Dr. Eufemiano Fuentes Soruşturmasında İlk Gün

29/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Doping’i spordan temizleme çalışmalarının hız kazandığı son aylarda, yeni gelişme dün Madrid’de soruşturması başlayan Dr. Eufemiano Fuentes’in devan eden soruşturmasında davaya bakan hakim Julia Santamaria, Puerto Operasyonunda adı geçen bisikletçiler ve diğer spor dallarındaki sporcuların tanıklıklarını alacak. Elebaşı olarak görülen Dr. Fuente dün mahkeme salonundan çıkışta bir açıklama yapmadan avukatı ile birlikte, bekleyen araca binip uzaklaştı. Fuentes’in yüz ifadesi ise, bir açıklama yapmasına gerek olmadığını gösterir düzeyde allak bullak görünüyordu. Hakimin duruşmanın ilk gününde yasal argümanlar yerinde savunma ifadelerini dinlediği bilgisi açıklanmış olup, Fuentes’in savunmasında yaşadığı tahmin edilen sıkıntının sebep olduğu yüz ifadesinde yüz hatlarının şaşkın, belirgin ve tedirgin görünmesini açıklıyor.

 


 

Mahkemenin ana konusu ağırlıkla bisiklet sporcuları ve diğer spor dallarından bazı atletlerin karıştığı dopingin ortaya çıktığı 2006 yılı Puerto Operasyonu. Puerto Operayonunda ele geçirilen kan torbaları, sporcuların kodlanmış isimleri, ödeme dökümleri, Doping reçeteleri ve doping kullanma takip ve talimatları, bavullar dolusu doping ilaçları 7 yıldır soruşturması sabırsızlıkla beklenen davanın başlamasıyla çözüme ulaşacak. Geçen 7 yıl içerisinde WADA’nın yaklaşımları ve camianın sessiz kalması ise yadırganmaya devam ediyor. Ünlü tweetçi Festinagirl UCI aleyhine propogandalar yapa dursun, aslında herkes bu süreçte üst mercilere güven kaybetmiş durumda.

 

Puerto Operasyonunda ele geçirilen doping ürünlerinin sahibi 35 kadar sporcunun tanıklıklarının dinlenmesi ve karara varılma aşamasının 22 Mart’a kadar süreceği tahmin ediliyor. Emekli bisikletçi Jesus Manzano ise, Kelme takımında yarışırken uygulanan doping sebebiyle medikal problemler yaşadığını açıkladı.  Manzano’nun avukatı, “Manzano tüm profesyonel kariyerini kaybetti ve profesyonellik kariyerini durdurdu.” diyerek dopingin nelere sebep olduğunu hem teşhir hem de Fuentes uygulamasındaki sağlık koşullarını riske eden detaylara dikkat çekti. Kan çekme, kan nakli, kan torbalarının saklanması ve sağlığı riske edecek uygulamaların kullanılmasına konu soruşturma büyük ilgi ile takip ediliyor.

 

 

Futbol ve tenis branşlarından da sporcuların vereceği ifadeler, davaya yön verecektir. Davanın ilk gününde hiçbir sporcu dinlenmedi. Ancak tahmini 35 sporcunun dinlenmesi bekleniyor. Bisiklet sporundan adı Puerto Operasyonuna karışan 50’den fazla sporcu olduğu düşünüldüğünde bazı isimlerin özellikle çağırılması bekleniyor. Ivan Basso, Alejandro Valverde ve Alberto Contador’da tanıklık etmeye çağırılabilir.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın