Protein Takviyesi

16/05/2008  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

                            
Atletlerin sahip olduğu yaygın en yanlış düşüncelerden   birisi beslenmelerinde çok miktarda proteine gereksinimleri oldukları fikridir. Bu düşünce bana Rocky nin koşuya çıkmadan önce bir düzine yumurtayı miksere koyduğu sahneyi anımsatıyor. Esasında yeterli derecede karbonhidrat alınımı ve özellikle doğru karbonhidratların seçilmesi biz bisikletçi ve triathletlerin pekçoğu için göz önüne alınması gereken bir husutur.
 
Hormonların, enzimlerin, nörotransmiterlerin ve bağışık sistemindeki diğer parçaların oluşumunun yanısıra kasların gelişimi onarımı ve devamlılığı için protein gereklidir. Aynı zamanda kandaki hemoglibinin üretimi için de gereklidir. En iyi atletler kalorilerinin % 15-20 sini proteinden almayı amaçlamalıdırlar. Amerika’da ki atletlerin pek çoğu bu olasılıktan uzaktır. Özellikle daha çok dışarıda yemek yediğimizi gözönüne alırsak. Et, balık, soya peyniri ( Doğu ve Güneydoğu Asya’da soya fasülyesinden yapılır ) ve pek çok fasülyede yüksek miktarda; süt ve süt ürünleri ile fındıkta daha düşük müktarda protein bulunur. Protein içeren bitkilerin  protein kaynağı  olarak tüketimin kesinlikle protein temini için yeterli olmakla birlikte,  protein içeren hayvansal gıdalar ise aynı zamanda  demir ve çinko için en uygun besin kaynaklarıdır.  Bu durumda  vejeteryan atletler bu mineralleri elde edebilecek alternatif kaynaklar bulmalıdırlar.
 
 Proteinleri daha uzun ve çok daha yoğun antrenman dönemlerinde yakıt kaynağı gibi kullandığımız için, bazı proteinler iyileşme(eski hale gelme) sürecinde faydalı olabilimektedir. Ancak yinede protein içeren içeceklerin  antrenman sonrasında  iyileşme için alınımına gerek olup olmadığı kesin değildir. En önemli şey   antrenmanın bitirilmesinden sonra  30 dakika içerisinde  05 ila 07 gram/kg karbonhidratın alınımı hedeflemektir. Bu 130 lb bir bayan için 65-90 gr olarak , 160 lb bir erkek için 80-112 gr olarak ortaya çıkar. Eğer antreman   iyileştirici enerji içeceğinizdeki kalorilerin %25  inden fazlasını protein içeriyorsa Ekstra proteinin gerekli olup olmadığı mühim değildir. Ençok satılan Hammer Perpetuem ve Enduroxgibi enerji içecekleri 3-4:1 CHO: protein  oranına sahiptir. Eğer bir yarış için evinizden uzaktaysanız veya blenderinizi kullanma imkanına sahip olmadığınız biryerde iseniz bu karışımlar önemlidir. Buna karşın benim tavsiyem mümkün olduğunca (suni olmayan) gerçek/doğal yiyecekleri yemektir. Tabi eğer evinize yakınsanız bunu söylemek mümkün. Bunlarının tadının çok daha iyi olduğu söylenemez.
 
 Eğer enerji içeceğinizde yeterince protein olup olmadığına dair endişeleniyorsanız, farklı tipteki proteinlerin  katkı maddelerinde de ihtiva edildiğinin  farkında olmalısınız. Endurox ve Hammer her ikisi de sütten üretilen  proteinleri içerir. Eğer laktoza(süt şekeri) karşı tahammülsüz iseniz yada eksersizden sonra süt ürünlerini sindirmiyorsanız , bunun yerine soya,yumurta veya pirinç protein tozunu denemelisiniz.Kazeinin sütten türetilmesine rağmen bazı insanlar kazein proteinin emilimini oldukça  faydalı olarak  bulabilirler..
 

Kaynak; Cadencecycling 

 
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın