Doğru Sporcu (izotonik) İçeceği Seçimi Nasıl Yapılır ?

08/02/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

Susuz kalmak, performansını en üst düzeye getirmek için yoğun antrenman yapan mukavemet sporcularının en çok endişelendikleri durumdur. Antrenmanda kaybedilen su ve minerallerin yerine konması için günümüzde bir çok sporcu içeceği ürünleri ile bir çok firma destek vermektedir. Ancak Farklı ihtiyaçlara yönelik, çok fazla çeşit seçim konusunu da oldukça zorlaştırıyor. Sizin ihtiyacınıza yönelik en yararlı içeceği bu kalabalık ürün yelpazesi arasından kendiniz bulmalısınız. Farklı ihtiyaçlar farklı önerileri de beraberinde gerektiriyor. İhtiyaçlar ve öneriler karşımıza sebep-sonuç ilişkisi gibi çıkarken zor olan en doğru seçimi nasıl yapabileceğinizdir. Öncelikle ihtiyacınızı belirlemelisiniz. İzotonik içeceğin; ihtiyaç karşılama oranları farklı farklı olarak, ihtiyaç yoğunluğuna hitap eden çeşitleri ile piyasada bulunabiliyor. Sağlığınız için en büyük sorunlardan Dehydration ve Hyponatremia yaşamamak için bilinçli tüketim ve takviye önemli rol oynamaktadır.

 

 

Fazla Tuzlu  İçeceklere  mi  İhtiyacınız  Var ?

 

Terli bir elbiseyle spor yapmak ne kadar hoşunuza gider ?

Bazı sodyum ve elektrolit içeren sporcu içeceklerinin az miktarda tamamlayıcı ile tüketilmesi gerekmektedir. Bazı sporcular yarıştan önce yedikleri tuzlu yiyeceklerlede vücuttaki tuz dengesini sağlamaktadırlar.   (Not : Suyla karıştırdığınız sodyumlu toz içeceği karıştırırken 500 ml suya koyduğunuz toz miktarına göre tadı değişir ve kötü çok tuzlu bir tat olabilir)

Örnek :  CLİF SHOT ELECTROLYTE  diğer sodyum değerini artırıcı içeceklere göre daha yararlıdır. ( Vücutta fazlalık yaratmaz ama yüksek sodyum ihtiyacını en iyi şekilde karşılar. )

 

 

Daha Fazla Kalori İhtiyacınız mı Var ? Sizin ölçülerinize ve yarıştaki ihtiyacınıza bağlı olarak, saatlik karbonhidrat ihtiyacınız 30 – 90 gram arasındadır. Eğer bu geniş yelpazenin en üst siyesindeyseniz, şekerli bir karışım  tüketmelisiniz. ( Fruktoz, Sukroz, Maltodextrin veya Glukoz içeren içecekler gibi  sporcu  içecekleri bunların 2 yada daha fazlasını içerir. )
Bu durumu aktif kaslar hızlı bir şekilde algılar  bu sırada tek şeker kaynakları mide boşalmasını yavaşlatır.

 

Örnek GATORADE G PRO PRİME  yarış öncesi (12 gramlık sıvı şişeler 82 gr karbonhıdrat içerir. ) Karışık şekerli sporcu içecekleride kullanılabilir. Örneğin ;  Power bar Ironman perform yada  Carbo-Pro Pure Complex Carbs ( bunlar yüzde yüz karbonhidrat tozu olarak sporcu içeceklerine eklenmek için tasarlanmıştır. )

 

 

Problem Soğuk Hava mı ?

Soğuk havada ter oranınız düşmesiyle orantılı susuzluk hissiniz düşebilir ama bu sırada vücut deponuzdan kullandığınız ve yerine konması gereken kalori,  karbonhidrat ihtiyacınız da artmaktadır. Konsantre spor içeceklerini normalde karıştırdığınızda daha az suyla karıştırarak daha yoğun kıvamda bir içecek elde ederek aşırı sıvı almadan tüketmiş olursunuz. Yada bi değişiklik yapıp sıvı içecekler yerine jellerle kaybettiklerinizi geri alabilirsiniz ama yeterli suyla birlikte tüketmeniz önemlidir.

 
Örnek :  Clif shot blok, EFS sıvı shot veya power jeller.

  

 

Problem Sıcak Hava mı ?

 

Eğer sıvı ihtiyacınız ve karbonhidrat ihtiyacınız çok ise, sporcu içeceklerini daha fazla sulandırarak yada jel ile birlikte çok miktarda su tüketerek bu ihtiyaçlarınızı gidere bilirsiniz.

 

Örnek : Toz içecekleri karıştırarak   GU BREW  veya  CYTOMAX   performans içecekleri olarak yada  düşük kalorili sporcu içeceklerini elektrolitler ile tüketerek ihtiyaçlarınızı karşılaya bilirsinz örneğin Accelerade Hydro  ve Gatorade G2.

 

 

Yarışa Geç mi Adapte Oluyor sunuz ?


Böyle durumlarda proteinli bir sporcu içeceği kullanmalısınız. Bunlar dayanıklılığı arttırır, yorgunluğu geciktirir ve kas yıkımını engeller yada yavaşlatır.
Bu içeceklerde verimliliği arttırmak için peynir altı suyu proteini ( whey protein ) yerine soya proteini kullanılmaktadır.

 

Örnek 4 e 1 karbonhidrat protein oranı olan içecekler ( bu içeceklerde kafeinde mevcuttur. ) veya Pure Sport Workout ile uzun süreli performans sağlanmaya çalışılmalıdır.

 


Zayıf Bir Mideye mi Sahip siniz ?

 

Hareket halindeyken bir şeyler içmek kolay değildir. Ama yarışma için diğer kaslar gibi mide ve sindirim sistemide yarış günü yakıt tolere edebilmek için eğitilmiş olmalı. Kullanıcağınız içecekleri yarıştan önceki antremanlarda deneyerek sizin için en uygun ve yararlı içeceği belirlemelisiniz.

 

Örnek Midenizin hassaslığına göre hazırladığınız özel içeceğin tadını, karbonhidrat ve kafein miktarını ayarlamalısınız.

 

 

 

Ekstra Bir Tekmeye mi İhtiyacınız Var ?

 

Kafeinin
birçok sporcunun dayanıklılığını arttırdığı kanıtlanmştır. Yarışta direk
bir olumsuzluk yaşamamak için antremanda denenmelidir.
Çünkü aşırı kafein mide rahatsızlıklarına,kaygı ve sinirlilik hali gibi yan etkilerle performansı olumsuz etkileye bilir.

 

Örnek : Yarış sırasında kullanılabilicek jeller genelde paketin üzerindeki gösterilen 2 sayısıyla anlatılır bu tür jeller yada Clif shot turbo ( her bir konsantre shotta 100 mg kafein vardır ) kullanılabilir. EFS Pre Race ‘ i  sevdiğiniz bir sporcu içeceğine karıştırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlayan : Onur CALP, Ece BAKICI

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın