralanma, trafik kazası konuşma balonları uçuşur; bir süre sonra konuşulanları duymaz olursunuz, o balonlardan birisine atlayıp boşlukta uçmaya başlarsınız.

Yaralarınızın iyileşmeye başlamasını somut olarak fark etmeye başladığınız dönemdir aynı zamanda.Ödemler çözüldükçe, fizyolojik sonuçları gözlemledikçe içinizde belli belirsiz, umut isimli filizler belirmeye başlar, yaşam ağacının dallarında.

 

 

Aşama-3:

Toparlanma: Motivasyonunuzu kaybetmemek için, internet, TV, dergiler vb. kaynaklardan sporunuzla ilgili ne bulduysanız okumaya başlarsınız. Uzun uzun bisikletinize bakarsınız. Bu süreç aslında bir geçiş ve sorgulama dönemidir, aynı zamanda tutunma; hayallerinize ve umutlarınıza  tutunma ve giderek sarılma.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır, sorular giderek artar; vermeniz gereken kararlar da öyle.Bu aşamada vereceğiniz kararlar, büyük ölçüde,  sporla olan ilişkilerinizi belirleyecek özellikler taşır. Büyük boyutlu gidiş-gelişler yaşarsınız. İki farklı yayına başlar içinizdeki FM vericileri.. Bir taraftan; “Her şey bitti, buraya kadarmış” senfonisi çalarken, öbür kanalda da; “Forever cycling” solosunu atar solistimiz.

 

 

Aşama-4:

Kazadan sonra ilk antrenman: Her şeye rağmen bisikletin sizden, sizin de ondan gitmediğinizi hissetmek. Yavaş yavaş başlayan yolculuğun giderek hızlanması; yüzleşmek adına düştüğünüz yerden geçişiniz, hem de ilk sürüşünüzde.

Sizi yaşamda güçlü hissettiren bir duyguyu yaşatan fırsatlardan birisinin kaybolup kaybolmadığını düşünürken, rüzgarın teninize değmesi,hızla akan şeritler başka bir yolculuğa çıkarıverir sizi.

Kendinize güveniniz bir kez daha gelir, günler-aylar sonra fizyolojik ve mental olarak tekrar selede olabilmenin mutluluğu ve öz güvenini yaşarsınız. Evet bedeniniz ve zihniniz sizi yarı yolda bırakmamıştır.

İnadına ve bir kez daha… Bu sporu seviyorsunuz…Hala buradasınız… Her şeye rağmen…İyi ki…

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın