Mario Cippolini’nin Fuentes ile Bağlantısında Yeni Gelişmeler

13/02/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Dr.Fuentes soruşturmasında, doping’e adı karışan sporcuların isim listesinden ümidini yitiren kuruluşlar, Fuentes ile uzun yıllar işbirliği yapan isimlere yönlendiler. İtalyan gazetesi La Gazzetta Dello Sport, Cumartesi günkü baskısında Mario Cippolini’nin, 2003 Giro d’italia öncesi 23 torba kan transfüzyonu kullandığını yazdı. Dr. Eufemiano Fuentes’in 2001-2004 yılları arasında düzenli müşterileri arasında olduğu belirtilen Mario Cippolini’nin özellikle 2002 Milan-San Remo galibiyeti ve Dünya Şampiyonluğunu kazandığı yıl, kan transfüzyonu, EPO ve geliştirici hormonlar kullandığını yazdı. CONI’nin soruşturma gelişmeleri ilerleyen dönemde bu veriler baz alınarak ilerleyecektir.

 

Aslan Kral lakaplı süperstar sprinter Cippolini, iddiaları “yanlış ve saçma” yorumlarını katarak, asılsız iddialar için suç duyurunda bulunabileceğine değinerek iddiaları reddetti.

 

La Gazzetta, Pazar günü iddilarını detaylarla güçlendirerek yeniden yayına aldı. Cippolini’nin doping dosyasını yürüten Dr.  Fuentes’in Cippolini için ‘Maria’ kod adı ile işlemleri yürüttüğü detayı verildi. Ayrıca 2001 Giro d’italia öncesi 9 gün üstüste kan transfüzyonu, büyüme hormonu ve EPO verildiği detayı da yine İtalyan basınının vermiş olduğu detaylar arasındaydı. Bu dönemde kullanılan EPO miktarının ise 13.000 ünite gibi ciddi bir miktar olduğu vurgulandı. Hatta tarih verilere, 19 Mayıs’ta yarışın ilk günü kan transfüzyonunun gerçekleştiği belirtildi. O yıl, Acqua e Sapone – Cantina Tollo takımında yarışıp 35 yaşında olan Cippolini Giro d’italia’da 6 etap kazanmıştı.

 

1989-2005 yıllarında profesyonel olarak yarışan İtalyan, kariyerinde 191 profesyonel galibiyetle emekli olmuştu. Armstrong’un oo yıllarda kimse temiz değildi, yorumuna açılan doping pencerelerinde yeni isimler, kirlenen imajlar ile gündemine devam ediyor. İtalyan Olimpiat Komitesi (CONI) 2001-2004 yılları arasında yasaklı madde ve yöntemler kullanan Mario Cippolini için soruşturma başlattığını Pazartesi günü açıkladı. Gazetta’nın Fuentes ile Cippoli bağlantısından Maria kod adı ile 2001-2004 yıllarında Cippolinin ödediği 130.000 Euro belgeleri önemli kanıt olarak görülüyor. Soruşturma sonunda Cippolini 2002 Dünya Şampiyonluğu üncanını kaybedebilir. Gazetenin İspanyadaki muhabiri Filippo Maria Ricci, doping izini sürerek elde ettiği doping planları, ödemeler ve Cippolini’nin Lucca’daki evinden faxlanan belgeleri ilettiği biliniyor.

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın