Danilo Di Luca, EPO’dan Doping Pozitif ile Giro Dışı

24/05/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

2007 Giro d’italia galibi Danilo di Luca’nun Giro öncesi, 29 Nisan Pazartesi günü alınan örneğinde EPO tespit edildi. Organizatörler bugün sonucu açıklayarak Di Luca’yı Giro dışına aldı. 2007 yılındaki zaferinden sonra Di Luca 4 yıllık doping soruşturmasında Dr. Carlo Santuccione’ye sık sık kontrole gittiği için 3 aylık uzaklaştırma almıştı. 2009 yılında CERA doping pozitif ile CONI tarafından, işbirliği gerekçesiyle 9 ay 15 güne düşürülen iki yıllık uzaklaştırma sonrası üçüncü kez dopinge adı karışan Di Luca, B örneğinde de doping pozitif sonucu çıkarsa ömür boyu uzaklaştırma cezası alabilir.

 

Di Luca, yarışlara dönüşünü 2011’de Katusha ile yapmıştı. Daha sonra Aqua&Sapone ile anlaşan 37 yaşındaki İtalyan’ın artık üçüncü kez doping pozitif vermemesi bekleniyordu. Aqua&Sapone dönemini dopinge yakalanmadan geçiren sporcunun düzeldiği düşünülerek 2012 sezon sonunda Vini Farnese ile anlaşmasına takım tarafından olumlu bakılmıştı. Ancak eski şampiyon hatasını bir kez daha tekrarladı ve Vini Fantini sözleşmesinden birkaç gün önce yapılan sürpriz testin sonucu EPO belirlendi. Di Luca, doping pozitif sonucuna en büyük tepkiyi takımından aldı. Takımın Direktörü Luca Scinto tepkisini ağır sözlerle dile getirdi. Scinto; “Di Luca bir aptal. Ona asla ihtiyacım olmadı. Di Luca hasta. Yardıma ihtiyacı var. Ona ikinci bir şans vermiştik.” dedi.

 

 

Di Luca, bu yıl Giro’da 7.etabın üçüncülüğünü almıştı. 9.Etapta yedincilik, 11.etapta altıncı, Perşembe günkü tırmanış zamana karşı 18.etapta ise 10. olmuştu. Vincenzo Nibali’nin taşıdığı Pembe Mayo, genel sıralama listesinde Danilo Di Luca, Vincenzo Nibali’nin 33 dakika 33 saniye gerisinde,
genel sıralamada ise 26.sıradaydı.

 

Di Luca ile büyük turlarda doping skandalı ikilenmiş oldu. İlk olarak Heptaminol tespit edilen Fransız sporcu Sylvain Georges Giro’dan uzaklaştırılmıştı. AG2R La Mondiale takımı sporcusu Sylvain Georges bilinçsiz kullanılan ilaçtan aldığını savunmuştu. Di Luca’nın EPO pozitif sonucunun ise savunmasını nasıl yapacağı büyük merak konusu. Doping konusunda artık ismi nimlenen İtalyan’ın ömüz boyu ban cezası alması bekleniyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın