Diz Eklemi Yaralanmaları

23/08/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Sağlık

Hareket etmeyi seviyoruz. Günler güneşli, içimiz kıpır kıpır.  Yaz aylarına yaklaşırken gittikçe artan egzersiz dürtümüz bizi kontrolsüz hareketlere de sevkedebiliyor. Sezon başında olmamıza rağmen çoğumuzda ufak tefek ağrıları başladı bile. Spor yaparak vücudumuzu zinde tutarken, bir yandan da özellikle eklem bölgelerinde arazlar oluşturabilecek aşırı veya yanlış yüklenmelere de maruz kalabilmekteyiz. Bu yazımızda özellikle koşu egzersizleri esnasında oluşabilecek diz eklemi yaralanmalarına kısaca değineceğiz.

 

Dizler özellikle koşu sırasında büyük baskı altındadır. Sert zemin, uygunsuz ayakkabı, fazla kilolar, kuvvetsiz kas ve tendon yapılar, aşırı yüklenme gibi etkenler neticesinde bilerek veya farkında olmadan dizlerimize sürekli eziyet ederiz. Dizlerinden sorunu olmayan mesafeci yok gibidir. Bi yarau sorunlar, ilerleyen yaşlarda çekeceğimiz ızdırapların habercisidir aynı zamanda. “Malzemeyi hor kullanmak” tabiri tam anlamıyla dizler için sarfedilebilir.

 

 

Diz ekleminin zorlanması sonucunda oluşan kıkırdak zedelenmelerinde, dizin bükülme ve dönme hareketlerinde eklem bölgesinde ağrı hissedilir. Hemen buz ile soğuk-baskılı bandaj yapılarak bir hekime başvurulmalıdır. Bu sakatlıklar genellikle operasyon gerektirir. Operasyon sonrası diz bölgesi kuvvetlendirilmeli ve düzenli olarak jel uygulanmalıdır. Operasyondan altı hafta sonra hafif antrenmanlara başlanabilir.

 

 

Diz eklemi içinde kıkırdak kıvamında yapılar olan ve birer yastık gibi kemiklerin eklem yüzeylerini baskılardan koruyan iç ve dış menisküsler, zorlanma, düşme, çarpma, aşırı gerilme gibi hareketler sonucunda yaralanabilirler. Bu durumda eklemin fonksiyonları kısıtlanır. Kıkırdak hasarı ve dolayısıyla kireçlenme (osteoartrit) oluşabilir. Diz bölgesinde şişlik, ağrı vardır. Bazen dizde kilitlenme sonucu hareketsizlik de oluşabilir. Yırtık, menisküsün tam ya da kısmi olarak çıkartılacağı bir cerrahi müdahale (menisektomi) ile tedavi edilebilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan artroskopik müdehalede dizin ön kısmında küçük bir kesi yapılıp, dizin içerisine gönderilen optik cihaz vasıtası ile görüntü ekrana yansıtılır. Bu yöntemde ameliyat sonrası iltihaplanma riski düşük ve günlük hayata dönme süresi hızlıdır.

 

 

Geçirdiğim iç- dış menisküs, iç ve ön çapraz bağ ameliyatı 1,5 saat kadar sürmüştü. Kendisi de bir doğa sporcusu olan sevgili doktorum, ameliyat sırasında lokal anestezi ile ameliyatı seyretmeme ve filme almama da izin vermişti. Ameliyattan hemen sonra statik kasılmalara ve gerdirmelere başladık. Bacağımın alt kısmında ufak bir iltihap ve yanma hissine rağmen ameliyattan üç gün sonra yürümeye başlamıştım bile. Bir hafta sonra değnekleri de atarak işe gitmeye başladım. İkinci ayda eşimle katıldığımız yedi saatlik bir macera yarışını ve üçüncü ayda da 80 kilometrelik bir dağ maratonunu birinci bitirmeyi başarmıştık. Bu tip sakatlıklar hepimizin başına gelebilir. Ama iyi bir tedavi ve rehabilitasyon süreci ile alışık olduğunuz yaşam kalitesini ve spor performansını yakalamanız çok da zor değildir. Önemli olan kendinizi tanımak, motivasyonu yüksek tutmak ve yavaş yavaş,  acele etmeden eski kuvvetinize ulaşmaya çalışmaktır.

 

Hazırlayan: Utkuer Yaşar

 http://www.gittimgordumgeldim.com

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın
Bizi Takip Edin