Sporcular için; Organik Beslenmenin Yararları ve Avantajları

16/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

Beslenme hakkındaki kararlarınız, bisiklet üzerinde acı çekmekle havada süzülmek arasında fark yaratan bir sonuç doğurabilir. Sürüşlerinizi tam tahıllar, iyi yağ ve proteinle desteklemek yeterince kolayken bazen bu besinlerin organik olmalarını sağlamanın bedelini karşılamak zordur.

 

Stanford Üniversitesi’nin yayınladığı bir rapor, organik ürünlerin, konvansiyonel olanlardan daha besleyici olmadığını geçen yıl bildirdiğinde, mesele netleşti diyor olabilirsiniz. O kadar çabuk değil. Baltimore’lu lisanslı diyetisyen Monica Reinagel, sağlığa ve çevreye dair bir sürü faydalarıyla bisikletçiler için organik beslenmenin daha akıllıca bir seçim olduğunu söylüyor. Birkaçına göz atalım;

 

 Daha Az (Pestiside) Böcek İlacına Maruz Kalma

Stanford çalışması aynı zamanda organik ürünlerin % 30 daha az böcek zehiri içerdiğini rapor etmiştir. Besinlere sıkıldıktan sonra bu kimyasallar besinlere yapışıyor ve bitkiler bu şekilde raflarda yerini alıyor. Bilim adamları, yetişkinlerde sürekli böcek zehirine maruz kalmanın getireceği uzun vadeli sağlık sorunlarını halen bilmiyorlar.

 

Fakat bilim adamları, çocuklardaki yüksek böcek zehiri/tarım ilacı seviyelerinin hiperaktivite gibi bir sağlık sorunu ihtimalini ikiye katladığını ve buna maruz kalan hamile kadınların çocuklarında okula başladığı yıllarda zeka geriliğiyle sonuçlandığını iyi biliyorlar. Araştırma aynı zamanda sürekli bu tarım ilaçlarına maruz kalan çiftçilerde Ulusal Kanser Kurumu raporlarına göre yüksek oranda kronik bronşit ve akciğer, prostat, mide ve beyin gibi belirli türde kanserlerin olduğunu göstermiştir.Antibiyotiklere Direnç Gösteren Bakteri Enfeksiyonu için Düşük Risk

 

Çiftlik hayvanlarına şişmanlamaları için ve hastalıklarını önlemek için antibiyotik verilir. Bu çalışma, antibiyotiklere direnç gösteren bakterilerde artışı tetiklemiştir. Stanford’daki inceleme, organik olmayan yöntemler kullanılarak yetiştirilen çiftlik hayvanlarında, antibiyotiklere dirençli bakteri taşıma ihtimalinin % 33 daha fazla olduğunu bulmuştur.

 

 

Daha Güvenli İçme Suyu

 

Böcek zehirlerindeki (masum ismiyle tarım ilaçlarındaki) ve gübrelerdeki kimyasallar, içtiğiniz suya karışabiliyor. 2011’de yapılmış bir çalışma konvansiyonel çiftliklerden akan suyun, kimyasal tarım ilaçları kullanmayan organik çiftliklerden akan suya kıyasla içme suyundaki nitrat yoğunluğu konusunda sıklıkla yasal sınırı aştığı bilgisine ulaşmıştır. Aşırı nitrata maruz kalmak, solunum sorunlarını, tiroid problemlerini ve kanseri tetikler. Bunların hepsi de hem genel yaşamınızı, hem de sportif yaşamınızı olumsuz etkileyecektir.

 

Bu yüzden daha fazla organik beslenmeye çalışmalıyız, daha çok köy pazarlarından alışveriş edip, bozulmamış, dejenere olmamış tarım çalışanlarını ve doğayı desteklemeliyiz.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın