Lampre Takımı Michele Scarponi’yi Askıya Aldı

07/11/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Spor camiasının dopingçi rezil doktoru Michele Ferrari ve dosyasındaki yıldız isimler tek tek kaymaya devam ediyor. Bu yıl, ömüz boyu uzaklaştırma cezası alan Michele Ferrari ile çalışan sporcular arasında gösterilen Michele Scarponi’nin de yar aldığından bahsetmiştik. Soruşturması devam eden Scarponi, Lampre takımından kadro dışı tutuldu. Hali hazırda Scarponi’nin 2007 yılında, İspanya’nın doping skandalı Puerto Operasyonu soruşturmasının sonucu olarak 18 ay uzaklaştırma cezası almışlığı vardı. Dönüşü sonrası, alevlenen bisiklette doping gelişmeleri, Scarponi’nin yarışlara dönüşü sonrasında da temiz devam etmediğini gösteren telefon konuşmaları ve Ferrari ile ilişkisinin devam ettiği ödeme detayları 33 yaşındaki İtalyan sporcunun başına dert olacak. 

 

Geçen ay, Dr. Ferrari ile ilişkisinin devam ettiğinin gündeme gelmesi ve soruşturma açılması sonrasında Scarponi için zor günlerin yenşiden başladığının ilk göstergeleri oldu. Yeni gelişme ise, Scarponi’nin Lampre takımından askıya alındığı haberi oldu. Alberto Contador’un clenbutrenol’den aldığı uzaklaştırma cezası sebebiyle derecelerinin silinmesi, 2011 Giro d’italia’daki Scarponi’nin genel sıralama ikinciliği dikkate alınarak, 2011 Giro galibi ilan edilmesi ile sonuçlanmıştı. Geçen ay Gazzetta dello Sport’a Ferrari ile çalıştığını itiraf eden Scarponi’nin görüşme kayıtları ve para transferleri delilleri karşısında itiraftan başka seçeneği kalmamıştı aslında.

 

Lampre, Scarponi’nin takıma katılmadan önceki doping geçmişi ve Dr.Ferrari ile çalışmasını göz önüne alarak, İtalyan sporcuyu takım doktoru Carlo Guardascione kararı ile kadro dışı bıraktığını açıkladı. Kararın alınış tarihi ise, 25 Ekim’de Scarponi’nin Gazzetta dello sporta’a itiraf açıklamalarının yapıldığı tarih olarak verildiği biliniyor.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın