Sporcu Salatası

21/03/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

İster bir bisikletçi, yüzücü, atlet veya ister bir triatlet olun beslenme, önemsemeniz gereken bir konudur. Yanlış beslendiğiniz taktirde antrenmanlarınız da boşa gider, vücudunuza da zarar vermeye devam etmiş olursunuz.

Bu yazımda yayınlayacağım kendi hazırladığım bir sporcu salatasını siz Cyclingtr okuyucularıyla paylaşırken, internette karşılaştığınız tariflerin içinde geçen gıdaları bulma sıkıntısı yaşamayacağınız için daha da sevineceksiniz.

Türk halkı olarak herşeyi helva kıvamına getirip hiçbir besin değeri kalmayana kadar pişirerek tüketmeye alışkın olduğumuzdan, bu tarifi okurken garipseyebilir, hatta yiyemeyeceğinizi bile düşünebilirsiniz, fakat tadını beğeneceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca birçok ihtiyacınızı da karşılayacağını bildiğinizden ayrı bir bilinçlilikle tüketebilirsiniz. Şüphesiz, spor yapmadığınız dönemde de sağlıklı bir öğün adına bu salatayı tüketebilirsiniz.


SPORCU SALATASI

Malzemeler

1 bardak yıkanmış, kurulanmış, büyük parçalara ayrılmış yeşil yapraklı
kıvırcık salata (ya da seçeceğiniz başka bir tür kıvırcık salata)

Yarım bardak süzülmüş ve çalkalanmış konserve nohut (haşlanmayacak)
(dilerseniz 24-48 saat arası süre boyunca suda bekletip pişirme süresini asgariye
indirebilirsiniz)

Yarım bardak yıkanmış, kurulanmış ve iri doğranmış tomurcuk mantar

Yarım bardak yıkanmış, kurulanmış ve doğranmış kereviz

4 çay kaşığı sızma zeytinyağı ve sirke

90 gram şeritler halinde doğranmış meze stili hindi veya tavuk göğsü

İsteğe bağlı 45 gram şeritler halinde doğranmış meze stili jambon

30 gram dilimlenmiş az yağlı beyaz peynir

Hazırlanışı

Nohut eğer konserve ise bu karışımdaki hiçbirşeyi haşlamayın. Salatalık malzemeyi nohut, mantar ve kerevizle karıştırın. Yağ ve sirkeyi dökün, etleri ve peyniri ekleyin.

 

Sporcu salatamız peyniri de ekledikten sonra hazır olacak

 

FAYDALARI

 

Kereviz : Detoks özelliği de olan, potasyum, sodyum ve K vitamini içeren, içindeki 3-n-butylphthalide maddesi sayesinde yüksek kan basıncını düşüren, vücuttaki fazla suyu atan, antrenmanlarınızda yıpranmış kaslarınızı tamir etmeye yarayan değerli bir sebze)

 

 

Nohut : Yüksek kaliteli protein içermesinin yanısıra manganez, folik asit, demir, bakır ve molibden minerallerine de sahiptir. Düzenli tüketildiğinde kötü kolesterolü ve toplam kolesterol seviyesini düşürür. Antioksidan gibi hareket eden Saponin isminde bir fitokimyasal içerir ki göğüs kanseri riskini azaltıp, kemik erimesine karşı koruma sağlar. Menapoz sonrası görülen sıcak basmalarını önler. Demir içeriğiyle gücünüzü artırır. Yüksek lif oranıyla kilo vermede etkili olur.

 

 

Mantar : Hormon üretimini sağlayan ve sinir sistemini destekleyen ve Pantotenik asit içerir. Sağlıklı alyuvar sağlayan Riboflavin, sağlıklı cilt sağlayan, aynı zamanda sindirim ve sinir sistemlerinin düzgün çalışmasını destekleyen Niasin içerir. Selenyum (yaşlanmayı önler, kalp hastalığı ve kanserin sebep olacağı hücreleri zarar görmekten korur), Ergothioneine (hücreleri koruyan antioksidan), Bakır (alyuvar üretimini yapar, kemikleri ve sinirleri sağlıklı kılar), Potasyum (kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur), Beta Glukanlara (bağışıklığı uyarıcı etkileriyle alerjilere direnç sağlar) sahiptir.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın