Ramazan Bayramında Alınan Fazla Kilolardan Üç Günde Nasıl Kurtuluruz

20/08/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

Bayram bitti ve Ramazan Bayramı’ nda yediğiniz tatlılardan ötürü alınan birkaç kilo yüzünden suçluluk duyuyor olmalısınız. Eminim “Acilen bir diyete başlamak gerekiyor!” düşüncesi herkesin zihninde dolaşıyordur. Etrafınızda bir sürü tavsiyede bulunanlar, internette ve medyada dolaşan diyetler biraz kafanızı karıştırmış olabilir. Hal böyle olunca insan neyi uygulayacağını ve neye inanacağını şaşırıyor. Bu yüzden de bu yazı tam size göre. Çünkü buradaki tavsiye edilen diyet denenmiş ve oldukça etkili bir diyet. Zaten, tecrübe etmediğim ve pozitif etki görmediğim bir şeyi de tavsiye etmezdim.

 

Aslında bir hafta beş-on kilo vereceğinizi vaat eden mucizevi diyetlere pek inanmam. Çünkü bu türden diyetler, genellikle mantık ötesi beslenme tavsiyeleri ve de oldukça uygulaması zor ve görünümleri ile de pek inandırıcı bir tablo çizmezler. Üstelik çok katı uygulamaları ile beslenme konusunda pek fazla bilgisi olmayanlar için sağlık açından oldukça tehlikeli bile olabilirler.

 

Özellikle yaz mevsimi yaklaşırken, çeşitli dergi ve gazetelerde çıkan mucizevi diyetler, adeta size bir sihirli değnek vaat ederek fazla kilolarınızdan kısa sürede kurtulacağınıza inandırmaya çalışır. Genellikle bu tür diyet reçetelerini pek de gerçekçi bulmadığımı söylemeliyim. Her şeyden önce bir haftada gibi bir sürede, birkaç aydan daha fazla zamanda verilmesi gereken kiloyu vermek, çok sağlıklı bir yöntem değildir. Bu türden katı diyetler genellikle ilk günlerde, vücudunuzdaki ödemin atılmasına yardımcı olmakla birlikte ardından biraz yağ ve sonrasında kas kaybına yol açtığı bilinmektedir ki, kas kaybı ise en istemediğimiz durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Ton salatası diyeti ile size mucize bir şekilde kilo verdirmeyi vaat etmiyorum. Çünkü bu yazı başlığı, benzerleri ile aynı algıyı uyandırsa da aslında aynı türden bir diyet değil. Daha doğrusu bu bir diyet formülü ya da bir diyet tipi olmadığını söylemeliyim. Sadece akşam öğününde yapılan üç günlük bir değişikliği tavsiye ediyorum. Ton diyeti ile günlük hayattaki beslenme şeklinizi değiştirmiyorsunuz, yalnızca akşam öğününden karbonhidratı kaldırıyorsunuz. Kısacası; “günlük beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmiyorsunuz!”un anlamı, gün içinde abur cubur yemeye devam ediyorsunuz değil elbet.”…

 

Unutmayın insan metabolizması en son aldığı kiloları, ilk önce verir. Kısaca “Last in, first out” kuralı. Bu yüzden tatil dönüşü yapacağınız üç akşamlık kısa bir diyet, geçtiğimiz gümlerde almış olduğunuz fazla kilolardan kurtulmanızı sağlayacak.

 

 

Nasıl Bir Değişiklik Yapıyoruz?

 

Yukarıda söylediğim gibi bahsi geçen Ton balıklı akşam öğünü bir diyet ya da beslenme tipi değil. Dolayısıyla sabah, akşam ve ara öğünlerinizde değişiklik yapmıyorsunuz. Sadece akşam öğününüzdeki yemek alışkanlığınızı, üç akşamlığına değiştiriyorsunuz. Kısacası sabahları her zaman ne şekilde kahvaltı yapıyorsanız aynı şekilde beslenmeye devam ediyorsunuz. Özellikle protein emiliminin en yüksek düzeyde olduğu sabah saatlerinde kaliteli bir kahvaltı güne iyi başlamak için şart. Örnek olarak iki yumurta( haşlanmış olursa daha iyi olur), biraz peynir, az reçel, bir bardak süt ve yarım simit şeklinde. Ardından gelen öğlen yemeğinde ise protein, sebze ve aşırıya kaçmamak kaydı ile karbonhidrat içeren bir öğün. Köfte, salata, yoğurt ve yarım porsiyon bulgur şeklinde olabilir. Öğleden sonra 15-16 sularında mide kazıntısına karşın iki şeftali (dört adet kayısı) üstüne su. Üç gece boyunca akşam öğününüzü oluşturacak olan “Ton Diyeti” ise sadece orta boy bir ton balığı, bir domates ve orta boy bir marul bir kase yoğurttan oluşacak.

 

 

 

Ton Salatası Diyeti Tarifi

 

Akşam yemeğinizi hazırlamaya başlarken, ton balığının yağını süzerek işe başlayın. Yağ içermeyen diyet ton balığı da olabilir. Ardından iyice yıkanmış marul yapraklarını bıçak kullanmadan elimizle parçalayın. (Faydalı minerallerin metalle etkileşime girmesini önlemek için bıçak kullanmıyorum) Elinizle dilimlenmiş marul salatasını lezzetlendirmek ve faydalı yağlardan istifade etmek için yoğurt, zeytinyağı ve limondan oluşan basit bir sos yapın. Bir kaşık yoğurt, göz kararı zeytinyağı, limon ve az tuz. Marul yapraklarını yapmış olduğunuz sos ile iyice karıştırın. Geniş bir kasede marul salatası ile ton balığını iyice karıştırın. Çırpılmış bir kase yoğurt ile ton balıklı marul salatanız servise hazır. Kesinlikle karbonhidrat içermeyen bu hafif ama doyurucu akşam öğününü artık afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Yediklerimizin Analizi

 

Birçoklarınız zihninde karbonhidrat olmayan bu öğünün doyurucu olup olmayacağı yönünde soru işaretleri oluşabilir. Bildiğiniz gibi proteinin sindirimi ortalama dört beş saat kadar sürmekte. Marul ise yeşil yapraklı sınıfında oldukça faydalı bir lifli besin. Sindirim sistemimizin iyi bir şekilde çalışabilmesi için lifli besin şart. Zeytinyağı ise insan insan sağlığı için en faydalı doymamış yağların başında geliyor. Limon yağları parçalama özelliğine sahip olan C vitaminine sahip. Domates de bünyesinde ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri barındırıyor. Yoğurta gelince çocuklarda günlük kalsiyum ihtiyacı 800mg iken, yetişkinlerde bu 1200mg kadar çıkıyor. Dolayısıyla öğünümüzün vazgeçilmez parçalarından biri de yoğurt. Oldukça doyurucu olan bu karbonhidratsız akşam yemeği, sizi yatana kadar tok tutmaya yetecektir. Yemek sonrası az şekerli birkaç bardak açık çay içmenizde pek bir sakıncası yok. Üç gün boyunca akşamları yiyeceğiniz karbonhidratsız öğünler sayesinde kilo vermenizi garanti ediyorum. Yalnız üç günden fazla sürdürmenizi pek tavsiye etmem. Çünkü karbonhidratlar bizim enerji ve B vitamini kaynaklarımızdır. Uzun süreli katı bir karbonhidrat diyeti sizi halsiz ve zayıf bırakabilir. Afiyet olsun.

 

NOT: Unutmayın üç kaşık pilav, üç kaşık şekere eşit. O yüzden karbonhidrat kaynağı olarak pirinç pilavı yerine çok daha değerli bir besin olan bulgur pilavını tercih etmekten fayda var.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın