Frank Schleck RadioShack’ten Atıldı – Kardeşi Andy Schleck Karara Tepkili

05/07/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Frank Schleck – 2012 Tour de France

 

Dün, doping cezası dönüşü RadioShack takımının Frank Schleck’le sözleşmesini yenilememe kararını açıklaması üzerine, sporcunun kardeşi ve takımın favori adamı olan Andy Schleck tepki gösterdi. Lüksemburg takımının bu kararını şaşkınlıkla karşılayan Frank’in, geçen yılki yarışta aldığı bir yıllık doping cezası nedeniyle sezon sonuna kadar yarışamayacağı ve doping cezası sebebiyle mevcut sözleşmesinin UCI kurallarına göre iptal olduğu biliniyordu.

 

Şu sıralar 100. Tour de France’ta yarışan Andy Schleck ve tüm takım arkadaşları da bu kararı olumsuz karşıladılar. Andy, “Bu kararı anlayamıyorum. Üzgünüm ve hayal kırıklığına uğradım, ne diyeceğimi bilemiyorum. Belki de bunu bana karşı kullanır ve beni de takımdan atarlar,” şeklinde konuştu.

 

Kendisinden beş yaş büyük olan ağabeyi Frank ise, Lüksemburg’daki yerel basına yaptığı açıklamada, “Anlamıyorum. Takım beni hep desteklerdi. Her zamankinden daha çok çalışıp birçok eğitim kampına katıldım,” diyerek bu kararı anlamsız bulduğunu dile getirdi.

 

Takımın yaptığı açıklama ise şu şekilde oldu: “Leopard ve partnerleri, durumu Frank Schleck’in sözleşmesinin yenilenmesine dair olasılıklar dahilinde değerlendirdi. Bu objektif değerlendirme sonucunda Leopard, Frank Schleck’le RadioShack takımı arasınadaki işbirliğini yenilememe kararı aldı.

 

Ancak bu açıklama, yetkililer tarafından temiz olduğu bildirilen Frank Schleck, “Karar çıktığında, hakemler bunun bir doping davası olmadığını ve benim performansımı artırmaya ihtiyaç duymadığımı onaylamışlardı. Takımım da beni desteklemeye devam ediyordu… Ve şimdi doping yapmakla suçlanıyorum,” diyerek karardan tatmin olmadığını dile getirdi.

 

Takımın yöneticisi Luca Guercilena, Fransa Turu’nun bugün koşulan yedinci etabı öncesinde Andy Schleck’in yaşadığı hüsranı anladığını belirtti ve “O elbette her zaman Andy’nin kardeşi olacak, ancak takımın iç kurallarını uygulamak zorundayız,” dedi.

 

Andy, bu kararın Frank’in uzaklaştırılmasıyla ilgili olmadığına inandığını, “Bunun dopingle alakası yoktu, UCI bile bu konuda hemfikirdi. Ama bu kararın arkasında başka bir şeyler var. Bunun uzaklaştırmayla ilgili olduğunu sanmıyorum,” sözleriyle ifade etti ve ekledi: “11 ay destek verdikten sonra onu takımdan atmalarına anlam veremiyorum.”

 

Andy Schleck – 2013 Tour de France

 

Tek günlük klasiklerin güçlü favorilerinden olan ve Büyük Turlar’da da iddialı olan Frank Schleck’in cezası 14 Temmuz’da sona eriyor ve sporcu uzun süredir Eylül ayındaki İspanya Turu’nda yarışmaya hazırlanıyordu. Ne yazık ki bu artık mümkün değil ve bu kararın Andy’nin yarıştaki performansını düşürebileceğine dair söylentiler dolaşmaya başladı.

 

2010 yılında Alberto Contador’un doping testinde pozitif çıkarak diskalifiye edilmesinden sonra Tur birinciliğini alan Andy Schleck, vasat geçen geçen bir 12 aydan sonra bu yıl ki yarışa mütevazı hedeflerle gelmişti.

 

Takım arkadaşı Jens Voigt, Andy’nin bu hafta Pyrenees’de koşulacak olan etapta alacağı bir olası galibiyetin, öfkesini hafifletmesini umduğunu belirtti ve “Umarım bu olay onun performansını etkilemez. Yarın büyük dağ etabı var, umarım pedallara yüklenerek öfkesini kendi lehine kullanır,” diyen Voigt, Frank’le mesajlaştıklarını, onun çok çalıştığını bildiğini ve kendisinin de bu karara çok şaşırdığını belirtti.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın