Dr. Eufemiano Fuentes Soruşturmasında 2.gün, Soruşturma Sorgulanmalı

29/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Dr. Eufemiano Fuentes’in soruşturmasının ikinci gününde, Madrid mahkemesinin önü dünya basınının davaya yoğun ilgisini gösterircesine  kalabalıktı. Soruşturma başladıktan sonra, Fuentes’in el konulan bilgisayarındaki delilleri yasal izin olmadan alındığından delil olarak kabul etmedi. 1.günü özetleyen yazımızda belirttiğimiz gibi davanın konusu olan; Fuentes ve ekibinin, “Sporcuların sağlığını riske atan tedaviler uygulaması, kan transfüzyonunun hijyenik olmadığı yönündeki iddialar “.

 

 

Puerto Operasyonunun Madrid sürecinde 2.gün açıklamalar politik ve iyi düşünülmüş. Savcının sorularına hazırlanmış cevaplar veren Fuentes, adeta kanunları hamurlaştırıp yutmuşçasına  hakim karşısındaydı. 2006 Puerto Operasyonunun yapıldığı dönemde doping kanunları İspanya kanununda yer almadığı için davada sadece sporcuların sağlığını tehlikeye atmakla suçlanan Fuentes ve ekibinde, Fuentes bir doktor olarak kan transfüzyonunun sporcu için sağlıklı olduğunu yeniden vurguladı. Sağlığı tehlikeye atacak birşey yapmadığını ve herşeyin tıbbi kurallara uyduğunu belirtti. Ayrıca gelen sorularda Atletizm federasyonu için çalıştığını doğruladı. Genel olarak soru ve cevaplar şöyle;

Savcı: Sadece bisikletçiler mi transfüzyonla ilişkili, yoksa diğer spor dallarından da var mı?

Fuentes: Hastalarımın çoğu bisikletçiler, ama aynı zamanda diğer spor dallarından da müşterim vardı. Tenis ve Futbol gibi

Savcı burada sporcuların isimlerini sormadı ve Puerto Operasyonunda ele geçirilen kan torbaları üzerindeki kodları neye göre ve neden yaptığını sordu. Fuentes hatırlamadığını söyledi. Savcı, bu spesifik konu hızlı geçti. Peki baskında ele geçen kutular dolusu EPO için ne diyeceksiniz?

 

Fuentes:“Kızım kanserdi ve onun tedavisi için gerekli olan ilaçlardı. Kızımın tedavisinde kullanıyorduk.” cevabını verdi.

 

Savcı: Neden tutuklandığınızda üzerinizde, size ait olan 8 telefon kartı vardı?

 

Fuentes: Saplantılı gazeteciler takip ettiği için.

 

Savcı: Tutuklandığınızda üzerinizde neden tur haritası vardı?

 

Fuentes: Hatırlamıyorum.

 

Savcı: Liberty takımı müşteriniz miydi?

 

Fuentes: “Liberty takımı’ hiçbir zaman takım doktoru olmadım” cevabını verdi. Once/Liberty, Alberto Contador’un 2004-2006 yıllarında yarıştığı takımdı ve Contador’un 5 Şubat’ta tanık olarak duruşmaya davet edilmesi bekleniyordu.

 

Savcı: Ve bulunan nordytropil, neden vardı?

 

Fuentes: Nordytropili babam için kullanıyorduk. Ancak babam 3 ay sonra hayatını kaybetti.

 

Savcı: Ya Sangria?

 

Fuentes: Herkes Sangria’nın bir içecek olduğunu biliyor. Ve bu içecek sporcularda daha fazla kan olmasını sağlamaz.

 

Spor dalları ile ilgili sorular sorulduğunda, çalıştığı ve hiç çalışmadığı takımları ve spor branşlarını söyledi. Çalışmadıkları için ise, ben onlarla çalışmadım ama yardım istediklerinde yardımcı oluyordum dedi. Savcı; takım direktörleri biliyor muydu? sorusunu yönelttiğinde “Hayır bilmiyorlardı” cevabı salonda gülme seslerinin artmasına sebep oldu. Biliyordularsa sadece teşekkür ederim onlara dedi. Türkiye saati ile öğleden sonra 5’te bitmesi beklenen duruşma 10 dakika rötarlı bitti ve Çarşamba günü saat 10’da yeni duruşma bilgisi verildi.

 

Bugün Savcı ve Hakim Madrid’de kalbi atan dünya basınına istediği malzemeleri verecek sorularda bastırmadı. Esas merak edilenle basitti. Kan torbaları üzerinde bulunan kodlamalarda adı geçen sporcular kimlerdi?

 

Bu soru Madrid duruşma salonunda yetkili makamlarca çok üzerinde durulmayan, ancak UCI, WADA ve geri kalan herkesin cevabını beklediği soruydu. Mahkeme yetkilileri bu sorunda baskı kurmayınca davanın sonuna doğru, son 20 dakika soru sorma vakitleri kalan UCI ve WADA avukatları için yeterli zaman kalmamıştı. Avukatların söz alması öncesi yorulduğunu beyan edip oturarak cevap verme izni alan Dr.Fuente, WADA ve UCI avukatlarının sayfa sayfa sorularını oturarak karşıladı. Sadece, kan transferinin doktor kontrolünde yapıldığının farkındasınız değil mi? diyen Fuente, Kan torbaları üzerindeki kodların açılımı neydi, isimler nelerdir sorularına cevap vermeme hakkını kullanıp sessiz kaldı.

 

Puerto Operasyonunda ele geçirilen 200’den fazla kan torbasının üzerindeki kodların kimlere ait kanlar olduğu herkesin merak konusu. Ancak davanın yapıldığı Madrid için de cevabı tehlikeli sorular. Çünkü Dr.Fuentes, konuşurması halinde İspanya’nın 2006 kupasının giderceğini belirtmiş, ülkenin futbol kupasını kaybetmesi ile yaşanacak itibar kaybının büyüklüğü tartışılmıştı. Hali hazırda, davanın konusu da kan torbaları üzerindeki kodların dedektifliğini yapmayı gerektirmiyor. Hakimin Dr Fuente’nin bilgisayarını delil olarak geçersiz bulması ile başlayan davada gidişat da belliydi. Davanın konusu, sporcuların sağlığını tehlikeye atacak tedavi yöntemi. Yanlışlık olmasın!

 

Yarın saat 10’da duruşma 3.gününü açacak. UCI, WADA avukatları bastıracak Fuentes susacak. neden konuşsun ki. Davanın konusu gereği kan torbalarınıın kime ait olduğu önemli değil. O sporcular eğer çıkar da evet benim sağlığımı tehdit etti demediği sürece, mahkeme sporcu sağlığına odaklanmaya devam edecek. Odaklanılan davadan beklenen isimler çıkmayacak. Biraz göstermelik bir soruşturma gibi görünüyor. Kimsenin sağlık durumunu riske atmadığını ispatlarsa doktorluğa devam edebilir mi? İspanya’daki bu soruşturmanın konusu sorgulanmalı. Destansı bir Doping Sanatında, doping o yıllarda İspanya’da kanunen yasaklanmamış olması sebebiyle, soruşturma konusu ancak sağlığa etkisi olarak bulunabilmiş. Doping’in yanında, sus payı için dünya’ya ve basına, teselli soruşturması konusu gibi görünüyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın