Uykuyu Kolaylaştırıcı 4 Vitamin

05/08/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

Bazen o kadar ağır antrenmanlar yaparız ki yattığımız yeri beğenmeyi bırakın, uykuya dalamayız bile. Bazen de aklımıza takılan sorular, gün içi çevremizden aldığımız olumsuz enerji ve stres, uyku sorunları yaşamamıza sebep olarak ertesi günümüzü çekilmez kılabilir. İşte bu yazımız da uyku sorunlarına beslenme odaklı çözümümüzü içeriyor.

 

Uykusuzluk, haftanın en az 3 gününde derin uykuya dalma veya uykuyu sürdürme zorluğuyla kendini belli eden bir durumdur. Bu durum, gün boyu sürecek bitkinlik, hassaslık ve zayıf idrak etme fonksiyonuna sebep olur. Vitaminler, uykusuzluğu tedavi edemezlerse de belli başlı vitaminler uykuyu geliştirerek uykusuzluk durumunun belirtilerini azaltabilirler. Uyku problemlerine odaklı vitamin alımınızı artırmadan evvel yine de doktorunuzla konuşun.

 

Niasin ( B 3 )

 

B3 Vitamini olarak da bilinen Niasin, hidroklorik asit üretimini artırır ve sindirimi kolaylaştırır. Bu özellikleriyle de sindirim sorunlarına dayalı uyku bozukluklarını azaltabilir. Ayrıca iç sıkıntısı ve stresi azaltmak için serotonin (mutluluk hormonu) seviyelerini artırır. Niasin, vücudunuzun yağları daha iyi metabolize etmesini sağlayarak sağlıklı beyin ve sinir sistemi hücreleri üretimini destekler ve beyninize giden kan deveranını geliştirir.

 

Havuç, brokoli, süt ve ürünleri, fındık, patates, karahindiba yeşili ve tam buğday ürünleri bol miktarda niasin içerir.

 

C VİTAMİNİ

 

C Vitamini, öncelikli olarak bağışıklık sistemi geliştirici olarak bilinir. Aynı zamanda verimli bir uykuyu da destekleyebilir. Bu vitamin, merkezi sinir sistemini rahatlatarak, stresi, iç daralmasını kendinizden uzaklaştırır ve deliksiz uykuyu destekler. C vitamini ayrıca antioksidan özelliğiyle beyin hücrelerine zarar veren serbest radikallerin oksijenlenmesini engelleyerek uyku bölünmelerini engelleyebilir. Doğal C vitamininden yana zengin olan kaynaklar arasında brokoli, mango, papaya, greyfurt, portakal, limon ve ıspanak sayılabilir.

 

 

Pantotenik Asit ( B 5 )

 

B5 Vitamini olarak da bilinen Pantotenik Asit, güçlü bir anti stres vitaminidir. Merkezi sinir sisteminizi rahatlatır. Pantotenik asit aynı zamanda, duygusal durumunuzu düzenleyen, iç sıkıntıyla savaşan ve deliksiz uykuya olanak sağlayan nörotransmiter (sinir iletimi yapan) kimyasallar olan serotonin ve melatonin üretimini de artırır. Mantar, yumurta, mercimek, somon balığı, avokado ve ruşeymli ekmek tüketerek pantotenik asit alımınızı artırabilirsiniz.

 

 

Kobalamin ( B 12 )

 

Kobalamin ya da diğer adıyla B12 vitamini, sağlıklı bir sinir sistemi ve beyin fonksiyonları için protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasını geliştirir. Bu vitamin ayrıca, serbest radikaller ve toksinler (zehirler) tarafından hasara uğratılan sinir uçlarını korumak ve kaplamak için vücudun kullandığı yağlı bir yapı olan miyelin üretimi için gereklidir. Eğer ki stres sizi uykuya dalmanızdan veya uykunuza devam etmenizden alıkoyuyorsa, bu vitamin uyku düzensizliklerini azaltabilir. Kobalamin, tuzlu su balıklarında, peynirde, sığır etinde, yumurtada, sütte, kümes hayvanlarının etinde ve deniz lahanasında bulunur.

 


Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın