Sporcu Sağlığı ve Spor Hekimliğinin Önemi

31/12/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Sağlık

 

 

Dünya Sağlık Teşkilatı’ nın (WHO) çağdaş ve geniş anlamlı tanımına göre sağlık;  “Yalnız hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.”  Sporcunun sağlık durumunda ortaya çıkabilecek sorunlar, performansı olumsuz etkiler. Yetersiz antrenman düzeyi ise sakatlık riskini doğurur. Psikolojik ve sosyo ekonomik nedenler de sağlığın korunmasında etkilidir. Örneğin; bağışıklık seviyesi beslenme ile beslenme ise kişinin ekonomik ve eğitim durumu ile yakından ilişkilidir. Kalp-damar hastalıklarının temelinde aşırı kilo, yüksek kolesterol, sigara içme ve egzersiz yapmama gibi etkenlerin bulunduğu da kesinleşmiştir.

 

Kişinin sağlıklı ve kaliteli bir ömür sürdürmesini amaçlayan sağlık hizmetleri; koruyucu, tedavi edici, esenlendirici (rehabilite edici) hizmetler olarak sınıflandırılır. Bir sporcu – doğasever olarak sağlığımızı kötü etkileyecek ve bizi spor yapmaktan alıkoyacak belli başlı sporcu rahatsızlıklarını ve bunların üstesinden nasıl gelebileceğimizi bilmeliyiz.

 

Organ ve sistemlerin çeşitli çeşitli nedenlerle fizyolojik değişiklikler geçirmesi ve görevlerini yapamaz hale gelmesine hastalık denir. Bir organın fiziksel olarak işlevinin bozulması ise sakatlıktır. Sportif aktiviteler esnasında meydana gelen sakatlıklara spor sakatlığı denir. Kuvvet, esneklik gibi fiziksel eksiklikler, korku, konsantrasyon eksikliği gibi psikolojik faktörler veya aktivitenin süresi, rakibin müdahalesi, uygunsuz malzemeler, iklim koşulları gibi çevresel nedenlerden ötürü sakatlık oluşabilir.

 

Sakatlıklar, spor dallarına özgü de olabilir. Örneğin, koşucularda en çok bacaklarda kas ve tendon zorlanmaları, eklem yaralanmaları, yüzücülerde omuz, dirsek bölgesi sakatlıkları, kulak-burun-boğaz iltihapları ve deri hastalıkları görülür. Sporcunun yapısını, branşa uygunluğunu araştırmak, antrenmana uygun sağlık metotlarını önermek, spor sakatlıklarını tedavi edip sporcunun eski gücüne  erişmesini sağlamak spor hekimliğinin konusudur.

 

 

 

Spor hekimliği ülkemizde yeni yeni benimsenmeye başlasa da, sporcuların sağlığını yeniden kazanmalarında oldukça önemli rol oynamaktadır. Eskiden bir rahatsızlığımız olduğunda doktora giderdik ve dokturun ilk söylediği şey hemen sporu bırakmamız olurdu. Hatta girdiğimiz efor testlerinde defalarca kalp hastası teşhisi konularak, spor yaparsak ölebileceğimiz konusunda uyarılmıştık. Neyse ki henüz ölmedim ve keyifle spora devam ediyorum. Eğer başınıza sporla ilgili bir sakatlık gelirse ilgili doktorlara ek olarak spor hekinlerine de başvurmanızı öneririm. Teşhis genelde aynı olacaktır ama tedavi önerileri sizi daha çok tatmin edebilir.

Sağlıkla kalın.

 

Hazırlayan: Utkuer Yaşar


 
http://www.gittimgordumgeldim.com


Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın