Dr. Fuentes’ in Duruşması Başlıyor

28/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

Kamuoyunda Puerto Operasyonu olarak bilinen ve son zamanlardaki en büyük doping skandallarından birinin ortaya çıkan davanın kilit ismi İspanyol Doktor Eufemiano Fuentes’ in davası bugün  başlıyor. Yaklaşık 7 yıl önce Madrid’ teki ofislerine baskın yapılan Dr. Fuentes’ in ofislerinde yaklaşık 200 adet üzerinde dönemin en iyi bisikletçilerinin ismi yazılı kan torbası bulunmuştu. 

 


Operation Puerto Doping Scandal ile Cyclingtr

 

Fuentes’ in duruşmasında bu isimlerden ifade vermeleri istendi. Fuentes ile birlikte kız kardeşi ve 3 eski bisiklet antrenörü daha yargılanacak. Dava, halk sağlığını tehdit başlığı ile açıldı. Bunun sebebi ise İspanyol yargısında Anti- doping ile ilgili bir dava başlığının bulunmaması. Yargılanacak olan isimlerden sporcuların hayatlarını tehlikeye attıkları suçlamalarına karşın kendilerini savunmaları istenecek. 

 

2006 yılında İspanyol polisi, Madrid, Zaragoza ve El Escorial şehirlerinde eş zamanlı baskın yapmış ve operasyona da Puerto Operasyonu adı verilmişti. Polisler Dr. Fuentes’ in ofislerinde 200′ e yakın kan torbası, dondurulmuş plazma ve benzer kan örneklerinden bulmuştu. Bulunan bu kan örneklerinin üzerinde ise dönemin önde gelen bisikletçilerinin adı geçiyordu. 

 

Bugünkü duruşmada düzinelerce sporcunun ifade vermesi bekleniyor. Bu isimlerden birisi de eski Tour de France galibi ve 2 yıl spordan uzaklaştırma cezası aldıktan sonra Vuelta galibiyeti ile geri dönen Alberto Contador. 

 

Dr. Fuentes’ in adı sadece bisiklet sporunda geçmiyor. WADA (Dünya Anti Doping Ajansı) yaptığı açıklamada, Fuentes’ in müşterileri arasında sadece bisikletçilerin olmadığını, özellikle futbol ve tenis ile birlikte diğer branşlardan sporcuların da Fuentes’ ten yardım aldığını belirtmişti. UCI başkanı Pat McQuaid’ te ele geçirilen kan örneklerinden % 30′ nun bisikletçilere ait olduğunu geri kalan %70′ in gündeme gelmemesinde serzenişte bulunmuştu. Ayrıca Fuentes’ in konuşursam İspanya’ nın futbolda kazandığı son Avrupa ve Dünya Kupaları elinden alınır dediği dedikodusu da bir hayli revaçta. 

 

Ancak dava şu anda bisiklet sporcularının üzerine odaklanmış bir konumda. Bisiklet sporu başta olmak üzere bir çok spor dalını yakından ilgilendiren mahkemenin mart ayının ortalarına doğru sonuçlanması bekleniyor. 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın