Egzersiz Yapmak Neden Zor Gelir? Sizi Motive Edecek İpuçları

30/03/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Sağlık

 

 

Egzersiz yapmanız gerektiğini biliyosunuz. Sebebi de belli: Egzersiz -en basit anlatımla oturmaktansa hareket etmek- sağlığınızı korumak ve çocuklarınıza iyi örnek olmak için çok önemlidir. O zaman neden harekete geçmek bu kadar zor?

 

Aslında yapabilirsiniz. Ama yalnızca nasıl ve neden egzersiz yapacağınızı bilmeniz yetmez; aynı zamanda motive olmak ve motive kalmak için gereken kafa yapısına da sahip olmalısınız.

 

Değişim zordur. Egzersize başlamaya çalışırken, yapmamak için aklımıza bin bir türlü bahane ve daha önce bize engel olan bir sürü şey gelir. Bu nedenle de forma girmek imkansız görünmeye başlar. Bu da strese girmemize sebep olur. Çok geçmeden de egzersiz yapmaktan vazgeçeriz.

 

İşte doğru yola girip form tutmanız için sizi motive edecek 5 öneri:

 

 

1. Kendinize kişisel bir motivasyon sebebi bulun

 

Sizi oturduğunuz kanepeden kaldıracak olan şey, sizin için önemli olan bir sebep olacaktır. Başta, bu sebep bir dış etken olabilir; tartıda gördüğünüzde sizi şaşırtan sayılar ya da doktorunuzun sağlıklı kalmanız için daha fazla hareket etmeniz gerektiğinizi söylemesi gibi…

 

Forma girmenin her yönden faydası vardır. Sizin için bunlardan hangisi en önemlisi? Her akşam yemekten sonra çıkacağınız bir yürüyüş;

– kilo kontrolüne

– kemikleriniz güçlenmesine

– kaslarınızın sağlamlaşmasına

– kalp hastalıklarına, tip 2 diyabete ve bazı kanser türlerine yakalanma riskinizin düşmesine yardımcı olur.

 

Bunlara ek olarak, aktif olmaya başladığınızda çocuklarınıza da iyi birer örnek olursunuz.

 

Bu faydalar başlamanızı sağlayabilir, ancak iş her gün istikrarlı bir şekilde devam etmeye geldiğinde yeterli olmayabilir. Zaman içinde spor yapmaya devam etme motivasyonunuzu sürdürmek için, kendi içsel motivasyon sebeplerinizi de bulmalısınız. Belki de Yoga dersleri almak size kendinizi daha enerjik veya daha az stresli hissettiriyordur. Ya da her gün yapacağınız koşu ya da yürüyüşler stresten kurtulmanızı sağlıyordur. Bunlar size kişisel düzeyde anlam ifade eden ödüllerdir ve motivasyonunuzu sürdürmenizi sağlamaya yardımcı olurlar.

 

 

2. Forma girmek için kendinize gerçekçi hedefler koyun

 

Uzmanlar yetişkinlerin haftada toplam 2,5 saat orta tempoda aerobik egzersiz yapmalarını öneriyor. Bu da haftanın 5 günü yarımşar saatlik yürüyüşler anlamına gelir. İşi biraz daha ilerletip örneğin jogging yapmaya ya da koşmaya karar verirseniz, egzersiz programınızı haftada 5 gün, günde 15’er dakika olarak değiştirebilirsiniz.

 

Bu önerilere uygun bir şekilde spor yapmaya karar verdiğinizde, başlar başlamaz hedefi tutturmayı beklemeyin. Unutmayın; en baştan kendinize çok yüklenirseniz motivasyonunuz düşebilir.

 

Bu yüzden, her gün 30 dakika yürümek yerine, haftanın 2-3 günü günde 15’er dakikayla başlayın.

 

Süreyi ve tempoyu artıracağınız haftalık hedefleriniz olsun. Her haftanın sonunda, neler yaptığınıza bir bakın. Eğer hedefinize ulaşmışsanız, kutlama yapın! Hedefe ulaşamadıysanız, neleri yanlış yapmış olabileceğinizi ve bir dahaki sefere nasıl davranmanız gerektiğini düşünün.

 

 

3. Egzersiz yapıyormuşsunuz gibi düşünmeyin; eğlendiğiniz bir şeyler yapın

 

Yaptığınız egzersizden verim almak için spor salonuna gitmeniz gerekmez. İşin sırrı, ne yaparsanız yapın, daha fazla hareket etmekte. Bazıları için, spor salonunda spor yapmak, odaklanmalarına yardım eder ve bir işi bitirmiş olmanın verdiği hissi yaşamalarını sağlar. Bazıları ise bunu sıkıcı bulur ve spor salonuna gitmekten her fırsatta kaçarlar.

 

Peki başka ne yapabilirsiniz? Sizi – ve ailenizi – harekete geçirecek her şey olabilir:

 

– Köpeğinizi ya da komşunun köpeğini gezdirebilirsiniz. Yardım için size minnettar olacaklardır!

– TV izlemek yerine çocuklarınızla dans yarışması düzenleyebilirsiniz.

– Parka gidip saklambaç oynayabilirsiniz.

– Çocuklarla halka atmaca oynayabilirsiniz.

– Markete yürüyebilir veya bisikletle gidebilir, ya da girişten uzağa park edebilirsiniz.

– İşe giderken trenden veya otobüsten ineceğiniz duraktan bir önceki durakta inin ve yolun kalanını yürüyün.

 

Düşündüğünüzde, etrafınız daha aktif olabilmek için fırsatlarla dolu. Bunların arasından sizi heyecanlandıranlarını bulun. Sizi eğlendiriyorsa yapmanız daha kolay olur.

 

 

4. Egzersiz programınızı yoğun çalışma programınıza göre planlayın

 

Çalışan anne-babaların önlerindeki en büyük engel, zamanlarının az olmasıdır. Eğer zamanınızın artmasını beklerseniz, muhtemelen sık sık yürüyüşlere veya dans derslerine gitmeniz mümkün olmayacaktır. Gündelik hayatın gerekliliklerinin sizi caydırmasını önlemek için şunları deneyin:

 

– Çalışma programınızı elinize alın ve kullanabileceğiniz zamanları ortaya çıkarın. Egzersiz zamanlarını da diğer randevular gibi ciddiye alarak programınıza yerleştirin.

– Zaten yaptığınız şeylere fiziksel aktivite katın. Örneğin, bir şeyler okurken ya da TV izlerken trainer’a binin.Ya da arkadaşınızla telefonda konuşmak yerine beraber bir yürüyüşe çıkın.

– Bisiklete binmek ya da paten kaymak gibi, çocuklarınızla beraber yapabileceğiniz aktiviteler planlayın. Böylece forma girmek için daha çok zamana sahip olmakla beraber, çocuklarınıza daha aktif olmaları için ilham vermiş de olursunuz.

 

Forma girme yolunda karşılaşabileceğiniz güçlüklerin en baştan ne kadar farkında olursanız, yolunuzdan sapmanız da o kadar imkansız olacaktır. Çünkü problemlerin çözümlerini önceden düşündüğünüzde, engeller size o kadar da aşılamaz gelmeyecektir.

 

 

5. Aksaklıklar olduğunda onlardan güç alıp yola devam edin

 

Mantıklı bir fitness hedefiniz var. Olası sorunlar için hazırlıklısınız. Yine de bir şekilde, bugün için planladığınız şekilde spor salonuna gidemediniz. Bunun sizin sonunuz olmasına izin vermeyin.

 

Birçok insan için bu, kaygan bir eğimdir. Daha önceki başarısızlıklarını hatırlar ve kendilerinin egzersiz  konusunda beceriksiz olduklarını düşünmeye başlarlar. Bu olduğunda, tutumunuzu yeniden gözden geçirme ve düzeltme zamanı gelmiş demektir. Böylece egzersiz yapma motivasyonunuzu tamamen kaybetmezsiniz. Salona Pazartesi günü gidemediyseniz, bu bütün haftayı kaçırdığınız anlamına gelmez; Pazartesi yerine Salı günü gidebilir ya da o akşam normalden daha uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Nasıl egzersiz yapacağınızı bilmek, yalnızca bir yoga pozisyonunda ya da raketi sallarken bedeninizi nasıl kullanacağınızla ilgili değildir; aynı zamanda kendinizi harekete geçirmek ve fitness programınıza bağlı kalmak için zihninizi nasıl kullanacağınızı öğrenmeyi de içerir.

 

Bunun için, öncelikle kendinizi egzersiz yapan biri olarak düşünmeye başlayın. Er ya da geç bu sizin kimliğiniz olacaktır.

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın