Riccardo Ricco’ya Kan Transfüzyonu Suçlaması

09/02/2011  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

   Riccardo Ricco 2008 yılı Fransa turunda kanında EPO bulunması yani doping sebebiyle 2 yıl ban cezası almıştı. Ban cezası sonunda Ceramica Flaminia takımı ile dönüş yapan İtalyanların “Sarı Prens” ve “Kobra” lakaplı sporcusu, 2011 sezonu için Vacansoleil takımıyla sözleşme imzaladı. Genç sporcunun Giro hedefi sevenleri tarafından desteklendi. Hatta Ceramica Flaminia ile 1 yıllık daha sözleşmesi olduğu halde Ceramica Flaminia sporcunun bu hırsına ve isteğine destek vererek Vacansoleil ile anlaşmasında sorun çıkartmamış ve tam destek vermişti.

 

   Yarış planına göre bugün Fransa’da başlayacak Tour Mediterraneen yarışına katılması beklenen sporcunun geçtiğimiz hafta sonunda fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı haberi geldi. Vacansoleil takımı Tour Mediterraneen turuna katılmak üzere  son anda başka bir ismi listeye eklerken Riccardo Ricco’nun böbrek ve solunum rahatsızlığına bağlı olarak yüksek ateş sebebiyle hastanede olduğu biliniyordu. Fakat İtalyan polisinin açtığı Ricco soruşturmasında görünen sadece yüksek ateş ya da sıradan bir rahatsızlık değil. Kaldırıldığı hastane teşhisine göre Ricco’nun fenalaşma sebebi rahatsızlanmadan kısa süre önce kan transfüzyonu yapmış olması.

 

 

   Riccardo Ricco’nün idolü olarak bilinen efsanevi italyan bisikletçi Marco Pantani’nin sonuna benzememesi ümid edilen Riccardo Ricco’ya ve menajerine ulaşılamıyor. Ricco’nun takımı Vacansoleil’in soruşturma açılmasının kesin doping netliği taşımasa da olası bir doping uygulaması varsa asla taviz verilmeyeceği düşüncesini benimsiyor. Gerçekten Kan refüzyonu söz konusu ise bu seferki ceza sadece ban cezası değil tazminat ve 3 yıl hapis cezası gibi ciddi bir yaptırım uygulanacak. Böylesi bir durum Riccardo Ricco isminin bitmesi demek olacak.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın