Performansa ve Toparlanmaya Yardımcı Olan Doğal Uyaranlar

08/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

Eğer doğal beslenmeye dayalı performans artışı arıyorsanız, bu doğal ergojenik yardımcıları inceleyin.

Ergojenik yardım, performans veya toparlanmayı geliştirmek için beslenme veya antrenman metodlarının kullanıldığı yapıdır. Şimdi sporculara rekabette avantaj sağladıkları belirlenen bazı doğal besinlere göz atalım;

 

Doğal işlenmemiş besinler her zaman ilk seçiminiz olmalıdır ve bunlar sporcu beslenmesinin temelidir. Bunlar vücudunuz için biyolojik açıdan daha uygundur, daha ucuzdur ve tek bir içeriğe sahip sporcu haplarında bulunmayan diğer besin öğelerine de sahiptir. Bazıları plasebo olduklarına inansa da, etki etkidir.

 

1) Colostrum

 

Colostrum büyümeyi sağlayan, antimikrobiyal ve bağışıklık sistemini güçlendiren içeriğe sahiptir. Sporcular tarafından kullanılan colostrum, insan colostrumundaki yapıya eş olduğu söylenen büyükbaş hayvan (inek) colostrumudur.


İddia : Bağışıklığı güçlendirir ve toparlanmaya destek olur. Yağ yakımını, kas gelişimi ve sağlığını destekler. Antrenman esnasındaki gastrik baskıyı azaltır.

 

Nasıl Kullanılır : Günde bir veya iki defa bir bardak süt veya biraz taze yoğurtla karıştıracağınız toz formunda bulunur.

 

 

2) Vişne Suyu

 

İddia : Vişnelerde bulunan antosiyaninler adı verilen antienflamatuar (iltihap önleyici), antiokasidan bileşenler, zorlayıcı antrenmanlar sebebiyle hasara uğramış kasların daha hızlı toparlanmasını sağlar.

 

Nasıl Kullanılır : Zorlu antrenmanlardan sonra hiçbir katkı maddesi içermeyen yüksek kaliteli vişne suyu için. Yoğurdunuza, smoothie’nize ve kahvaltılık gevreğinize dondurulmuş veya kurutulmuş vişne ekleyin. Mevsimi dahilinde de taze vişneyi atıştırmalık olarak tüketin.

 

 

 

3. Choline

 

Choline / Kolin, kaslara sinir sinyalleri aktarımına yardımcı olan bir bileşendir. Eğer bir maraton veya uzun triatlon yarışına katıldıysanız kas spazmları veya kramlarını yaşamışsınızdır. Bu ergojenik destek size yardımcı olabilir.


İddia : Kas yorgunluğunu önlemeye ve uzatılmış tekrarlanan kas kasılmasına destek olur.

 

Nasıl Kullanılır : Yarışmanıza günler kala kolinden yana zengin olan et, deniz ürünleri, çerez, karnıbahar, ıspanak, soya, marul ve yumurta yiyin. Uzun mesafe için kolin seviyenizin birkaç saat sonra yükselmesi gerektiğini hatırlayın. Kolin hapları ishal ve gaz problemlerine sebep olabilir.

 

4) Sodadaki Bikarbonat

 

Hem bilimsel hem de kişisel anlatımlara dayalı kanıtlar, sodanın içindeki bikarbonat tüketiminin yarışlarda ve interval antrenmanları gibi anaerobik tekrarlar esnasında 7 dakikaya kadar artı etkisi olduğunu söylüyor.

 

İddia : Sodadaki bikarbonatta bulunan alkali, performansınızı düşürebilen zor veya anaerobik antrenmanların sonucunda yükseldiği görülen kaslardaki asit seviyelerini düşürür.

 

Nasıl Kullanılır : Önerilen doz, erkekler için vücut ağırlığına göre 300mg/kg ve bayanlar için 250mg/kg’dir. Antrenmandan 3 saat önce başlayacak ve 30 dakikalık aralıklarla sonuncusu spordan 1 saat önce olacak şekilde küçük dozlara bölünmelidir. Yan etkileri yüksek miktarda ve beklenmedik şekilde mide sorunları olarak karşınıza çıkabilir ve ilk denemenizi önemli bir antrenman ya da yarıştan önce yapmamanız önerilir.

 

5) Zincir dallı amino asitler (BCAA’lar)

BCAA’lar kasların parçasıdır. Leucine, isoleucine ve valine adında 3 gerekli amino asidi içerirler.

 

İddia : Sert  antrenmanlar esnasındaki kas ve protein yıkımını azaltırlar. Aynı zamanda kas onarımı ve tamiri için de protein kullanımını uyarırlar.

 

Nasıl Kullanılır : Günlük beslenmenize et, süt ürünleri ve baklagiller (bezelye, fasülye, mercimek, hatta yer fıstığı gibi) gibi BCAA’dan yana zengin besinleri ekleyin.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın