Karpuz-Nane-Muz-Hindistan Cevizi-Acai’li Smoothie Tarifi

13/08/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

Şu kavurucu yaz günlerinde yüksek metabolik hızlarımız dolayısıyla ve kültürümüzün getirdiği kıyafet sınırlamasıyla oturduğumuz yerde her tarafımızdan terler fışkırırken, sporbilimciler bunun sadece ter kaybı değil aynı zamanda değerli mineraller ve güç kaybına da sebep olduğunu bilirler.

 

Bu durumlarda su içmek fazla işe yaramadığı gibi, fazla su içmek de daha kötü sonuçlara (kanda sodyum eksikliği, kramp ve daha kötüleri) sebep olabilir. İşte bu yüzden biz kişisel antrenörler, öğrencilerimize terle eksilenlerini daha kolay yerine koyabilmeleri için bazen sıvı karışımları tarifleri veriyoruz. Bu yazımda ise tam da mevsime uygun, serinletici bir his veren bir smoothie tarifini paylaşacağım;

 

Kola gibi zararlı içeceklerde bulunan tonlarca şekere sahip olmadan size tat sunan ve bolca su sağlayan karpuz, kardiyovasküler sağlığınızı destekleyecek besin öğeleriyle doludur. Hindistan cevizi suyu ve muz ise ter festivali yaşadığınız gündüz antrenmanlarınızdan sonra hayati elektrolitleri yerine koymak için potasyumla yüklülerdir. Açai ise sağlıklı omega asitleri ve yüksek oranda antioksidanlara sahiptir.

 

 

Karpuzlu – Naneli Smoothie

 

900 gram kadar dilimlenmiş çekirdeksiz karpuz

5 gram kadar taze nane

1 bardak maden suyu veya su

1 yemek kaşığı agave şurubu (bütçe yetiyorsa)

12 küp buz

Karpuzu, naneyi, suyu ve agave şurubunu yoğunlaşana kadar blenderda karıştırın. Ardından buz küplerini ekleyip 30 saniye boyunca seyreltin. 4 kişiliktir.

 

Hindistan Cevizi – Muz – Açaili Smoothie

 

100 gram, şekersiz dondurulmuş Açai (bulamazsanız çilek/böğürtlen/farmbuaz gibi başka bir dondurulmuş meyve de kullanabilirsiniz)
1 muz
1 kap saf hindistan cevizi
1/2 tatlı kaşığı gerçek vanilya özü (toz değildir)

 

Yoğunlaşana kadar bütün malzemeleri blenderda karıştırın. Daha kıvamlı bir smoothie için daha fazla dondurulmuş meyve ve şeftali gibi bir başka meyve veya süzme yoğurt eklemeyi deneyebilirsiniz. Hatta birkaç kaşık kefir de ekleyerek besin değerini daha da artırabilirsiniz. Üzerine meyve tanesi ve granola ekleyerek servis yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın