Pratik ve Besleyici Bir Tarif : 30 Kilometre Keki

30/12/2011  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

Bu lezzetli atıştırmalık keklerin bu şekilde adlandırılmasının nedeni gerçekten de bir tanesi tüketildiğinde pedallarken gerekli enerji desteğini 30km boyunca sağlaması! Kalori desteği ise kesinlikle yedikten birkaç dakika sonra size açlık hissettirecek şeker bazlı ürünlerle sağlanmıyor.  Lafı fazla uzatmadan hemen bu pratik ve besin değeri yüksek keklerin tarifine geçelim.

 

Gerekli Malzemeler:

– 110gr tereyağı

– 150gr kepekli buğday unu

– 150gr mısır unu

– 50gr ceviz içi

– 15gr ayçekirdeği içi

– 1 çay kaşığı kabartma tozu

– 1 havuç

– 300ml süt

– 2 yumurta

– İsteğe göre kuru üzüm / yaban mersini

 

 

 

    

 

 

 

 

Yapılışı:

Fırını önceden 140 derecede ısıtın. Tereyağını ayrı bir kapta eritin. Buğday ve mısır ununu geniş bir kapta karıştırdıktan sonra kabartma tozu, ceviz içi, ay çekirdeği içi ve isteğe göre kuru üzüm/yaban mersini ekleyin. Soyulmuş ve rendelenmiş havucu erimiş tereyağı, süt ve yumurtalarla birlikte iyice karıştırın. Ardından hazırladığınız kuru ve ıslak malzemeleri genişçe bir kapta ıslak hamur kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra hazırladığınız karışımı küçük kek kalıplarına döktükten sonra 25 dakika boyunca fırında pişirin.

 

 

Beslenmeyle ilgili yazacağım her yazıda bunu üstüne basa basa her seferinde tekrarlayacağım, çünkü pek kulak asılmasa da gerçekten önemli bir nokta. Her ne kadar hazır enerji barları tüketmek bir çoğumuza kolay gelse de paketli gıdalara karşı olan ve besin değeri eksikliklerinin, zararlarının, yapaylıklarının farkında olan bir insan olarak oldukça bu gibi gıdalardan kaçınmaya çalışıyorum ve sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum. Kim bilir hangi fabrikada ne zaman üretilmiş, hangi artık meyvelerin -genellikle bu gibi üretimde çürük/bozulmaya yüz tutmuş meyveler kullanılır- özleri kim bilir kaç kere işlenerek eklenmiş, kim bilir daha çok dayansın diye ne gibi kimyasallar katılmış -son kullanma tarihlerine bakın, bir yiyeceğin o kadar süre taze kalması ve besin değerini koruması normal değil, evinizdeki yiyeceklerin doğal koşullarda ne kadar süre sonra bozulabildiğine bakın- hazır gıdalara vücudumuzun en yorgun anında bize besin desteği versin diye güveniyoruz. Profesyonel bisikletçi değilseniz ve hedefiniz doping sınırının en tepe noktasına ulaşmak değilse, antrenmanlarınızda / uzun soluklu yolculuklarınızda bu gibi gıdalar yerine kendi yapımınız olan yiyecekleri tercih edin, emin olun vücudunuzu daha mutlu edersiniz… 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın