Ironman Dünya Şampiyonu Heather Fuhr’ün Biftek Tarifi

02/04/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

 

Birçok kişi Dünya çapında başarı gösteren sporcuların nasıl beslendiklerini merak eder. Biz de Cyclingtr.com olarak siz okuyucularımıza Kanada asıllı 1997 Ironman Dünya Şampiyonu Heather Fuhr’ün Kızarmış Biftek Tarifi’ni sunacağız. Yalnız bir farkla; şahsi önerilerimle bu tarifi daha da ideal hale getireceğiz!

 

Malzemeler

 

700-900 gram kadar Biftek/Kontrfile et

4 yemek kaşığı kaşığı Barbunya

4 diş dövülmüş Sarmısak

2 yemek kaşığı Soya Sosu

2 çay kaşığı Şeker

2 çay kaşığı Mısır Nişastası

2 yemek kaşığı Yer Fıstığı Yağı

250 gram Bezelye

250 gram Brokoli

1 bardak Kaju

1 çay kaşığı Susam Yağı

 

Heather Fuhr

 

 

YAPILIŞI

 

Eti çok ince dilimler halinde doğrayın. Barbunyaları haşladıktan sonra soğuk suda yıkayın, suyunu süzün, çatalla ezip püre haline getirin. Sarmısağı ekleyin.

 

Küçük bir kaseye soya sosu, şeker, mısır nişastası ve yarım bardak su ekleyin.

 

Tavanızı ısıtın, yer fıstığı yağını ekleyin ve biftek renk değiştirene kadar kavurun. Sonra barbunyayı ve sarmısaklı karışımı ekleyin. 2 dakika daha kavurun ve sonra soyalı karışımı da ekleyip kaynayıncaya

ve yoğunlaşıncaya kadar karıştırın. Üzerine susam yağını serpin.

 

Dondurulmuş bezelyeyi ve brokoliyi mikrodalganın yüksek ayarında 2 dakika kadar ısıtın. Bezelye ve brokoliyi biftek karışımına ekleyin ve iyice karıştırın.

 

En son olarak kajuyu ekleyin. Esmer pilav üzerine servis yapabilirsiniz.

 

Öncelikle bu tarifte kullanılan tüm yağların “Soğuk Sıkma” işleminden geçmiş olması gerekiyor, aksi taktirde faydadan çok zararı bile olabilir. Aynı zamanda Soğuk işlenmiş halde bu tür yağları, sağlıksız ürünler cenneti olan ülkemizde bulmak çok zor olduğundan ve bulabilseniz bile aşırı pahalı olacaklarından, Türkiye’de en kolay bulunan ve “Sıvı Altın” olarak nitelendirilen Soğuk Sıkma Sızma Zeytinyağı kullanmanızı öneriyorum.


Konu ile ilgili olanların bildiği üzere, zeytinyağı dünyadaki en kaliteli yağdır ve ancak çiğ halde tüketildiğinde faydalı olur. Diğer deyişle zeytinyağını asla pişirmemelisiniz. Bu yüzden bu tarifte sızma zeytinyağını en son ateşten alırken tavadaki yemeğin üzerine ekleyebilirsiniz.

 

Susam ve yer fıstığı gibi besinleri oldukları halde (çiğ) tüketmek en doğrusudur.

Bu tarifte kullanılan nişasta, soya ve şekerle birleştiğinde krema kıvamı elde etmek için kullanılsa da, nişasta çok yüksek GI (Glisemik İndeks)’e sahip olduğundan mümkün mertebe ya kullanılmamalı, ya da çok az kullanılmalıdır.

 

Saf beyaz sofra şekeri yerine, esmer şeker kullanılırsa daha sağlıklı bir tarif olacaktır. Zira esmer şeker, beyaz şeker gibi rafine edilmediğinden nispeten glisemik indeksi daha düşüktür. Kötünün iyisidir de diyebiliriz.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 


 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın