Fransız Senatosu, 1998 Doping Dosyası Rapor Açıklamasını Erteledi

03/07/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

18 Temmuz’da açıklanması beklenen senato raporunda, 1998 yılı doping sonuçları yar alıyordu. 1998’de alınan örneklerin 2004 teknolojisinde yeniden kontrol edilmesi ile 98’de dopingli olup doping testinde yakalanmayan isimlerin bulunduğu biliniyor. Fransa Bisiklet Turunun 100.edisyonuna odaklanan bisiklet dünyası ve sporcularından bu raporun Fransa Bisiklet Turu devam ederken açıklanmaması için öneriler senato ile paylaşıldı. İlk tepkide fikrini değiştirmeyen senato, 18 Temmuz günü raporu açıklayacağını belirtmişti. 18 Temmuz – Fransa Bisiklet Turunun 18.etabına denk geliyordu. Ve 18 Temmuz’da Alpe d’Huez’in tarihte ilk defa iki kez tırmanışının yapılacağı günde gündemi negatif yönde değiştireceği görüşü hakimdi.

 

Ancak, sonrasında Fransa Turuna odaklanmış olan takımlar, Fransa Bisiklet Turu takipçilerinde raporun yaşatacağı huzursuzluk ortamı ve gündemin doping ile değiştirilmemesi önerilerine 2 Temmuz Salı günü senatodan olumlu yanıt geldi. Fransa Bisiklet Turunda yarışan yeni nesilin, 1998 yılı doping olayları gölgesinde kalmamaları ve dopinge onay vermeyen yeni neslin bu çabalarına karşılık raporun Fransa Bisiklet Turu sonrası açıklanmasına yönelik öneriler karşılık buldu. Senato ile görüşmeler için oluşturulan profesyonel sporculardan oluşan delegasyon grubunda Jens Voigt, Jérémy Roy, Samuel Dumoulin, Jerome Pineau, ve Luis Angel Mate vardı. Dumoulin, tarih değişikliğinin netleşmesi sonrası Fransız gazete L’equipe’e “Senatörler tarafından güzel bir jest oldu. Bizi dinlediler ve iddialarımızı anladılar. Amacımız eski işler ile yeni pelotonun karışmasını önlemekti.”dedi. Eski doping dosyalarının ve eski profesyonellerin son yıllardaki doping vakaları ile yeni nesil sporcuları olumsuz yönde etkilediği ve temiz peloton hedefinde olan yeni nesilin gündemini EPO ve doping konularına çektiği için büyük tepki topluyordu.

 

 

Senato, Champs Elysees’deki final etabı sonrasında, Fransa Bisiklet Turundan üç gün sonra raporu açıklayacağını 2 Temmuz’da duyurdu. 1998 yılında EPO’lu kan örneklerinin sahiplerinden basına sızan tek isim Laurent Jalabert oldu. 1998 Fransa Yol Şampiyonu, Laurent Jalabert’in EPO şüphelisi kan örneği şimdiden dikkatleri Jalabert’e çekmiş durumda. “Jaja” kariyeri boyunca hiç doping pozitif sonucu vermemişti. 1998 yılında ONCE takımında yarışan Laurent Jalabert, bu günlerde Fransız televizyonunda Tur spikerliği yapıyor. 1998 yılında, Fransa Bisiklet Turuna başlanırken ve sonrasında 1.etapta gelişen olaylar günümüze ışık tutuyor. Festina takım aracında suanyör Richard Virenque’nin yanında görülen çanta dolusu EPO, doping ilaçları ve şiringalar, doping için neden Festina Skandalının çıktığı 1998 yılına dönüldüğünün kısa bir hatırlatıcı olayı olarak görülebilir.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın