Lance Armstrong Doping Kullandığını İtiraf mı Etti?

15/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Hakkında açılan doping davası ve aldığı ömür boyu spordan men cezası ile uzun zamandır spor camiasında gündemde yer alan efsanevi bisikletçi Lance Armstrong’ un doping kullandığını itiraf ettiği iddiası bugün gündeme bomba gibi düştü. 

 

Perşembe günü, Amerikalı ünlü sunucu Oprah Winfrey’ in programında röportajı yayınlanacak olan Lance Armstrong’ un çekimlerinin tamamlandığı programın yapımcısı kanal tarafından açıklandı. Oprah Winfrey ise çekimlerin ardından attığı tweette, ” 2.5 saatten fazla sürdü. Her şeye hazırlıklıydı.” dedi. Oprah’ ın attığı bu tweetin ardından Armstrong’ un doping yaptığını itiraf ettiği herkes tarafından konuşulmaya başladı. 90 dk sürecek olan TV programının büyük bir çoğunluğu Lance Armstrong’ un röportajına ayrılmış durumda. Armstrong programa ilişkin, “Oprah’ya ne isterse bana sorabileceğini ve
bu sorulara direkt, dürüstçe ve samimi bir şekilde cevap vereceğimi
söyledim. Hepsi bu kadar” ifadelerini kullanmıştı.  Spordan men cezası aldığından beri hiç bir açıklamada bulunmayan Arsmtrong’ un bu ilk konuşması aynı zamanda internetten de izlenebilecek. Yayın, 18 Ocak Cuma günü Türkiye saati ile 03:00’de başlayacak. Televizyondan yayınlanacak röportaj, Oprah Winfrey’in sitesinden de internet üzerinden izlenebilecek.

 

 

Birleşik Amerikalı günlük bir gazetenin haberine göre de Lance Armstrong’ un itiraf kararı alması, geçtiğimiz ay Denver Havaalanı’ nda USADA Başkanı Travis Tygart ile yaptığı tartışmadan sonra ortaya çıktı. Ayrıca Tygart’ ın başkanlığındaki USADA’ nın ömür boyu men cezasını elinde tutması da bu itiraf kararını verdirmiş olabilir. 41 yaşındaki bisikletçinin Ironman yarışlarına katılmayı ne kadar çok istediği herkes tarafından biliniyor. Ancak sadece Ironman yarışlarına katılmak için bütün bir kariyerinin silinmesi pek de mantıklı durmuyor. 

 

Lance Armstrong’ un 90 dakikalık soru cevapla ilerleyen röportajında anlattıkları tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracak gibi gözüküyor. Armstrong’un sözcüsü Mark Fabiani, program hakkındaki detayların istenmesine cevap olarak Oprah ve ekibi ile anlaşma gereği, program yayınlanana kadar hiçbir açıklama yapamayacakları yönünde oldu. Armstorng’ un açıklamalarında UCI ve USADA ile tekrar savaşa mı başlayacağı yoksa her şeyi kabullenip bir kenara mı çekileceği perşembe günkü TV programında gün yüzüne çıkacak. 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın