Kışın Arazi Antrenmanlarında Ayakları Koruma Önerileri

16/10/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Sağlık

Arazide yürürken en çok hasar gören bölgelerden biri ayaklarımızdır. Antrenman seviyesi, sıcak-soğuk, ıslaklık, ayakkabı, çorap gibi birçok etken ayak sağlığını ve dolayısıyla yürüyüş konforunu etkiler. Yere ilk temas ayaklarda olacağından sakatlıklardan korunmak için ayaklarınızı yeterince kuvvetlendirmeli, kuru ve rahat olduklarından da emin olmalısınız. Aksi halde güzel bir manzara eşliğinde geçirmeyi planladığınız hafta sonu tam bir işkenceye dönüşebilir.

Dokuların ezilmesi, sürtünme, ayakkabı vurması, enfeksiyon, bandajların yaptığı tahrişler gibi nedenlerle cildin iç ve dış katları arasında su toplanabilir. Bu durum; ağrı, kızarıklık, şişlik, yanma hissinden dolayı fonksiyon kaybına neden olabilir. Su toplaması bir anda olan bir şey değildir ve ciddi hasarı önlemenin ilk yolu mümkün olduğunca erken fark etmektir. Isı, su toplanmasının birinci sebebidir. Derinin birbirine sürtünmesi veya vücudun kıyafete sürtünmesi, ısı artışı sonucunda su toplamasına neden olur. Genelde ayak ile ayakkabı arasındaki sürtünmeden kaynaklanan bu durumu ayakkabı içine girmiş kum, çakıl gibi nesneler de artırır. Nem de deriyi yumuşatıp su toplamasını kolaylaştırır. Hepimiz bacak arasındaki pişiklerden dert yanmışızdır. Özellikle yaz başlangıcında bir hevesle bacakları traşlayıp, kısa şortla koşmaya başladığımızda başımıza çok gelir. Benim cildim çok hassastır. Yeni aldığım bir tişörtün etiketi dahi ensemi tahriş edebileceğinden spor kıyafetlerimin etiketlerini keserim.

Pişik ve su toplamalarını önlemek için vücudu kuru ve serin tutmak ilk kuraldır. Sürtünme yaratmayan uygun malzemeler seçilmelidir. Arazide (macera yarışları gibi diğer çoklu sporlarda) su geçirmez bir ayakkabı/bot kullanılacaksa, terin atılabilmesi için nefes alabilir bir astara sahip olmasına dikkat edin ve uygun bir çorapla giyin. Nemi tutan pamuklu çoraplar yerine, branşa uygun destekleri olan ve farklı malzemelerden üretilmiş olanlarını tercih edebilirsiniz. Eğer ayak deriniz hassas ve çabuk su topluyorsa çift çorap kullanarak ayakkabı içindeki sürtünmeyi azaltabilirsiniz. Ayakkabı ve çoraplarınızı çıkarıp ayaklarınızın kurumasına izin verdikten sonra bölge su toplayacak kadar aşınmış ise ince bir tabaka gazlı bez veya uygun bir yara bandı ile o bölgeyi korumak iyi bir önlemdir. Gece uyurken bandı çıkarıp ayağınızın hava almasına izin verin. Sabah kalktığınızda duruma göre tekrar bandaj uygulayabilirsiniz. Cildin yumuşak tutulması ve su toplayan bölgenin dinlendirilmesi gerekir. İltihaplanma olasılığı yönünden delinmesi pek tavsiye edilmez ama büyük kabarcıklar steril bir iğne ile yandan delinip boşaltılmalı ve üzerine antiseptik bir pomat sürülmelidir. Deriyi delerken diğer dokulara hasar vermemeye özen gösterin. Su toplamış bölgedeki deriyi ayırmaya çalışmayın, bunun yerine bölgeyi bandajlayın. Eğer deri sıyrılmışsa bölgeyi antiseptik bir sıvı ile temizleyin ve yeni oluşan deriyi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutarak enfeksiyon kapmasını önleyin. Uzun süre yol almaktan da ayaklarınız şişebilir. Antrenmansızlık, aşırı sıcak bu durumu hızlandırır. Yapılacak en iyi şey ayakları kalp seviyesinin üzerinde dinlendirmek ve mümkünse soğuk uygulamaktır.

Özellikle macera yarışlarında gece gündüz demeden sulu, kumlu envai çeşit arazide günlerce yol almak için sağlıklı ayaklara ihtiyacımız vardır. Sırf pişik ve su toplamaları yüzünden acıyla yol alan veya yarışı terk eden çok sporcu gördüm. Bu yüzden ilk yardım çantasında mutlaka pudra veya pişik kremi bulundururum. Bir dağın zirvesinde, uçsuz bucaksız çölün ortasında veya dipsiz bir kanyonda bu şekilde çok rakibimin de hassas bölgelerini kurtardım. Acıdan kurtulup rahatlamanın mutluluğu inanın yarışı kazanmanın verdiğinden kat kat fazladır. Patagonya’da bir hafta boyunca batalıklarda dolaşmaktan hepimizin ayakları su toplamıştı. Su kabarcıklarını şırınga ile çekip içine antiseptik solüsyon enjekte edip tekrar çekmiştim. Yaralarımız çok çabuk kuruyup iyileşmişti.

Kaynak : Gittimgordümgeldim.com

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın