Cancellara’nın Mekanik Doping Hikayesi

31/03/2011  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 


 

Fabian Cancellara, iddialara göre yarışında daha hızlı gitmek için bir kez daha olağanüstü teknoloji kullanıyor. Bu sefer motor yok. Hatırlarsanız geçtiğimiz yaz Cancellara, Tour of Flanders ve Paris-Roubaix yarışlarında bisikletine motor taktığı iddiasıyla turdan atılmıştı.

Cancellara’nın motor uygulandığı iddia edilen bisikleti :

 


 

Bu sefer Saxo-Bank’taki görev süresince İtalyan mekanik Giovanni Cecchini tarafından oluşturulup Gold-Race diye adlandırılan gelişmiş yatak teknolojisini kullandığı söylenmiş.

Leopard-Trek’in yöneticisi Brian Nygaard, Cancellara’nın yeni takımında bu sistemi kullandığını inkar etmişti, gerçi bir önceki yıl bunu kullanmış olabileceğini onayladı.

Belçika’nın günlük gazetelerinden biri, “Gold Race” yataklarının sürtünmede önemli bir azalma sağlayarak her bir kilometrede 2,5 saniye zaman kazandırdığı haberini yayınladı. Haber, Cancellara’nın bisikletinin haznelerinde (tekerlek göbeği), orta göbeğinde ve arka vites makarasının yatağında bu özel rulman sistemini kullandığını iddia etti.

Bahsi geçen Gold Race orta göbeği görüyorsunuz (Aşağıda).

İnternetteki  bir videoda, sadece seri bir itişle bir aynakolun çaba harcamadan döndüğü gösteriliyor. Bu özel orta göbekle, piyasadaki hiçbir orta göbeğin boy ölçüşemeyeceği ortada.

Campagnolo uyumlu rulman :

Cecchini’nin kendi web sitesi, orta göbekte çelik ve seramik karışımı rulmanlar kullanıldığını, yarış geometrisinin geliştirildiğini ve neredeyse sıfır sürtünme üreten gelişmiş sızdırmazlar içerdiğini açıkladı.

Aynı zamanda Cancellara’nın bisikletinin rulmanları için yağlamanın iklim koşullarına göre optimize edilmek zorunda olduğunu öğrendik. Bu da kuvvetle muhtemel çok hafif oldukları ve düzenli bakım gerektirdikleri anlamına geliyor.

Bu durumda açıkça belli ki rulman sistemi çok iyi, en azından hiçbir yük uygulanmadığında. Bu da videosunda görülebiliyor ve zaten yüksek kaliteli seramik bir rulman set, çekiş sisteminin veriminde yüzde 10’luk bir artış sağlayabiliyor.

 

ANCAK,

Her bir kilometrede 2,5 saniye kazanç veya bu rulmanların, Cancellara’nın gizli silahı olabileceği kesinlikle abartılmış iddialar.


Muhtemelen şu kısa ve öz yorum açıklamaya yetecektir: Rulman sürtünmesi tamamen kaldırıldığında bile kilometre başına 2,5 saniye kazanç sağlayamazdı.


Cancellara’nın Tirreno-Adricatico zamana karşı zaferini düşünün. 53 km’nin biraz üzerinde bir hızla kazanmıştı. Bu hızda her bir kilometreyi 1 dakika 8 saniyede kat ediyordu. Kilometrede 2,5 saniye % 3,7 kazanç anlamına geliyor.


Yüksek hızlar, aerodinamik sürtünmeyle kıyaslandığında rulman sürtünmesini daha da azaltıyor (ve rahatlıkla söylenebilir ki 53 km/s yüksek hız kategorisine girer).


Aslında bisikletin kendine dair (rüzgar veya dönüş direnci değil) en büyük sürtünme kaybı, yarış hızlarındaki toplam sürtünmeye küçücük de olsa bir yüzde oranı ekleyen zincirden gelir.

 


Bunların hepsi, çekiş sistemi etkinliğinin ve rulman sürtünmesinin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Her bir küçük detay sonucu değiştirir ve küçük yüzdeler bir araya gelerek kayda değer ve verimli bir makine oluşturabilir.

 

Fakat daha hızlı rulman seti kullanan Cancellara’nın gizli silahının olduğunu iddia etmek, elektrikli bir motor kullandığını iddia etmek kadar mantıklı (mı?). Bu kesinlikle mantıksız.

Belki de sadece bu adam daha hızlıdır, olamaz mı?

 


 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın