Sağlıklı Beslenmek İçin 7 Yol

25/06/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

Bir triatlon yarışının bitiş çizgisini geçmek harika bir duygudur ancak beslenme de insanın yaşamdan aldığı büyük hazlardan birisidir. Bu yüzden birisi “sağlıklı beslenmek” sözlerini kullandığında, düşmanınıza bile dilemeyeceğiniz tatsız tuzsuz, sıkıcı bir tabağın aklınıza gelmesi doğaldır. Fakat sağlıklı beslenmenin amacı, kendinize işkence etmek değildir. Tat ve aromayı devredışı bırakmıyoruz. Eskilerde kalmış, doğru bilinen yanlış alışkanlıkları yeni ve doğru olanlarla değiştiriyoruz. Diyetinizde gelişme kaydetmek sadece ne yediğini bilmek değil, aynı zamanda çoğu motivasyonla da ilgilidir.

 

Bazen iradeniz tek başına yeterli olamaz, o zaman gelin, sağlıklı beslenmeye başlayıp bunu yaşam boyu sürdürebilmek için bazı önerilere bakalım;

 

UFAKTAN BAŞLAYIN

 

Her hafta birkaç yeni besinle tanışın ve birkaç sağlıksız olana da bu arada veda edin. Hedefinize ulaşana kadar bu işleme devam edin. Her öğünde çikolata vb. yiyen biriyseniz, bir daha asla işlenmiş şekere dokunmayacağım diye bir amaç edinmeyin, aksi taktirde başarısız olursunuz. Zaman içinde küçük değişiklikler yaparak ilerleyin.

 

 

HEDEFLER KOYUN

 

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirirken, belirlenmiş hedefiniz varsa çok daha verimli sonuç alırsınız, o zaman oturun ve bu hedeflerinizi bir kağıda yazın. Belli bir miktarda kilo mu vermek istiyorsunuz?  Kan basıncı veya kolesterolünüzü mü düşürmeye çalışıyorsunuz? Beslenmenizden çıkarmak ya da eklemek istediğiniz belli besinler mi var? Hedeflerinizi verimli hale getirmek için, spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir ve zaman sınırlı olmalarına dikkat edin (S.M.A.R.T. prensibi)

 

DESTEK ALIN

 

Bir ekip veya grup içerisindeyseniz, diyetinizi değiştirmeniz daha kolay olabilir demeyi isterdim ancak bu kural maalesef sağlıklı yaşamcıların sayıca daha fazla olduğu diğer ülkeler için geçerlidir. Bu yüzden kolay vezgeçen biriyseniz, yoğun bir tempoda çalışıyorsanız, henüz her konuya hakim değilseniz, etrafınızdaki her kafadan başka yönde bir bilgi aktarımı oluyor ve kafanız karışıyorsa benim gibi bir kişisel antrenörden destek alabilirsiniz. Beraber yaşadığınız aile bireyleriniz, buzdolabını abur cuburla dolduruyorsa, kuvvetle muhtemel başarıya ulaşamazsınız. Onları da sizin yönünüzde etkilemeye çalışın, hedefler koymalarınız sağlayın. Kişisel antrenörünüze ailecek başvurarak hem toplu indirim sağlayın, hem de aile bireylerinin hepsinin bu keyifli ve sağlıklı yolda tatlı bir rekabet içinde geliştiğine şahit olun. Uzun vadede sabreden herkes kazanacaktır. Komşunuza ya da iş arkadaşınıza sormak yerine, konu hakkında kendini yetiştirmiş ve hergün bilgilerine yenilerini ekleyen kişisel antrenörünüze danışın ve kusursuza doğru yaklaşın.

 

ARADA KARIŞTIRIN

 

Sıkı diyetinizin canınızı sıkmasına izin vermeyin. Daha sağlıklı besinlerin güzel tarafı, onları hazırlamanın bir sürü yolu olmasından geçer. Bir paket cipsi tüketmenin birçok farklı yolu yoktur fakat yeni bir tür balık deniyorsanız, bunu hazırlamanın ve diğer besinlerle çeşnilendirmenin bir sürü farklı seçeneği vardır. Yaratıcı olun veya en azından iyi bir yemek kitabı edinin.

 

 

 

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

 

Sağlıklı beslenmeye devam etmenizi destekleyecek bir yol da, bu yönde olan gayretinizi ödüllendirmektir. Bir hafta boyunca sağlıklı beslenmeyi başardıysanız, hafta sonunda bir gün kendinizi şımartacak şekilde beslenebilirsiniz.

 

KENDİNİZE MERHAMET EDİN

 

Diyet ve hedefinizden saptığınızda kendinizi aşağılamayın, kendinize zarar vermeyin. Dışarıda yenilen bir akşam yemeğindeki kızartmayı veya ofisteki bir pastayı yediğinizde bunun normal rutininizden ufak bir sapma olduğunu algılayıp tekrar normal diyetinize geri dönün. Bu tip sapmaların alışkanlık haline gelmesine izin vermeyin ama aynı zamanda da kendinizi aşırı sıkmayın. Bu aşamalar stresli değil eğlenceli olmalıdır.

 

ESNEK OLUN

 

Bu, bütün tüyolar içinde en önemlisidir. Esneklik, uzun ömür için elzemdir, anahtardır. Eğer canınız tatlı birşeyi çok çekiyorsa, Dondurma ya da çikolataya atlamayın. Bunun yerine bir meyve alın veya smoothie hazırlayın. Buradaki amacınız, tatlıya olan açlığınızı bastırıp yoketmek değil, bu açlığı daha sağlıklı, besleyici ve doğal olan birşey ile değiştirmek olmalıdır.

 

www.fatihbuzgan.com

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın