Fransız Senatosu, 1998 Fransa Bisiklet Turu EPO Pozitif Listesini Açıkladı

24/07/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Fransız Senatosu’nun, 1998 Fransa Bisiklet Turuna ait sonuçların 18 Temmuz’da açıklama kararını ertelediğiniz sizlerle paylaşmıştık. 18 Temmuz, Fransa Bisiklet Turu’nun çifte Alpe d’Huez tırmanışına denk gelmesi ve eski dosyaların yeni nesil bisikletçileri etkilememesi için, Fransa Bisiklet Turu sona erdikten 3 gün sonra açıklanacağı duyurulmuştu. Fransız Senatosu, ertelediği tarihte(bugün) bir çok yıldız ismin yer aldığı doping pozitif sonuçlar listesi kahramanlarını açıkladı.

 

1998 Fransa Bisiklet Turu’nda alınan örneklerin, 2004 laboratuar teknolojisi ile geriye dönük incelenmesi, geçmişe dönük başarılara bugün gölge düşürdü. 1998’in teknolojisinde doping pozitif sonucu bulunamayan numunelerde, 2004 yılında başlatılan incelemeler doping pozitif sonuçlarını kesinleştirdi. Şubat ayından itibaren, 83 sporcunun ifadelerini alan Fransa Senatosu, UCI Başkanı Pat McQuaid ve Fransa Milli Takım antrenörü ve eski bisiklet sporcusu  Laurent Jalabert ile bir araya gelerek ifadeleri değerlendirdi. Anti-doping ajansı WADA’nın destekleri ile dopingle mücadeleyi güçlendirmek adına yapılan geriye dönük incelemelerin sonuçları, bir çok yıldız ismi içeren dosya olarak takip edildi.

 

1998 yılında alınan örneklerin geriye dönük incelenmesi, French Anti-Doping Ajansı AFLD’nın test programından EPO’lu 18 sporcu ve 12’de şüpheli olmak üzere 30 sporcunun ismi netleşti. Senato, raporlarına bağlı olarak hiç kimsenin yaptırımla yüzleşmeyeceğini belirterek, derecelerinin silinmeyeceğini belirtti. Tamamen, geçmişin şeffaf yapısını gözler önüne sererek, sansürsüz, güvenilir bisiklet temellerinin kurulmasının hedeflendiği doping sürecindeki köklü araştırmalar ile Fransa şeffaflık politikasını sergiledi. 1998 numunelerinden EPO pozitif sonucu veren ve bu yıl Fransa Bisiklet Turu’nda 16.kez start alan Stuard O’Grady’nin yer alması, sonuçların Fransa Turu zamanında açıklanmama sebeplerinden biri olarak da yorumlanabilir. Zira, olası pozitif sonuçlarında bilgi sızıntıları açıklamalardan çok daha önce pelotonda konuşulmakta oluyor. Şüpheliler arasında yer alan, Eddy Merckx’in oğlu Alex Merckx’in bulunması ise “Acaba daha eski tarihlerde neler olmuştu?” sorularına merak kabartıyor. Şeffaflık için daha eskilere de dönme gerekliliğini düşündüren bu sonuçları, şu an teknolojinin yetersiz kaldığı, ancak önümüzdeki yıllarda 2013 Fransa Bisiklet Turundan çıkabilecek doping pozitif sonuçlarını da düşündürmüyor değil!

 

 

Raporda EPO Pozitif olarak ismi geçen isimler: Andrea Tafi, Erik Zabel, Bo Hamburger (iki kez), Laurent Jalabert, Marcos Serrano, Jens Heppner, Jeroen Blijlevens, Nicola Minali, Mario Cipollini, Fabio Sacchi, Eddy Mazzoleni, Jacky Durand, Abraham Olano, Laurent Desbiens, Marco Pantani, Manuel Beltran, Jan Ullrich (iki kez), Kevin Livingston (iki kez)

 

Şüpheli görülen sporcular: Ermanno Brignoli, Alain Turicchia, Pascal Chanteur, Frederic Moncassin, Bobby Julich, Roland Meier, Giuseppe Calcaterra, Stefano Zanini, Eddy Mazzoleni, Stephane Barthe, Stuart O’Grady, Axel Merckx (Eddy Merckx’in oğlu)

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın