Dr. Eufemiano Fuentes Soruşturmasında 3. Gün – Beklenen Cevaplar Gelmeyebilir

30/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Davanın konusu ikinci gününde(dün), gidişatın rengini göstermeye başlamış, sansasyonel bilgilerin ve isimlerin çıkmayacağı işaretlerini vermişti. Bugün, saat 10’da başlayan 3.gün duruşmasında basın mensubu sayısında artış olduğu gözlerden kaçmadı. Acaba yolladığımız gazeteci mi iyi değil? Nasıl bilgi kapamaz? dercesine gönerilen yeni basın mensupları ile sayısınn 100’ü geçtiği açıklandı. Bugün neler oldu? Günlük gelişmelerde beklenilen haberler ve isimler çıkmayacak işte bugün bunu çok net gördük. UCI, WADA, CCN(Change Cycling Now), Coni (İtalya Olimpiyat Komitesi) avukatları ne kadar can alıcı sorularını o isimler kimlerdi, kan torbaları kodlar? diyerek bastırsalar da dün olduğu gibi bugün de bir veri elde edemediler.

 

Üstelik ne oldu? İtalya Olimpiyat Komitesi Avukatı Fuentes’e isimleri sormak istediğinde yargıç soruyu kabul etmedi. Avukatın prostestolu konuşması ile gerilen duruşma salonunda yargıç fikrini değiştirmedi. Fuentes’in Avukatı, Müvekkilim hazır olduğunda isim listesini verebilir. dedi. Yargıç ise listeyi istemediğini söyledi. Konu, dünkü haberde yazmış olduğumuz davanın konusu noktasında kilitleniyor. “Sporcu sağlığını tehlikeye atmaktan” soruşturma başlatılan Fuentes’in isimleri vermesi veya talep edilmesi davanın konusuna ters. İşin özü şu ki, Madrid Mahekemesi değil de, Amerika’da Oprah sorgulasaydı bugün listedeki codların karşılığı olan isimleri konuşuyor olurduk.

 

Yargıç, Fuente’nin el konulan bilgisayarı delil olarak saymadığını dün belirtmişti. Bugün de Avukatların isimler konusundaki baskılarını red etti. Tepkiler belli…”Yargıcın banka hesapları incelensin” tepkileri bu aşamada işe yaramaz. 2006 yılında gerçekleşen Puerto Operasyonu sırasında İspanya devleti kanunlarınca doping kanuna aykırı olarak belirtilmemişti. 9 ay sonra kanunlaştırılmış olması da Puerto Operasyonunu kapsamıyor. Kanun dışı olmayan bir işlem için yargıcın bu konuda bastırması, hem yasal olarak doğru değil hem de davanın konusunun çok dışında olurdu. Bu davadan, Fuentes istemedikçe isim çıkmayacak. Davanın 3.gün sürecinde bu detay çok daha net anlaşıldı.

 

Bugün l’équipe Communidad Valenciana(eski adıyla Kelme) takımı eski direktörü José Ignacio Labarta ve Fuentes’in kardeşi Yolanda’nın davadaki soruşturmalarına yer verildi. Yovanna ilaçların, operasyondan sonra hayatını kaybeden babasına ait olduğunu doğruladı. Sanal alem furyasında bavullar dolusu ilaçların savunmasına babamın ilaçlarıydi cevabını veren Yovanna için küçük çaplı protesyo, alay eder gibi karşılandı. Takipçiler, evlerindeki ezca dolabından resim çekip paylaşırken, bavullar dolusu ele geçirilen ilaç savunmasının mantıksızlığı vurgulandı. Fuentes, kan torbalarındaki kanın EPO’lu kan duğunu iddia eden İspanyol gazetesini yalanladı. Onlar öyle diyor. Ancak kanlar EPO’lu değildi. Labarta ve Fuentes’in kardeşi Yolanda’nın, soruşturmada Fuentes kadar rahat olmadığı belirtildi. Labarta, Fuentes’in transfüzyon yaptığını hiç görmediğini, bilmediğini, ona sporcuları hasta olarak yönlendirmediğini söyledi.

 

Ben bisiklet yarışlarının, sporcu vücutlarına verdiği zararlar konusunda doktoru tezi yaptım” diyen Fuentes’e Avukatı, bilinçli ve tedbirli çalıştığını gösterecek sorular sordu. Fuentes, yarışlardaki yüklenmenin sporcu sağlığına zarar verdiğini ima ederek, Anemi sorunu olan bir sporcuya yüklenmenin tehlikeli olabileceğini söyledi. Sporcuda normal hemotoktit seviyesi %42-46 olmalı. WADA’ya göre %50’nin üzerinde hemotokrit verileri kan transfüzyonu ve EPO’yu belirliyor. Fuentes savunmasında, Sporcunun olması gereken 46 hemotokrit oranın 40’a düşmesi halinde 46’ya çıkarmak için tedavi uyguladığını belirtti. Yani bir doktor olarak, sporcu sağlığını düşünen bir doktor olarak!

 

Alberto Contador’un da tanıklığı alınacak soruşturma sürecinde, 5 Şubat tarihli kağıt üzerindeki tanıklık tarihinin erteleceği belirtildi. l’équipe Communidad Valenciana(eski adıyla Kelme)’nin şu anki takım menajeri Vicente Belda ve önceki menajeri Manolo Saiz, Cuma günü yapılacak duruşmaya davet edileceği belirtildi ve soruşturma bugünlük tamamlandı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın