Mantova Davasında Önemli Gelişme: 27 Kişi Dopingden Yargılanacak

20/07/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

 

Uzun süredir beklenen, İtalyan Lampre takımı hakkındaki Mantova doping davasında önemli bir adım atıldı; hazırlık celsesini yürüten hakim, takımdan, sporcular, çalışanlar ve yönetim de dahil olmak üzere, 27 kişinin yargılanmasına karar verdi.

 

Takım müdürü ve eski dünya şampiyonu Giuseppe Saronni ve spor direktörleri Maurizio Piovani ve Fabrizio Bontempi’nin yanı sıra, davada odak merkezi olan eczacı Guido Nigrelli de bu 27 kişinin içinde bulunuyor.

 

15’i Lampre’den olmak üzere 18 sporcuyu, Mantova’da uzun bir süreç bekliyor. Bu sporcuların arasında, Varese 2008 dünya şampiyonu Alessandro Ballan (Lampre) ve son Giro d’Italia’da Vini Fantini için yarışan ve dopingli olduğu ortaya çıkan Marzio Bruseghin, Damiano Cunego, Simone Ponzi ve Mauro Santambrogio gibi isimler de var. Danimarkalı Michael Rasmussen’in adı da Nigrelli’nin müşterisi olarak listede yer alıyor. Sporcu, 1998’den 2010’a kadar doping yaptığını itiraf etti.

 

Şu anda Astana için yarışan Cunego, Mori ve Francesco Gavazzi de halen Fransa Turu’nda mücadele etmekte.

 

Emanuele Bindi de suçlu bulunmuş ve bir yıllık ceza almıştı. Francesco Tomei ise savcının 26 aylık ceza istemine rağmen suçsuz bulunmuştu.

 

Dava 10 Aralık’ta Mantova’da görülmeye başlayacak. Davaya adı karışan herkes İtalyan anti-doping kanunlarını çiğnediği gerekçesiyle suçlanıyor.

 

Davada takım doktorları Carlo Guardascione ve Andrea Andreazzoli’nin adları ise geçmiyor. Görünüşe bakılırsa, sporcular doğrudan Nigrelli’nin eczanesine yönlendirilmişler. Sporcular, yasal olmayan yollardan doping edinmek ve almak suçundan yargılanacaklar.

 

Sporcuların birçoğu yanlış yaptıklarını şiddetle reddederken, Nigrelli’yle olan bağlantılarını ve Lampre takımının olaydaki rolünü, Aralık’ta Mantova’da yeminli olarak açıklamak durumunda kalacaklar.

 

Lampre-Merida takımı, hazırlık celsesinde yaptığı açıklamada, yeni bir bulgu olmadığını, telefon kayıtlarının henüz tamamen incelenmediğini ve suçu ispatlanana kadar herkesin suçsuz olduğunu ifade ederek hakimin verdiği karara karşılık verdi.

 

İtalyan WorldTour takımı, davaya adı karışan tüm ekip üyelerine tam destek verdikleri konusunda ısrarlı ve yapılan suçlamaların aksini kanıtlayacaklarına inanıyor. Takım yetkilileri, aynı zamanda takımın imajını zedeleyenlere karşı da gereken yasal işlemleri başlatacaklarını ifade etti.

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın