Michael Boogerd’de Doping İtirafçıları Kervanına Katıldı

06/03/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

 

Hollandalı sporcu Michael Boogerd, Hollanda’daki bir televizyon kanalına(NOS Sport) röportaj vererek doping yaptığını itiraf etti. Bisikletin doping skandallarını geride bırakma çabaları, temiz bisiklet uğraşıları bie yana artık doping itiraflarının çıkar amaçlı kullanılmaya başlandığı imajı veriyor. Rabobank takımının eski sporcusu Boogerd, 1997’den başlayarak kariyerine
son noktayı koyduğu 2007 yılına kadar birçok defa doping yaptığını
açıkladı. 2007 yılında emekli olan Hollandalı sporcunun kat’i bir delili ve gerekçesi olmaksızın yapmış olduğu doping itiraf açıklamaları, bisikletten uzak kalmanının dezavantajını reklamasyon çalışmaları doğrultusunda nice eski yüzleri ekran karşısına geçireceğe benziyor.

 

Boogerd 14 yıllık kariyerinin 10 yılında, performans arttırıcı EPO ve kortizon gibi yasaklı ilaçlar aldığını belirterek, duygusal anlar yaşadığı röportajında, kan
nakli yaptırdığını da itiraf etti. Dönemin modasına uymuş, yeni dönemin modasından da itirafı ile geri kalmadığını göstermiş oldu. Şu an 40 yaşında olan sporcu, antrenman döneminde kullandığı doping maddeleri ve tekniklerini Tur’da kullanmadığını da önceki itirafçılar gibi yineledi.

 

 

2002 yılında Fransa Bisiklet Turu’nun Les Deux Alpes-La Plagne
arasındaki etabında elde ettiği birincilik ile 1999 yılında Amstel Gold
Race’deki başarısı sırasında da doping kullandığını belirten Boogerd,
üzgün olduğunu ifade etti. 1997 tılında kullanmaya başladığı EPO’nun çok riskli olduğunu anladıktan sonra kan transfüzyonu tekniğine yöneldiğini belirten Boogerd, o dönemlerde EPO tespitinin daha kolay olacağını ve riskli olduğunu görünce alternatif aradığına da detaylıca değindi. Hollandalı emekli sporcu, hiçbir dönemde Francesco Conconi, Michele Ferrari ve  Eufemiano Fuentes ile iletişime geçmediğini de belirtti. Michael Boogerd, hakkında ileri sürülen doping kullandığı yönündeki iddiaları daha önce reddetmişti. Bu hassas dönemde, sebepsiz bir çıkış ve itirafın, kimseye bir yararı ya da amacı görünmüyor. Açıkçası geçmişten gelen bir ses, “ben unutuldum ama hayattayım dercesine evet doping yaptım” der gibi ekranlarda beliriverdi.

 

Rabobank’ın bir şekilde doping skandalları ve doping uygulamaları zaten hali hazırda bilinirken, bilinen dönemin öncesinde de doping olduğunu belirten Boogerd, 1997-2007 dönem aralığında takım harici, bireysel doping kullanımı ile Rabobank’ın adını bir kez daha doping olaylarına dahil etmiş oldu.

 

Elde ettiği başarılarının artık kamuoyu nezdinde bir öneminin
kalmadığını düşündüğünü belirten Boogerd, ”Sadece iyi bir bisikletçi
olmayı istiyordum” dedi. 2007 yılında aktif spor hayatını noktalayan Boogerd, kariyerindeki en
büyük başarısını 1998 yılında Fransa Bisiklet Turu’nda 5. olarak elde
etmişti.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın